بررسی طرح تشکیل سازمان ملی اقامت در مجلس

کد خبر: 1224941

عضو کمیسیون شوراهای مجلس از اتمام بررسی جزئیات طرح تشکیل سازمان ملی اقامت در این کمسیون خبر دادو گفت: طرح مذکور در نوبت دستورکار مجلس قرار دارد.

بررسی طرح تشکیل سازمان ملی اقامت در مجلس

عضو کمیسیون شوراهای مجلس از اتمام بررسی جزئیات طرح تشکیل سازمان ملی اقامت در این کمسیون خبر دادو گفت: طرح مذکور در نوبت دستورکار مجلس قرار دارد.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت طرح تشکیل سازمان ملی اقامت ، گفت: کلیات این طرح در جلسه علنی به تصویب رسید و جهت بررسی جزئیات به کمیسیون شوراها به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شده بود.

وی افزود: اعضای کمسیون شوراها ، طرح تشکیل سازمان ملی اقامت را در دستورکار قرار دادند و در چند جلسه جزیئات آن را بررسی و به تصویب رساندند.

عضو کمسیون شوراهای مجلس ادامه داد: طرح سازمان ملی اقامت برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد و در حال حاضر در نوبت دستورکار صحن مجلس است که امیدواریم هر چه زودتر در دستورکار قرار گیرد.

ابوترابی درباره طرح تشکیل سازمان ملی اقامت، گفت:سازمان ملی اقامت ذیل نهاد ریاست جمهوری تشکیل می‌شود که وظیفه این سازمان ساماندهی کسانی که از ایران مهاجرت کرده‌اند و هم مهاجرانی که وارد ایران شده‌اند، می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه مبنای کار ما در این طرح اقامت است نه تابعیت، گفت: ما باید ابتدا از مهاجران یک بانک اطلاعاتی از جمله انگشت‌نگاری چهره‌نگاری تهیه کنیم و بعد به فرد کارت ملی یک ساله دهیم.

وی ادامه داد: اگر شخص جرمی مرتکب نشد، یک سال اقامت را به 3 سال تبدیل می‌کنیم و برخی از حقوق شهروندی از جمله امکان باز کردن حساب در بانک، تشکیل پرونده در محاکم قضایی و امکان اشتغال و غیره داده می‌شود؛ پس از 3 سال اگر بازهم جرمی مرتکب نشد این اقامت به 5 سال افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس تصریح کرد: البته همه مجوز افزایش اقامت‌ها در هر مرحله با انجام مصاحبه و کسب اطلاعات از محل سکونت ، شغل، پرداخت مالیات و بیمه و غیره انجام می‌شود.

ابوترابی ادامه داد: بعد از 5 سال وارد مجوز 7 ساله می‌شویم که اتباع در این مرحله باید خواندن و نوشتن ایرانی بلد باشند، محل سکونتشان مشخص باشد، در این مرحله امکان خریدو فروش خودرو نیز به آنها داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از این مرحله وارد مجوز 10 ساله اقامت می‌شویم که فرد در این مرحل امکان خرید ملک هم دارد، تصریح کرد: پس از این مرحله تا زمانی که فرد شرایط لازم برای اقامت را رعایت کند، می‌تواند در کشور بماند و نیازی به تمدید مدت اقامت نیست مگر اینکه جرمی مرتکب شود که در این صورت از کشور طرد می‌شود.

نماینده نجفآباد در مجلس افزود: طبق این طرح یک اقامت افتخاری هم در نظر گرفته شده که این شامل کسانی می‌شود که برای ایران اقدامات موثر و بسیار بزرگی انجام داده باشد. این افراد علاوه بر امکان خرید و فروش خانه و خودرو و غیره و می‌توانند در انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت کنند و در بخش کارمندان غیر حاکمیتی استخدام شوند.

ابوترابی در توضیح پذیرفته شدن و عنوان شهروند افتخاری گفت: شورای عالی مهاجرت که رئیس جمهور، مسئولان ستاد کل و وزرا در آن عضویت دارند باید این شخص را به عنوان شهروند افتخاری قبول کنند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس در پایان تصریح کرد: همچنین بر اساس این طرح تمامی کارفرمایان موظف هستند که اتباع دارای کارت ملی را به کار بگیرند و در سامانه مربوطه مشخصات و فیش حقوقی آنها را ثبت کنند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها