دعوت رئیسی از بازرگانان ایرانی مقیم خارج برای سفر به تبریز

کد خبر: 1225945

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت: یکی از ابتکارات رئیس جمهور در جریان سفر آتی به آذربایجان شرقی، دعوت از تجار و بازرگانان ایرانی مقیم خارج از کشور به این استان است.

دعوت رئیسی از بازرگانان ایرانی مقیم خارج برای سفر به تبریز

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت: یکی از ابتکارات رئیس جمهور در جریان سفر آتی به آذربایجان شرقی، دعوت از تجار و بازرگانان ایرانی مقیم خارج از کشور به این استان است.

عبدالله سهرابی مدیرکل امور ایرانیان وزارت امور خارجه در تشریح فعالیت‌های این وزارتخانه همزمان با سفر حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس جمهور به آذربایجان شرقی، گفت: دومین سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی در حالی صورت می‌گیرد که آذربایجان شرقی در آستانه یک تحول جدی در مسائل اقتصادی، رشد تجارت و سرمایه گذاری است. از دیرباز آذربایجان شرقی معروف به مرکز تجارت، رفت و آمد گردشگران و مسائل بین المللی بوده است و این استان پتانسیل و ظرفیت فراوانی برای ارتباط با همسایگان کشورمان دارد.

وی افزود: وزارت امور خارجه نیز پس از دستور اخیر رئیس جمهور در سمینار سفرای کشورمان در خارج از کشور، مبنی بر استفاده و بهره‌برداری از ظرفیت استان‌ها، به جد پیگیر تحقق این امر است.

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: وزارت امور خارجه در ۲۹ استان دفتر نمایندگی دارد که علاوه بر اینکه سفارت خانه‌ها، سرکنسولگری‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور به ویژه در کشورهای همسایه، مشغول ارائه خدمات هستند، این دفاتر نیز به عنوان کمک‌کننده در امور کنسولی و مسائل اقتصادی وظیفه سنگینی بر دوش دارند.

سهرابی گفت: استان آذربایجان شرقی در سال گذشته بیش از یک میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار صادرات داشته است که شامل مواد فولادی، شیمیایی، پلاستیکی، محصولات مختلف پتروشیمی، خشکبار و انواع فرآورده‌های غیرنفتی صنعتی و معدنی است.

وی افزود: همچنین بازارهای هدف استان آذربایجان شرقی برای صادرات به کشورهایی مانند ترکیه، عراق جمهوری آذربایجان، ارمنستان، امارات، گرجستان، بلغارستان و پاکستان بوده است و در سال گذشته ۱۲ یادداشت و تفاهم‌نامه همکاری بین‌المللی در جریان سفر مقامات و هیئت‌های تجاری خارجی به این استان منعقد شده است.

سهرابی گفت: یکی از ابتکارات بسیار خوبی که آقای رئیس جمهور در جریان این سفر دارند، دعوت از تجار و بازرگانان ایرانی مقیم خارج از کشور به آذربایجان شرقی است که این یک کار بسیار خوبی است که بدون واسطه بتوانند از این نوع فرصت‌ها استفاده کنند و مسائلشان را مطرح کنند.

مدیرکل شورای امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به وظایف این شورا تاکید کرد: نقش بخش کنسولی و خدمات ایرانیان خارج از کشور به اتباع کشورمان یکی از وظایف مهم وزارت امور خارجه است که همواره مورد حساسیت وزیر و رئیس جمهور بوده است. رسیدگی به امور تحصیلی، شخصی، نظام وظیفه، قضائی و حقوقی از جمله موارد فعال در این بخش است که در جریان سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی با ایجاد میز خدمت به مطالبات و مشکلات مردمی رسیدگی خواهیم کرد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها