فردا گزارش می‌دهد؛

کالابرگ الکترونیک با ورژن جدید

کد خبر: 1228013

سناریوی کالابرگ الکترونیک با نسخه ای جدید وارد فاز اجرایی شد.

 کالابرگ الکترونیک با ورژن جدید

گروه اقتصادی فردا: در جریان تصویب لایحه بودجه۱۴۰۱، مجلس موافقت خود را با حذف ارز ترجیحی مشروط به این کرد که کالاهای اساسی در سال 1402 به نرخ شهریور۱۴۰۰ به مردم ارائه شود و همین موضوع، اجرای سناریوی کوپن الکترونیک را دوباره روی میز دولت قرار داد. با اجرای حذف ارز ترجیحی، دولت افزایش یارانه نقدی را جایگزین طرح کوپن الکترونیک کرد اما هر چه زمان گذشت آنقدر تورم روز به روز سرعت گرفت که افزایش یارانه نتوانست به معیشت مردم کمکی کند. حالا دولت سناریوی کالابرگ الکترونیک را البته با کمی اصلاح در دستور کار قرار داده است.

کالابرگ جایگزین یارانه می‌شود؟

کالابرگ (یارانه غیرنقدی)، قرار نیست به طور کامل جایگزین پرداخت نقدی یارانه شود. یارانه‌بگیران اختیار دارند که یارانه خود را در قالب کالابرگ الکترونیکی و خرید ۱۱ قلم گروه کالایی اختصاص دهند یا به صورت نقدی برداشت وجه کنند و اجباری در این کار وجود نخواهد داشت.

نسخه جدید کالابرگ الکترونیک

ورژن جدید برنامه شبکه ملی اعتبار (شما) که در راستای اجرای طرح «کالابرگ الکترونیک» و اختصاص اعتبارهای حمایتی و سیاست گذاری‌های رفاهی کلان راه‌اندازی شده است. در گام نخست اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک یارانه اعتباری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور که در دهک‌های یک تا سه قرار دارند، مشمول افزایش ۲۰ درصدی اعتبار خرید شد؛ به عبارت دیگر، اعتبار یارانه این افراد بنابر شروطی، به جای ۴۰۰ هزار تومان، ۴۸۰ هزار تومان شارژ می‌شود و افراد می‌توانند با وارد کردن کد #۱۴۶۳*۵۰۰*، از وضعیت اعتبارشان استعلام بگیرند.

اقلام و لیست فروشگاه‌های مشمول کالابرگ

۱۱ قلم کالای اساسی، شامل شیر و ماست کم چرب، پنیر سفید، گوشت سفید (مرغ)، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج، حبوبات و گوشت گوساله در طرح کالابرگ عرضه می‌شوند. کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار باشند، قابلیت استفاده و خرید در این طرح را دارند. خانواده‌ها محدودیتی در این خصوص ندارند و همچنین در صورت مشاهده هرگونه کم فروشی و گران‌فروشی، پایین بودن کیفیت اجناس یا هر مورد دیگری، می‌توانند با سامانه ۱۲۴ وزارت صمت تماس بگیرند.

هم اکنون فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی و رفاه در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند. همچنین پیگیری‌هایی برای اتصال سایر فروشگاه‌های کوچک در شهرها، دهستان‌ها و روستاها به طرح یارانه در قالب کالابرگ، در حال انجام است. یارانه بگیران می‌توانند در چند مرحله از اعتبار خود از گروه ۱۱ قلم کالای اساسی خرید کنند. محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری خاص یا یک کیفیت ثابت وجود ندارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها