روزهای پر خبر برجامی

کد خبر: 1226505

همزمان با گفت‌وگوی 90 دقیقه‌ای رئیسی و ماکرون،نورنیوز نوشت:انتشار اخبار کذب و متواتر درباره توافق موقت میان ایران و آمریکا بیشتر شبیه تله‌گذاری‌های مرسوم غرب برای بر هم زدن آرامش بازارهای داخلی طی هفته‌های اخیر است

روزهای پر خبر برجامی

به نظر می رسد فعالیت های غیر رسانه ای صورت گرفته برای حل بن بست مذاکرات هسته ای همچنان ادامه دارد و اگرچه در حدی نیست که رسانه های غربی مدعی آن هستند، اما «هیچ» هم نیست. برجام و خبرهای حول و حوش آن روزهای داغ خبری خود را پس از ماه ها کم خبری می گذراند و روز گذشته هم از این موضوع مستثنا نبود.رئیس جمهور جمهوری اسلامی  ایران با رئیس جمهور فرانسه یک ساعت و نیم گفت وگو کردند.محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیسی هم می گوید،ماکرون تاکید کرده که به دنبال تعامل با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه مذاکرات رفع تحریم و تحولات منطقه‌ای است. از سوی دیگر مجتبی توانگر نماینده اصولگرای مجلس، مذاکرات محرمانه در نیویورک بین نماینده ایران در سازمان ملل و راب مالی را تایید کرده و اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در آستانه دیدار مهم رهبری با مدیران و متخصصان صنعت هسته ای تاکید کرده که غنی سازی با درصد بالا در ایران راهبردی برای رفع تحریم هاست . در سوی مقابل هم آکسیوس رسانه آمریکایی مدعی مذاکرات غیر مستقیم باقری و مشاور بایدن در عمان شد. همچنین فارن افرز از برنامه های «بی و سی» آمریکا گفت و در آخر هم باز نتانیاهو، بزرگ ترین دشمن برجام از خطرات ادعایی اش برای اسرائیل در صورت هر نوع توافقی میان ایران و آمریکا سرود.

پشت پرده انتشار اخبار دروغ درباره توافق ایران و آمریکا

نور نیوز رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درخصوص خبرسازی های آخر رسانه های صهیونیستی و غربی درباره مذاکرات هسته ای با بیان این که انتشار اخبار کذب و متواتر درباره توافق موقت میان ایران و آمریکا که در قالب یک بازی رسانه‌ای میان رژیم صهیونیستی و آمریکا در حال پیگیری است، بیشتر شبیه تله‌گذاری‌های مرسوم غرب برای بر هم زدن آرامش بازارهای داخلی طی هفته‌های اخیر است،نوشت: اگرچه انتشار اطلاعات جهت دار و عمدتا نادرست از سوی رسانه‌های بیگانه در نگاه اول از پیشرفت در مذاکرات رفع تحریم‌ها حکایت می‌کند،اما جهت گیری اصلی فضاسازی‌های انجام شده از سوی این رسانه‌ها تلاش مجدد برای شرطی سازی بازارهای داخلی ایران بوده و چنان چه مسبوق به سابقه است، به طور قطع طی روزهای آینده با انتشار خبرهایی متفاوت، تلاش خواهند کرد تا بازار شرطی‌شده داخل را مجدد دچار آشفتگی کنند.نور نیوز افزود:این اتفاق البته از روز گذشته کلید خورد و «پیتر استانو» سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد: ما درباره گمانه‌زنی‌ها اظهارنظر نمی‌کنیم. تحول جدیدی در برجام رخ نداده است. همزمان با این اظهارنظر، امروز نامه ۳۵ نماینده مجلس آمریکا به سه کشور اروپایی با مضمون «مکانیسم ماشه را کلید بزنید» منتشر شد تا سناریوی ذکر شده تکمیل شود.

تایید مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا توسط نماینده مجلس

از سوی دیگر مجتبی توانگر، نماینده مجلس،مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در نیویورک را تایید کرد و در توئیتی نوشت:«با وجود انجام مذاکراتی در نیویورک توافق قریب‌الوقوعی به دلیل کارشکنی آمریکا وجود ندارد.آمریکا در تلاش برای امتیازگیری هسته‌ای از ایران در ازای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده است که این امر خلاف قانون و مغایر با منافع ایران است.» این نماینده مجلس در ادامه نوشته است: «دولت آمریکا همچنین درصدد کشاندن ایران به مذاکرات مستقیم رسمی است. دولت آمریکا حتی در زمینه مبادله زندانیان نیز جدی نیست و آن را به غنی‌سازی مرتبط می‌کند.»محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز تاکید کرد: غنی سازی ها با خلوص بالا برای این انجام شده است تا تحریم ها لغو شوند، هدف قانون گذار هم همین بوده که اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها صورت گیرد.وی افزود: مجلس قانون اقدام راهبردی را برای کاهش تحریم ها تصویب کرد و مسلما برای ما اجرای این قانون یک محور بود تا بتوانیم دشمن را به ایفای تعهداتش مجاب کنیم. ما غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را بر اساس تکلیفی که قانون اقدام راهبردی روی دوشمان گذاشته است و موظف به اجرای آن هستیم، انجام می دهیم. البته این سطح از غنی سازی مصارف گوناگونی از جمله تولید مواد اولیه رادیو دارو، آشکار سازها و ... دارد.وی همچنین تصریح کرد: ملاک همکاری ما با آژانس، مفاد بیانیه تهران است که اسفند سال گذشته به امضای دو طرف رسید و آن هیچ منافاتی با قانون اقدام راهبردی ندارد.

  گفت‌وگوی غیر مستقیم ایران و آمریکا در عمان به ادعای آکسیوس

پایگاه خبری آکسیوس در گزارشی به نقل از سه منبع آگاه مدعی شد که مقامات ایران و آمریکا در ماه مه (ماه گذشته میلادی) به‌طور غیر مستقیم با یکدیگر در عمان گفت‌وگو کرده‌اند. به نوشته آکسیوس، این گفت‌وگوها که پیش از این گزارشی درباره آن منتشر نشده بود، اولین تعامل غیرمستقیم مشخص شده میان ایالات متحده و ایران از این طریق در چند ماه گذشته است. این گفت‌وگوها همچنین در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در کاخ سفید درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران انجام شده است.آکسیوس هفته گذشته گزارش داده بود که برت مک گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید، در تاریخ 8 مه به‌طور محرمانه به عمان سفر کرد تا با مقامات عمانی درباره ارتباط دیپلماتیک احتمالی با ایران درخصوص برنامه هسته‌ای این کشور گفت‌وگو کند. به گفته این منابع آگاه، مک گورک و مقامات ایرانی با یکدیگر ملاقات نکردند و دو طرف در مکان‌های جداگانه‌ای حضور داشتند و مقامات عمانی بین آن ها رفت و آمد داشته و پیام‌هایی را رد و بدل می‌کرده‌اند.این منابع آگاه همچنین گفته‌اند که یکی از پیام‌های اصلی آمریکا در این گفت‌وگوها بر بازدارندگی متمرکز بوده است و آن ها به صراحت درباره غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۹۰ درصد در ایران هشدار داده‌اند. بنابر گزارش ادعایی آکسیوس، این منابع آگاه گفته‌اند که هدف از تبادل غیرمستقیم پیام‌هایی بین دولت بایدن و ایران، دستیابی به یک «تفاهم» درباره راه‌های کاهش تنش درخصوص برنامه هسته‌ای ایران، سیاست ایران در منطقه بود و آن چه دخالت این کشور در جنگ اوکراین اعلام شده است.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها