گفت‌وگوی «فردا» با حسن بهشتی‌پور

فغان آمریکا از اقدامات هوشمندانه ایران

کد خبر: 1210994

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: مجموعه اقدامات هوشمندانه ایران داد آمریکا را درآورده است.

فغان آمریکا از اقدامات هوشمندانه ایران

گروه سیاسی فردا: با وجودی که احساس می شد توافق سوم تهران در حوزه سیاست خارجی مربوط به احیای برجام باشد، آمریکا تأکید دارد که فعلا روی مذاکرات تبادل زندانیان تمرکز دارد و مذاکرات برجامی در دستورکارش نیست.

حسن بهشتی پور در گفتگو با خبرنگار فردا درباره تظاهر آمریکا به نادیده گرفتن اهمیت احیای برجام بعد از توافق تهران با آژانس و عربستان گفت: سه ماه وقت لازم است تا توافقی بین ایران و آژانس برقرار شود. در واقع فقط دو طرف روی یک نقشه راه تفاهم کردند تا سئوالات مطروحه آژانس پاسخ دریافت کنند. هر زمان که آژانس اعلام کند «جواب 3 سئوالش را گرفته است»، آن موقع می توان گفت «اختلافات بین آژانس و ایران برطرفه شده است».

وی با اشاره به اختلاف نظر ایران و آمریکا در موضوع مبادلات زندانیان افزود: ایران قصد دارد روی افکارعمومی آمریکا کار کند بنابراین هوشمندانه اعلام می کند که با آمریکا در موضوع تبادل زندانیان به توافق رسیده است تا توپ را به زمین واشنگتن بیاندازد و مقامات کاخ سفید از طرف مردم آن کشور مورد سئوال قرار بگیرند اما دولت بایدن نمی خواهد در وضعیت کنونی درباره این موضوع تحت فشار افکارعمومی باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه نظر افکارعمومی در آمریکا خیلی بر رفتار و تصمیم گیری های دولت واشنگتن موثر است، اظهار کرد: از آنجا که آمریکا نمی خواهد فعلا به کره جنوبی برای آزادسازی 7 میلیارد دلار ایران مجوز دهد، بازی در می آورد تا موضوع تبادل زندانیان به تأخیر بیفتد.

وی افزود: وقتی ایران به آقای نمازی در زندان دسترسی می دهد تا با سی ان ان مصاحبه کند، نشان می دهد که طرحی هوشمندانه را برای کار روی افکارعمومی آمریکا دنبال می کند. مجموعه این اقدامات ایران داد آمریکا را درآورده است. در هر صورت به نظر می رسد ایران برای مبادله زندانیان آمادگی دارد ولی طرف آمریکایی فکر می کند در این شرایط آمادگی ندارد.

بهشتی پور فعلا مذاکرات ایران و آمریکا را محدود به مسئله تبادل زندانیان خواند و اظهار کرد: اینکه آمریکایی ها می گویند «مذاکرات برجامی نتیجه نداد» برای آن است که نتوانستند به نتیجه مطلوب خودشان برسند. معتقدم باید صبر کرد تا نتیجه تفاهم ایران و آژانس و مذاکرات تبادل زندانیان مشخص شود، آن زمان می توان درباره میزان فراهم بودن زمینه برای مذاکرات برجامی نیز صحبت کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها