کمالوندی: مشتریان آب‌سنگین ایران در صف انتظار هستند

کد خبر: 1226673

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره دستاوردهای هسته‌ای گفت: تولید سوخت ۲۰ درصد و مشتقات آب‌سنگین و دستاوردهای دارویی که مؤثرتر از دیگر داروها باشند، نشان از پیشتاز بودن ایران از دیگر کشورها در دنیا دارد.

کمالوندی: مشتریان آب‌سنگین ایران در صف انتظار هستند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره دستاوردهای هسته‌ای گفت: تولید سوخت ۲۰ درصد و مشتقات آب‌سنگین و دستاوردهای دارویی که مؤثرتر از دیگر داروها باشند، نشان از پیشتاز بودن ایران از دیگر کشورها در دنیا دارد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" رادیو گفتگو با بیان این که هم اینک از محضر رهبری مرخص شده‌ایم، اظهار کرد: بعد از بازدید رهبری از نمایشگاه، اظهار خوشحالی کردند که پیشرفت‌هایی را در حوزه‌های مختلف می‌دیدند. شاید بیش از یک ساعت و نیم را نیز به این بازدید اختصاص دادند و مهم‌ترین نکته این است که بخش اصلی این نمایشگاه که حدود 10 تا می‌باشد، باز زندگی مردم مرتبط می‌باشد.

وی افزود: رهبری اشاره داشتند که این دستاوردها را به مردم منتقل کنید تا آن‌ها بدانند انرژی هسته‌ای در زندگی‌شان تأثیرگذار است.

کمالوندی به بحث‌هایی از جمله پزشکی هسته‌ای، کشاورزی، صنعت و دیگر کارکردها اشاره کرد و گفت: هیاهوی هسته‌ای در حوزه غنی‌سازی بیشتر است که البته از جمله دستاوردهای مهم می‌باشد.

ایران پیشتاز دیگر کشورها

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستاوردهایی که شاید از غنی‌سازی بیشتر باشد، تأکید کرد: تولید سوخت 20 درصد و مشتقات آب‌سنگین و دستاوردهای دارویی که مؤثرتر از دیگر داروها باشند، نشان از پیشتاز بودن ایران از دیگر کشورها در دنیا دارد.

وی یادآوری کرد که این دستاوردهای هسته‌ای باید به گوش مردم برسد و این را در زندگی خود احساس کنند؛ رهبری نیز به چالش‌های هسته‌ای اشاره داشتند که دشمن در 20 سال گذشته ایجاد کرده و با دروغ‌گویی، جمهوری اسلامی را متهم به استفاده از سلاح هسته‌ای نموده است.

کمالوندی اضافه کرد: دنیا و بخشی که فضای ذهنی عموم را تشکیل می‌دهد و نیز غربی‌ها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران به دلیل مسائل اقتصادی اصلاً نمی‌تواند دنبال سلاح هسته‌ای باشد.

وی تصریح کرد: آن‌ها سلاح هسته‌ای را در غنی‌سازی تعریف کردند و تصور دارند کسی که وارد حوزه غنی‌سازی با خلوص بالا می‌شود، تا 90 درصد به تولید سلاح نزدیک است و رهبری نیز اشاره داشتند که سلاح کشتارجمعی شیمیایی و هسته‌ای در ساختار ذهنی مسلمانان جا ندارد و اصلاً دنبال این مسئله نیست. ولی غرب این مسائل را مطرح می‌کند تا بتواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد؛ این صنعت از لحاظ ارزش‌افزوده اقتصادی سطح بالایی برای ما دارد و صحبت از صدها میلیارد دلار است و در حوزه رادیو دارو و آب‌سنگین و... می‌باشد.

صنعت هسته‌ای و افزایش توان اقتصادی

کمالوندی با اشاره به فشار سنگین و تحریم غرب تاکید کرد: آن‌ها تلاش دارند ما به این پیشرفت‌ها دسترسی نداشته باشیم؛ ولی امروز به مدد الهی در جایگاهی هستیم که جز بهترین‌ها در دنیا می‌باشیم که مایه افتخار و قدرت آفرین است و می‌تواند توان اقتصادی را بالا ببرد و عزت و آبرو برای کشور ایجاد می‌کند.

وی از تأکید رهبری بر ظرفیت بالای نیروی جوان انسانی در کشور سخن گفت و ادامه داد: این مسئله نه فقط در حوزه هسته‌ای بلکه در دیگر حوزه‌ها نیز موجود است که به‌صورت کلاسیک بدان مزیت نسبی می‌گویند که نشان می‌دهد نسبت به سایر کشورها جلوتر هستیم.

کمالوندی ادامه داد: هزاران دانشمند متخصص برای بهبود زندگی مردم تلاش می‌کنند؛ ولی غربی‌ها سعی می‌کنند ایران را در پی سلاح هسته‌ای نشان دهد؛ ولی ما به لحاظ شفاف‌سازی و تعداد بازرسی وضعیتی بی‌نظیر در سطح دنیا داریم و هیچ کشوری تا این میزان در دنیا ذیل بازرسی و نظارت قرار ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان لزوم آشنایی مردم با تأثیرات این صنعت در بسیاری حوزه‌های زندگی را گوشزد کرد و افزود: در حوزه نفت بخش مهمی از قیمت‌های سرچاهی و پالایشگاه تا 70 درصد ابزارهای پیچیده هسته‌ای دارد و لذا نمی‌توان صنعت نفت بدون تجهیزات هسته‌ای در اختیار داشته باشیم. در حوزه ذوب‌آهن، سیمان و محیط‌زیست نیز دانش هسته‌ای کاربردهای فراوان دارد؛ ولی به دلیل چالش هسته‌ای و خبرسازی مدام درباره سانتریفیوژ و غنی‌سازی و... میل رسانه‌ها نیز به انتشار اخباری در زمینه ابعاد و مختصات سانتریفیوژها بوده است و به‌گونه‌ای در تله رسانه‌های غربی افتاده‌ایم که باید این رویه را عوض کرده و موارد کاربردی در زندگی مردم را خبری نماییم.

کاهش 200 سال به 2 روز با صنعت هسته‌ای

به گفته کمالوندی رادیو دارو حدود یک میلیون بیمار را تحت پوشش دارد و در زمینه کشاورزی، اصلاح و جهش نسلی، صنعت هسته‌ای بسیار کمک کننده است و در این راستا می‌توان به گیاهانی اشاره کرد که خود را با آب‌شور یا کم تطبیق می‌دهند و این ظرفیت موجود است تا جهش‌های علمی لازم را در چنین گیاهانی ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این گیاهان باید طی 200 سال خود را با چنین شرایطی تطبیق دهند؛ ولی در شرایط آزمایشگاه می‌توان این صدسال را به یکی دو روز تقلیل داد و گیاه به آب کم عادت می‌کند و موارد بسیاری از این دستاوردها در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفت.

کمالوندی گفت: حضرت آقا نیز این دستاوردها را دیدند و خوشحال شدند و ما نیز از این مسئله انرژی گرفتیم و امیدواریم با کمک شما رسانه‌ها، حقایق این صنعت که در زندگی مردم مؤثر است را منتقل کنیم.

وی همچنین تجاری‌سازی و ورود این دستاوردها به بخش خصوصی را بااهمیت دانست و تاکید کرد که ظرف یک سال و نیم گذشته اقداماتی در کنار بخش خصوصی صورت‌گرفته است و بعد از خاتمه تحقیقات، اگر سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی اتفاق افتد، بازار و تجاری‌سازی را نیز پیش رو خواهیم داشت.

کمالوندی چنین پروسه‌ای را به رشد جنین در رحم مادر تشبیه کرد و یادآور شد: ادامه رشد جنین مستلزم خروج از بخش دولتی است و در تمام دنیا نیز این چنین است؛ چنان چه تکنولوژی بالا سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارد و معمولاً بخش خصوصی در آن مقطع انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری ندارد چون نمی‌داند تحقیقات به نتیجه می‌رسد یا خیر!

هر لیتر آب‌سنگین 1000 دلار

کمالوندی درباره سازوکار روند تجاری‌سازی گفت: بخش خصوصی وظیفه ندارد دنبال تحقیقات برود؛ بلکه ما هستیم که باید دنبال تحقیقات برویم و به سطحی از صنعتی‌شدن برسانیم و در مرحله تولید، ازآن‌پس نباید کار در حدود دولتی باشد؛ بلکه باید به دست بخش خصوصی سپرده شود و البته بخش دولتی نیز می‌تواند امتیازات را در اختیار گیرد و با قراردادهایی که می‌بندد برای خود درآمدزایی داشته باشد و بخشی که هزینه کرده را جبران کند.

وی بار دیگر لزوم حمایت رسانه‌ها در زمینه خبری سازی دستاوردهای هسته‌ای را گوشزد کرد و گفت: مردم باید کاربرد این صنعت در زندگی و بخش‌های مختلف اقتصاد را بدانند و در این راستا صحبت از صدها میلیارد دلار در دنیا است به‌گونه‌ای که آب‌سنگین در تلویزیون‌های نسل جدید –به‌منظور ساخت ال‌ای‌دی و... - مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دنیا در پی خرید آب‌سنگین ایران بوده و مشتریان آب‌سنگین ایران در صف انتظار هستند و در حقیقت می‌توان گفت ما از آب کره می‌گیریم و صحبت از لیتری بیش از 1000 دلار است.

وی با بیان این که صنعت هسته‌ای میان‌رشته‌ای بوده و باید در تمام رشته‌ها سرآمد باشیم تا در هسته‌ای نیز جایگاهی پیدا کنیم، افزود: دانشمندان ما توضیحاتی برای رهبری ارائه دادند و خوشحالی ایشان برای ما دلگرمی بود و نکات ارزنده‌ای بیان کردند که برای آینده ما راهگشاست و دیداری نیز با خانواده شهدای هسته‌ای داشتیم و رهبری با آنان صحبت کردند و فضایی معنوی شکل گرفت و متخصصین ما از یافتن چنین فرصتی برای ارائه دستاوردها و نیز خوشحالی رهبری، انرژی دریافت کردند.

کمالوندی افزود: رهبری تاکید کردند باید به نیروی انسانی توجه شود و فکر می‌کنم این فرمایشات باید نصب العین مدیران سازمان قرار گیرد که موجب پیشرفت هرچه بیشتر این صنعت خواهد بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها