ورود کمیسیون اصل نود به پیگیری اجرای قانون هوای پاک

کد خبر: 1210988

سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: کمیسیون کشاورزی و فراکسیون محیط زیست مجلس گزارش مشروح خود از میزان اجرای احکام قانون هوای پاک و همچنین مستنکفان از قانون را به صحن علنی مجلس ارائه کرده‌اند و پرونده‌ای نیز در مرجع قضایی در حال پیگیری است.

ورود کمیسیون اصل نود به پیگیری اجرای قانون هوای پاک

سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: کمیسیون کشاورزی و فراکسیون محیط زیست مجلس گزارش مشروح خود از میزان اجرای احکام قانون هوای پاک و همچنین مستنکفان از قانون را به صحن علنی مجلس ارائه کرده‌اند و پرونده‌ای نیز در مرجع قضایی در حال پیگیری است.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به گزارش کمیسیون متبوعش درباره بهبود کیفیت هوای کلان‌شهرها، گفت: با توجه به وضع اجرای قانون، کمیسیون پیشنهاداتی برای کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا دارد.

وی افزود: نظر  به وضعیت حاد آلودگی هوا در کشور و برای ساماندهی به وضع پیش آمده و مکلف کردن دستگاه‌های اجرایی به اجرای احکام قانونی به منظور کاهش آلودگی‌ها ، مجلس ابتدا در سال 1374 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا را تصویب کرد و بعد از آن با توجه به تغییرات صنعتی و اقلیمی و همچنین تغییرات کلانشهرها از نظر جغرافیایی و جمعیتی و شیوه شهرنشینی، قانون هوای پاک در تاریخ 25 تیرماه 1396 به تصویب رسید و دستگاه‌های مختلف مکلف به اجرای احکام آن شدند.

خضریان افزود: عدم اجرایی شدن کامل این قانون منجر شد که به عنوان مثال در کلانشهر تهران مطابق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست تعداد روزهای پاک از ابتدای سال 1399 تا 18 دی ماه همان سال از 15 روز به 2 روز در همان بازه زمانی در سال 1400 و 1401 تقلیل پیدا کند. بارزتر اینکه در سال‌های 1399 و 1400 طبق اعلام ایستگاه‌های سنجش کیفی هوای سازمان حفاظت محیط زیست، روزهای بسیار ناسالم و خطرناک تا نیمه دی ماه ثبت نشده است؛ در حالی که در سال 1401 تا 18 دی ماه، مجموعا 4 روز در شرایط ویژه بحرانی و فوق بحرانی قرار گرفتیم. اگر تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس در همین بازه زمانی یعنی 1 فروردین تا 18 دی ماه از سال 1399 تا 1401 را بررسی کنیم، می‌بینیم این تعداد از 89 روز به 115 روز افزایش پیدا کرده است و شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌ها هم از 8 روز در سال 1399 به 24 روز در سال 1401 رسیده است. که نشان دهنده اوج بحران در این موضوع است.

وی با اشاره به گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در ادوار پیشین در مورد نحوه اجرای قانون مرتبط با آلودگی هوا در صحن مجلس گفت: تاکنون دو بار کمیسیون اصل نود گزارش مشروح و مفصل خود از نحوه اجرای قانون مرتبط با آلودگی هوا را به صحن علنی مجلس تقدیم کرده و پیشنهادها برای رفع این معضل را نیز ارائه نموده است؛ همچنین کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست و فراکسیون محیط زیست مجلس نیز پیش از این گزارش مشروح خود از میزان اجرای احکام قانون هوای پاک و همچنین مستنکفان از قانون را به صحن علنی مجلس و ذیل ماده ٢٣٤ آئین نامه داخلی ارائه کرده‌اند و پرونده‌ای نیز در مرجع قضایی در حال پیگیری است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ، تصریح کرد: با این وجود کمیسیون در گزارش جدیدی که تهیه کرده که در سال جدید در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد تمرکز خود را بر ارائه راه حل‌های کوتاه مدت و میان مدت و به ویژه با در نظر گرفتن وضع موجود قرار داده است یعنی کمیسیون درصدد یافتن پاسخ این پرسش بوده که با توجه به وضع تحریمی، کیفیت خودروهای در حال تردد، موضوع سوخت‌های فسیلی، استنکاف یا عدم توان اجرای احکام قانون هوای پاک و یا اجرای ناقص آنها چه مواردی را می‌توان پی گرفت تا صدمه و خسارت آلودگی هوای کلانشرها کاهش پیدا کند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها