رویوران: عربستان نیازمند توافق با ایران بود

کد خبر: 1210266

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه عربستان نیازمند توافق با ایران بود، گفت: ادامه دشمنی هر دو کشور هزینه خواهد داشت.

رویوران: عربستان نیازمند توافق با ایران بود

حسین رویوران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به توافق میان ایران و عربستان سعودی، اظهار داشت: این توافق بر اساس نیازهای دو کشور به ویژه کشور عربستان انجام شده است.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی نیازمند به این توافق بود، ادامه داد: انجام این توافق دلایل متعددی از جمله جنگ یمن، نوع روابط با آمریکا و همچنین تحولات موجود در نظام بین الملل دارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: نظام دو قطبی در حال افول است و یک نظامی که صد در صد روشن نیست در حال شکل‌گیری است بنابراین در چنین شرایطی همه کشورها سعی می‌کنند شرایط خودشان را از طریق گسترش روابط با یکدیگر، کم کردن تخاصم‌ها و دشمنی‌ها مستحکم کنند.

رویوران عنوان کرد: آنچه که اتفاق افتاده نیازی است که عربستان را وادار به این مسئله کرده البته ایران هم منافعی برای برقراری این رابطه دارد چرا که ادامه دشمنی هزینه خواهد داشت.

گفتنی است، روز جمعه ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها