«فردا» گزارش می‌دهد:

برقراری ارتباط با مصر؛ از احمدی‌نژاد و روحانی تا رئیسی

کد خبر: 1224386

در دولت احمدی‌نژاد و روحانی تلاش‌هایی برای برقراری مجدد روابط با مصر انجام شد اما حالا و پس از سخنان اخیر رهبر انقلاب احتمال برقراری مجدد روابط دو کشور بیش از همیشه شده است.

برقراری ارتباط با مصر؛ از احمدی‌نژاد و روحانی تا رئیسی

گروه سیاست سایت فردا: پس از سخنان رهبر انقلاب مبنی بر استقبال از احیای روابط ایران و مصر، احتمال برقراری ارتباط دو کشور بیش از همیشه شده است؛ چنانکه روز گذشته هم سخنگوی دولت اعلام کرد که رییس‌جمهور به وزارت خارجه دستور داده‌ است که اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

روابط ایران و مصر دارای فراز و نشیب‌های زیادی بوده است. وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید به دلیل گرایش انورسادات به رژیم پهلوی و پناه‌دادن محمدرضا پهلوی عملا ارتباط دو کشور قطع شد. پس از سقوط حسنی‌ مبارک در مصر پیروزی مخالفان او و البته روی کار آمدن کوتاه محمد مرسی در مصر این نگاه ایجاد شد که می‌شود با کشور مصر به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان عرب ارتباط مجدد گرفت.

تلاش برای برقرای ارتباط با چین مشخصا از دوره محمود احمدی نژاد شروع شد. احمدی‌نژاد سعی می‌کرد ارتباط ایران و مصر از سر گرفته شود. او در سال86 و در کنفرانسی بعد از سفر دو روزه‌اش به عمان و امارات در پاسخ به خبرنگار «الاهرام» مصر گفت: «با صراحت اعلام می‌کنم که امروز ما به طور قاطع به دنبال تجدید رابطه با مصر هستیم که اگر دولت مصر اعلام آمادگی کند، تا پایان وقت اداری امروز سفارت ایران را در مصر بر پا خواهیم کرد».

پیروزی اخوان‌المسلمین به رهبری مرسی در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری مصر، استقبال مقامات ایرانی و موضع تلویحی آنها برای برقراری روابط میان دوکشور را به همراه داشت اما از زمان سقوط حسنی مبارک تا برکناری مرسی برخی رویدادها باعث شدند تا تلاش دو کشور برای برقراری ارتباط مجدد به نتیجه نرسد.

سفر صالحی، وزیر وقت وزارت خارجه و دیدارش با مرسی و تأکید بر دوستی عمیق بین دو کشور و دیدار رئیس مجلس مصر علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس ایران، در حاشیه برگزاری هشتمین دوره اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی از دیگر مواردی بودند که در این مدت میان دوکشور رخ داد.

وقتی حسن روحانی روی کار آمد گرچه عمده سیاست خارجی دولت معطوف به گسترش ارتباط با غربی‌ها بود اما نیم‌نگاهی به برقراری مجدد ارتباط با مصر هم وجود داشت؛ چنانکه در دولت رحانی روابط اقتصادی با مصر برقرار بود و نشانه‌های مثبتی هم از سوی مصر دریافت می‌شد از جمله آنکه این کشور از روحانی برای حضور در مراسم تحلیف السیسی، رئیس‌جمهور این کشور، دعوت کرد که البته حسین امیرعبداللهیان، معاون وقت بخش عربی و آفریقای وزارت خارجه، در این مراسم حاضر شد.

حالا با روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی هم رایزنی‌ها برای برقراری مجدد ارتباط با مصر ادامه یافت و اکنون و بعد از سخنان رهبر انقلاب مبنی بر استقبال از احیای روابط با مصر در دیدار با سلطان عمان احتمال برقراری دوباره این ارتباط بیش از گذشته شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها