قالیباف در یادواره شهدای شهرستان اسفراین:

اقتصاد کشور را با بروکراسی اداری نمی‌توان متحول کرد/ جوانان باید به میدان بیایند

کد خبر: 1224602

رئیس مجلس شورای اسلامی در یادواره شهدای شهرستان اسفراین گفت: برخی با حرف‌های به ظاهر قشنگ، مردمی که مشکلات کشور در دوران دفاع مقدس را حل کردند از عرصه اقتصاد حذف کردند.

اقتصاد کشور را با بروکراسی اداری نمی‌توان متحول کرد/ جوانان باید به میدان بیایند

رئیس مجلس شورای اسلامی در یادواره شهدای شهرستان اسفراین گفت: برخی با حرف‌های به ظاهر قشنگ، مردمی که مشکلات کشور در دوران دفاع مقدس را حل کردند از عرصه اقتصاد حذف کردند.

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه، 10 خرداد ماه) در جریان نظارت میدانی وارد استان خراسان شمالی شده بود، با حضور در یادواره شهدای شهرستان اسفراین ضمن تبریک ایام ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، با بیان اینکه امروز در این مجلس گرد هم آمده‌ایم تا یاد و نام شهدا را گرامی بداریم، گفت: در هر کجا که باشم مردم خراسان بزرگ را از تونل جنگل گلستان در استان خراسان شمالی تا آخرین روستای نهبندان در خراسان جنوبی که در دوران دفاع مقدس و دفاع از سرزمین اسلامی افتخار آفریدند، را فراموش نکرده، به آنها بدهکار هستم و نسبت به آنها وظیفه دارم.

وی در ادامه با بیان اینکه حتماً امروز مشکلاتی در حوزه مسائل اقتصادی داریم که باعث چالش و نارسایی شده است، اظهار کرد: امروز در جنگ ترکیبی، شناختی و جنگ رسانه‌ای که دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران و مردم عزیزمان راه انداخته است، چالش‌هایی داریم اما به‌عنوان یک راوی دوران دفاع مقدس می‌گویم حتماً چالش‌هایی که در ابتدای دهه 60 و در دوران دفاع مقدس داشتیم، به مراتب از این شرایط سخت‌تر بود.

تکیه بر سنت‌های الهی باعث موفقیت خواهد شد

قالیباف ادامه داد: همواره در یادواره‌های شهدا به این نکته اشاره می‌کنم که در این مراسم که گرد هم جمع می‌شویم تا یاد همسنگران و شهدا را به جا آوریم و این را وظیفه خود می‌دانیم، باید به این موضوع هم دقت کنیم که به دنبال چه اهدافی از حضور در این جلسات هستیم؟ این مجالس، مجالس ذکر، یاد و تذکر است که مهم‌ترین ویژگی آن، این است که در وهله اول، در نقطه مقابل، خود انسان را از غافل بودن نجات می‌دهد.

رئیس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: نکته دوم این است که باید از تجربیات آن زمان و رزمندگان استفاده کنیم و ببینیم که دلایل موفقیت آنها در آن دوران چه بوده است. ما بر این باوریم زمانی که پیرو قرآن و اهل بیت(ع) هستیم می‌دانیم همه چیز مبتنی بر سنت‌های الهی است که لایتغیر است، این سنت‌ها نه تحویل می‌شوند و نه تبدیل. سنت‌های الهی مانند قوانینی نیستند که در مجالس دنیا گذاشته می‌شود. قوانین قابل تبصره گذاری، تغییر و حتی ابطال است اما در دستگاه الهی، تا زمانی که زندگی باشد، این سنت‌ها لایتغیر است. زمان‌ها، روش‌ها، تکنولوژی‌ها و شرایط تغییر کرده و علم پیشرفت پیدا می‌کند اما سنت‌های الهی پابرجا است.

بنی‌صدر در دوران جنگ معتقد به زمین دادن و زمان خریدن بودن

وی در ادامه با بیان اینکه بزرگ‌ترین درسی که از شهدا و دوران دفاع مقدس می‌گیریم که در مکتب امام(ره) نیز بر آن تأکید شده این است که باید بر مدار عقلانیت، معنویت و عدالت حرکت کنیم، اظهار داشت: در یگان‌هایی که ابتدای دوران دفاع مقدس شکل گرفت آیا کسی نام لشگر 5 نصر، لشگر ویژه شهدا، تیپ امام رضا(ع)، توپخانه 61 محرم، تیپ حرّ در حوزه اطلاعات و عملیات را شنیده بود؟ در ابتدای کار جنگ هیچ نامی از این سازمان‌ها وجود نداشت.

قالیباف اضافه کرد: آن زمان، بنی‌صدر فرمانده کل قوا بود و اساساً چنین منطقی را قبول نداشت که چنین سازمان‌هایی شکل بگیرد و باور نداشت که باید در مقابل دشمن مهاجم ایستاد بلکه باور داشت که باید زمین بدهد تا زمان بخرد. او این منطق را داشت که آتش بس را بپذیرد تا تصمیم بگیرد چه اقدامی انجام دهد. بعد می‌گفت اگر قرار است به دشمن حمله کنیم باید 3 برابر او تجهیزات نظامی داشته باشیم. البته این حرف در حوزه نظامی حرف درستی است اما با منطق سنت های الهی مغایرت دارد.

همزمان با عزل بنی‌صدر، فرهنگ و تفکر موجود در جنگ تغییر کرد و به سنت‌های الهی روی آوردیم

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه در ابتدای دوران جنگ هیچ آمادگی سازماندهی شده از سوی سپاه، بسیج، ارتش و غیره وجود نداشت، یادآور شد: آن زمان هیچ کشوری نبود جز اینکه تحت سلطه دو قدرت شوروی و آمریکا قرار داشت؛ اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل حوزه نظامی کاملاً دو قطبی و زیر نظر این دو سلطه بود و در این بین تنها جمهوری اسلامی ایران مستقل بود و تنها نقطه مشترک آنها -دشمنان-انقلاب اسلامی بود که با آن مقابله کنند از این رو باعث ایجاد حزب بعث و تحریک صدام به حمله به ایران شدند و گروهک‌های تروریستی و منافقین را مدیریت کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه زمانی که بنی صدر عزل شد، فرهنگ و تفکر موجود در آن زمان همزمان با آن تغییر کرد، اظهار داشت: ما این منطق که اگر تجهیزاتمان 3 برابر دشمن نباشد پیروز نمی‌شویم را کنار گذاشتیم و به سنت‌های الهی روی آوردیم. ما بر اساس آیه «الَّذینَ یَظُنّونَ أَنَّهُم مُلاقُو اللَّهِ کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ» _ آنان که به لقاء رحمت خدا و ثواب آخرت معتقد بودند (ثابت قدم مانده) گفتند: چه بسیار شده که گروهی اندک به یاری خدا بر سپاهی بسیار غالب آمده، و خدا با صابران است. (آیه 249 سوره بقره)_ این باور را داشتیم که اگر بر اساس سنت‌های الهی، دفاع از ناموس، دفاع از ارزش‌های دین خدا و دفاع از مردم حرکت کنیم نباید تردید داشت که خداوند فرمود پیروزی از آن من است و تو هرچه داری جمع کن، تدبیر و سازماندهی کن و بعد حرکت کن.

مردم در دوران دفاع مقدس از روستاها تا پشت خاکریز حضور داشتند

قالیباف اضافه کرد: خداوند بر اساس آیه «و یَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِب وَ مَن یَتَوَکَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ» _ و از جایی که گمان نَبَرد به او روزی عطا کند، و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد (آیه 3 سوره طلاق)_می‌فرماید از جایی به ما کمک می‌کند که در محاسبات بشری نیست. یک تدبیر درست در آن زمان این بود که مردم وارد دفاع مقدس شدند و تنها تکیه به ارتش و سپاه نبود بلکه مردم از روستا تا پشت خاکریز حضور داشتند. مادران ما که آن زمان خودشان نان می‌پختند، اگر دو تنور برای خودشان می‌پختند، یک تنور هم برای رزمندگان می‌پختند و کنار می گذاشتند و می‌دانستند بسیج آن را به جبهه‌ها برای رزمندگان می‌برد. این نان شاید به همه رزمندگان نمی‌رسید اما آن مادر این باور را داشت که به فرزندان خود کمک می‌کند و بسترهایی که مردم ایجاد کردند، باعث شد ما افتخارآفرینی کنیم.

رئیس مجلس در ادامه تصریح کرد: ما در زمان جنگ خمپاره ساده و قدرت ساخت آن را نداشتیم اما یک سال بعد همان کسی که پیش از این در و پنجره می‌ساخت، موتور خودرو تعمیر می‌کرد و سیلندر تراش می‌داد، به جای این کار برای ما خمپاره و گلوله ساخت. همان کسی که پروفیل در و پنجره می‌ساخت، برای ما تجهیزات نظامی ساخت. ممکن است امروز این سوال پیش بیاید که مگر می شود؟ بله شد!

امروز با طی مسیر و باور دوران دفاع مقدس توانستیم جزو قدرت‌های مهم دنیا در حوزه نظامی باشیم

وی افزود: همان روز که بُرد تجهیزات ما 10کیلومتر هم نبود، با طی کردن همان خط، مسیر و باور توانستیم موشک تولید کنیم و امروز در حوزه هوافضا به جایی رسیده‌ایم که بی شک جزو قدرت‌های مهم دنیا هستیم.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه امروز نیز در جنگ اقتصادی دچار چالش هستیم، اظهار کرد: ما باید باور داشته باشیم که مبتنی بر سنت‌های الهی حرکت کنیم. اگر در اقتصادمان، ذره‌ای خلاف شرع و خلاف مبانی اقتصاد دینی عمل کنیم، اگر در اقتصاد مان مال حرامی بیاید یا ربا وارد شود، هر کسی هر کجایی باشد جنگ با خدا کرده است و در کار او موفقیت وجود نخواهد داشت.

مردمی که در دفاع مقدس مشکلات کشور را حل کردند برخی با حرف‌های به ظاهر قشنگ، آنها را از عرصه اقتصاد حذف کردند

رئیس قوه مقننه همچنین با تأکید به ضرورت عقلانیت در تصمیم‌ها، عنوان کرد: مردم با حضور در میدان دوران دفاع مقدس مشکلات را حل کردند اما امروز آنها را با برخی حرف‌های به ظاهر قشنگ از عرصه اقتصاد حذف کرده‌ایم. ما باید به تجربه استفاده از مردم در دوران دفاع مقدس باور داشته باشیم و جوانان نیز این باور را داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز دشمن با ناامیدی از عرصه نظامی به دلیل نقش بازدارندگی قدرت ما، به حوزه جنگ اقتصادی و جنگ شناختی ورود کرده و فشار را در این حوزه به ما به‌عنوان یک نقطه ضعف وارد می‌کند، اظهار داشت: این طبیعی است که دشمن نقطه ضعف ما را بیابد و از همانجا ضربه بزند. آیا امروز در حوزه اقتصادی ظرفیت مادی کم داریم و یا بلد نیستیم این ظرفیت‌ها را به ثروت تبدیل کنیم؟ روش‌های ما برای تبدیل سرمایه‌های خود به ثروت اشتباه است. ما علیرغم تمام تحریم‌هایی که خارج از قواعد بین‌الملل از سوی آمریکا به ما وارد می‌شود، می‌توانیم کارها را انجام دهیم.

ظرفیت امروز کشور در حوزه منابع انسانی جوان، تحصیلکرده و متخصص، در اوج است

قالیباف با اشاره به ظرفیت انسانی موجود در کشور، اضافه کرد: امروز روند منفی جمعیت برای آینده کشور بسیار خطرناک است، جمعیت ما به سمت پیری خواهد رفت و ظرفیت فعلی را از دست خواهیم داد اما امروز که در اوج منابع انسانی جوان، تحصیلکرده و متخصص هستیم چه شده که از این دو ظرفیت مهمی که در کشور داریم، نمی‌توانیم استفاده کنیم و فرصت را به مردم نمی‌دهیم تا اقتصاد را متحول کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه شهید شجیعی و شهید فرومندی از فرماندهان نام آور دوران دفاع مقدس از بچه‌های همین خطه بودند، اظهار کرد: در رفتار شهید فرومندی که زمانی در سپاه سبزوار بود بنگرید. به علت مشکلاتی که در ابتدای انقلاب در سبزوار وجود داشت، ایشان مجبور شد بر اساس اتفاقاتی که رخ داد، لباس سپاه را از تن درآورد اما قهر نکرد و با لباس بسیجی وارد میدان شد. آیا امروز ما با این روحیه در مسئولیت‌های خود در عرصه اقتصادی می‌ایستیم و همینگونه وقت گذاشته و تلاش می‌کنیم و از خِرد جمعی استفاده می‌کنیم؟

وی افزود: آیا تصمیمات امروز ما به گونه‌ای است که بیشترین منفعت از سوی اکثر مردم کسب شود؟ آیا در تصمیمات خود اولویت را به طبقه محروم داده و عدالت را رعایت می‌کنیم؟ آیا به خاطر داریم که تصمیم به صورت جمعی گرفته باشیم؟

قالیباف با اشاره به موضوع اتفاقات کوه‌های شاه جهان خراسان شمالی عنوان کرد: زمانی که توفیق خدمت در نیروی انتظامی را پیدا کردم همه مسئولیت‌های شرق را بر عهده گرفتم. این منطقه ناامن بود و در میانه کشور مردم می‌ترسیدند به کوه بروند چه برسد به سیستان و بلوچستان، تربت جام و تربت حیدریه. کسی سر مزارع خود هم نمی‌رفت. زمانی که مسئولیت گرفتم به یاد تجربه دوران دفاع مقدس، مردم را به میدان آوردم تا مسأله حل شود. آن زمان ظرف یک هفته، 40 گروگان گرفته می‌شد و مسائل حوزه مواد مخدر زیاد بود که ظرف مدت 9 ماه این تعداد به زیر 10 نفر رسید که این کار توسط مردم حل شد.

اقتصاد کشور را با بروکراسی اداری نمی‌توان متحول کرد/ جوانان باید به میدان بیایند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه امروز مشکلات کشاورزی را مردم باید حل و تراز اقتصادی را مردم باید مثبت کنند، بیان داشت: اقتصاد کشور را با روش دولتی و بروکراسی اداری فعلی نمی‌توان متحول کرد که اگر این شیوه را در دوران دفاع مقدس داشتیم در جنگ موفق نمی‌شدیم.

وی افزود: هرچقدر در حوزه نظامی قدرتمند باشیم اگر قلب مردم با ما نباشد، فایده ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه کار باید دوطرفه باشد و جوانان هم باید به میدان بیایند، یادآور شد: برخی می‌گویند مسئولان باید بستر را فراهم کنند اما صرفاً این موضوع کافی نیست؛ بلکه خود جوانان باید به میدان بیایند و مسئولان را وادار به کار کنند. ما از پشت میز مدرسه به جبهه رفتیم که در ابتدای کار ما را راه و حتی لباس رزم هم به ما نمی‌دادند اما کار خود را با همین محدودیت ها شروع کردیم.

استفاده از انفال، ظرفیت‌ها و سرمایه‌ها در کار اقتصادی نیازمند مدیریت و ایستادگی است/ مجلس با شناخت دقیق نظام مسائل، قوانین دقیق تصویب کرده است

قالیباف با بیان اینکه قطعاً کار اقتصادی، سرمایه می‌خواهد همانطور که جنگ، تفنگ می‌خواهد یادآور شد: با این حال آن زمان ما تفنگ نداشتیم اما ایستادیم و جنگیدیم. برای تجهیزات هم از ظرفیت خودمان استفاده کردیم و هم از دشمن غنیمت گرفتیم. اسلحه سبک از خودمان بود و تانک را از صدام به غنیمت بردیم و اقتصاد امروز هم همین است. انفال، ظرفیت‌ها، سرمایه‌ها و استعدادها نیاز به مدیریت و ایستادگی دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اظهار داشت: مسیر مهم، مسیر اصلاح حوزه عرصه‌های اقتصادی ماست. در مجلس با بررسی دقیق و با یافتن نظام مسائل در استان‌ها و شهرستان‌ها و همچنین شناخت دقیق نظام مسائل در سطح ملی متمرکز در حوزه قانونگذاری اقدام می‌کنیم تا قوانین دقیق تصویب شود که نتیجه آن را با مراجعه به سایت مجلس می‌توانید ببینید.

مجلس مصمم است احکام برنامه هفتم را با هدف رشد اقتصاد و مهار تورم تصویب کند

وی همچنین با اشاره به برنامه هفتم که در حال حاضر در دست بررسی در دولت است و به زودی به مجلس می‌رسد، گفت: مصمم هستیم تا رویکردی که بیان شد در حوزه رشد اقتصاد، مهار تورم، اصلاح صندوق‌های بازنشستگی، تجهیز منابع و چگونگی به وجود آوردن سرمایه‌ها و جهت دهی به نقدینگی و استفاده از سرمایه‌های موجود کشور با خرد جمعی، تنظیم کرده و به قانون 5 ساله هفتم کشور تبدیل کنیم. امیدواریم دولت نیز هم جهت با مجلس در این مسیر گام بردارد تا به مشکلات موجود فائق آییم.

قالیباف در ادامه با اشاره به پیگیری مسائل و مشکلات خراسان شمالی، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعات در حوزه آب شرب، آب کشاورزی و آب صنعتی است. البته در حوزه آب کشاورزی اسراف شده و به شیوه علمی استفاده نمی شود که لازم است با توجه به علم و تجهیزات موجود، نحوه استفاده آن را اصلاح کنیم.

حل تنش‌های آبی خراسان شمالی، مشکلات کشاورزی، دامپروری و گردشگری را نیز برطرف می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به جمع حاضر ادامه داد: تلاش می‌کنیم موضوع آب را از سرچشمه‌های آبی که در شمال استان است، به اسفراین، شیروان، بجنورد و مجموعه استان منتقل کرده و روند آن را تسریع کنیم. سایر اقدامات نیز برای حل و فصل مشکلات جدی موجود در این حوزه انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر تنش‌های آبی حل شود، مشکلات حوزه کشاورزی، دامپروری و گردشگری نیز برطرف می‌شود. موضوعات مربوط به حوزه صنعت و معدن نیز در جلسه شورای اداری استان پیگیری می‌شود. ما به واسطه حضور در مجلس شهدا تلاش داریم تا مردم استان، آثار اقدامات انجام گرفته را ببینند.

قالیباف در ادامه با اشاره به اقدام مجلس در حوزه تبصره 18 برای ایجاد اشتغال، گفت: در سال 1400 اقدام خوبی از محل این تبصره برای ایجاد اشتغال در مجلس صورت گرفت که در سال 1401 به خوبی دنبال نشد اما بر آن شدیم تا در سال 1402 موضوع مجددا پیگیری شود و با اختصاص یک حساب خزانه‌داری در استان اجازه دهیم خود استان برای هزینه کرد اعتبار موجود برای ایجاد اشتغال تصمیم گیری کند.

قرار بود در پایان این مراسم دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از خانواده معزز شهدا با اهدای لوح تقدیر به عمل آورد اما به دلیل ازدحام جمعیت، این مهم میسر نشد. گفتنی است این تجلیل با حضور خانواده شهدا در محل فرمانداری اسفراین انجام گرفت./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها