فضائلی:فضائلی: جریانی که جمهوریت و اسلامیت نظام را مقابل هم قرار دهد به بی‌راهه رفته است

کد خبر: 1228132

کارشناس و فعال رسانه‌ای گفت: هر جریانی بخواهد جمهوریت را پررنگ کند و آن را در مقابل اسلام قرار دهد و‌ هر جریان که بخواهد اسلام را آنقدر پررنگ کند که در مقابل جمهوریت بگذارد، نسبت به این مکتب و گفتمان امامین انقلاب به بی‌راهه رفته است.

 فضائلی:فضائلی: جریانی که جمهوریت و اسلامیت نظام را مقابل هم قرار دهد به بی‌راهه رفته است

کارشناس و فعال رسانه‌ای گفت: هر جریانی بخواهد جمهوریت را پررنگ کند و آن را در مقابل اسلام قرار دهد و‌ هر جریان که بخواهد اسلام را آنقدر پررنگ کند که در مقابل جمهوریت بگذارد، نسبت به این مکتب و گفتمان امامین انقلاب به بی‌راهه رفته است.

ظهر امروز نشست راه گفت و گو با عنوان جمهوریت نظام اسلامی، مبانی و راهکارها، با حضور مهدی فضائلی کارشناس و فعال رسانه ای در محل روزنامه اطلاعات برگزار شد.

در ابتدای برنامه فضائلی با اشاره به مبانی جمهوریت نظام اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین تفاوت انقلاب ما با دیگر انقلاب‌ها این است که همه انقلاب‌ها بعد از دوران کوتاهی از مسیر خارج شدند، اما در انقلاب اسلامی می‌بینیم رهبری انقلاب، مهمترین وظیفه خود را جلوگیری از انحراف انقلاب می داننند.

وی افزود: رهبر انقلاب برای جلوگیری از تحریف امام در این ۳۴ سال تلاش زیادی کردند و مشاهده کرده‌ایم که ایشان، همیشه در ۱۴ خرداد درباره اندیشه و مسیر امام سخنرانی می کنند تا این موضوع را تبیین کنند.

فضائلی گفت: اصول و آرمان های امام در سال‌های رهبری حضرت آقا زنده نگه داشته شده و مهم ترین مولفه آن همین بحث پایبندی به خط امام و اصول امام در محافل و سخنرانی و راهبردهایی که رهبر انقلاب می‌گویند، است.

این فعال رسانه‌ای خاطرنشان کرد: یکی از اصول و مبانی اندیشه امام، بحث مردم و جمهوریت است و دقیقا یکی از تفاوت ماهوی حرکت امام با بقیه حرکت ها علیه رژیم پهلوی، همین موضوع و نوع اندیشه امام است، یعنی تکیه امام به مردم بود ولی بقیه گروه ها مخاطب اصلی شان مردم نبودند و در قالب حرکت‌های پارتیزانی و چریکی برای کسب قدرت تلاش می‌کردند.

وی با بیان این که ما در تاریخ اساسا حرکت دیگری که مردم در آن نقش ایفا کرده باشند نداریم، گفت: به جز حرکت ملی شدن صنعت نفت در بقیه قضایای تاریخی ما این نوع نگاه و توجه به مردم را مشاهده نمی‌کنیم.

وی افزود: به همین منظور امام حرکتش را با مردم آغاز کرد و ۱۵ سال صبوری کرد و در تمام این سال‌ها خطاب امام مردم بودند و نحوه انتشار سخنان امام در شبکه‌های مردمی صورت می‌گرفت و می‌توان گفت که این تفکر در اندیشه امام یک سابقه دیرینه دارد.

فضائلی بیان کرد: زمانی که شهید مطهری به پیش امام در پاریس می رود و برمی‌گردد، امام را تجسم چهار ایمان ترسیم می کند، اول ایمان به مردم، دوم ایمان به خدا و سوم ایمان به مسیر و بعد هم ایمان به هدف که دقیقا امام مسئله ایمان به مردم را در راستای ایمان به خدا و مسیر و هدف برای خود ترسیم کرده بود.

وی ادامه داد: مهم ترین مجموعه ای هم که امام به آن اتکا می‌کرد همین حرکت مردمی بود، مشاهده می‌کنیم که در ابتدای پیروزی انقلاب در اتفاقات قائله کردستان و در جنگ و در دفاع مقدس امام مردم را حلال مشکلات کشور می دانست و اتفاقا با توسل به این نگاه در همه موضوعات انقلاب اسلامی سربلند شد.

این فعال رسانه ای یادآور شد: این اندیشه امام از متن اسلام نشأت گرفته و همان مبنا اسلام امام را به این مسیر رساند که امام هم از همان ابتدای شروع نهضت خود از همین ریشه های اسلامی استفاده کرده و مردم را در متن مسائل قرار داد و به آن‌ها رهنمود ‌می‌داد.

وی افزود: امام بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب تاکید داشتند که باید رفراندوم برگزار بشود و از مسئولین کشور مطالبه می‌کردند که هر چه زودتر این اتفاق بیفتد تا نظر واقعی مردم مشخص شود، علی رغم اینکه خود ماهیت انقلاب اسلامی و حرکت مردم خود یک رفراندوم به معنای قبول انقلاب اسلامی و جمهوری اسللامی بود، اما امام با تاکید بر رفراندوم، نگاه خود به مردم را اثبات کردند.

فضائلی در ادامه گفت: امام در اسفند ۵۷ گفت؛ جمهوری اسلامی نه یک حرف زیاد نه یک حرف کم، و بعد هم در فروردین ۵۸ گفت؛ جمهوری اسلامی نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم، یعنی اساساً جمهوریت و اسلامیت از همدیگر قابل تفکیک نیست و این دوتا از هم جدا نیستند و امام به خوبی این موضوع را تبیین کردند.

این فعال رسانه ای خاطرنشان کرد: در راستای همین نگاه امام، رهبر انقلاب هم در سال‌های مختلف این موضوع را تبیین کردند، که یکی از مهم ترین سخنرانی‌های ایشان در این موضوع سخنرانی ایشان در سال 1380 در جمع اعضای مجلس خبرگان است.

وی افزود: با توجه به آن چه که در اندیشه امام دریافته‌ایم و نگاه تفصیلی که آقا در این موضوع دارند، هر جریانی که بخواهد جمهوریت را پر رنگ بکند و آن را در مقابل اسلام قرار دهد و‌ هر جریان که بخواهد اسلام را آنقدر پر رنگ بکند که در مقابل جمهویت بگذارد، نسبت به این مکتب و گفتمان امامین انقلاب به بی راهه رفته است.

فضائلی در ادامه سخنان خود به مسأله انتخابات پرداخت و گفت: عرصه انتخابات یکی از رسمی ترین و قابل اتکا ترین جاهایی است که  حضور مردم نشان داده می‌شود و تاکید رهبری در دوره های مختلف انتخابات تاکید بر همین موضوع و دقیقا مشارکت حداکثری است. رهبر انقلاب در انتخابات فرمودند حتی کسانی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند به‌خاطر ایران پای صندوق رای حاضر شوند آیا در این باور همه مسولان کشور با رهبری همراه بودند؟

این فعال رسانه ای اضافه کرد: برخی خواهان  مشارکت حداقلی و  یا یک دموکراسی مدیریت شده بودند که این مورد تائید رهبر انقلاب نبوده است .

وی در ادامه گفت: بنده سال ۸۴ به اتفاقی دوستانی رفتیم خدمت آقای هاشمی، سوال مان از ایشان بود که وضعیت کشور را چگونه می‌بینید، مرحوم هاشمی تحلیل شان این بود که شرایط کشور بحرانی است و یکی از بحث هایی که گفتند این بود که این تاکیدات که بر بحث مشارکت در نظام صورت می‌گیرد به هرحال مشکلاتی را برای نظام به‌وجود آورد.

فضائلی خاطرنشان کرد: آقای هاشمی هم معتقد نبودند به مشارکت حداکثری و حضرت آقا با این تفکرات مخالفت می کردند و هیچ وقت زیر بار آن نمی رفتند و این باور واقعی به مردم و مشارکت مردم یک بحث جدی در منظومه فکری رهبر انقلاب و حضرت امام(ره) است.

فضائلی با اشاره به وقایع سال  88 بیان کرد: ایستادگی رهبری در سال 88  حمایت از احمدی نژاد نبود بلکه حمایت از رای مردم بود. حضرت آقا گفتند من حاضر نیستم در مقابل رای مردم بایستم.

وی اضافه کرد: در انتخابات دوم خرداد، فردی همانند فلاحیان  پیشنهاد ابطال انتخابات را می‌دهد که با واکنش سریع رهبر انقلاب مواجه می‌ شود که از این موضوع می‌توان دریافت که پایبندی به رای مردم، رسالت رهبر انقلاب در طول این سال ها بوده است.

این فعال و کارشناس حوزه رسانه با اشاره به انتخابات مجلس ششم عنوان کرد: در انتخابات های مجلس ششم با آن ترکیب که با نگاه رهبری فاصله داشتند و انتخابات زمان ۸۸ و انتخابات ۸۴ و انتخابات ۹۲ یک عده ای بودند که نتیجه ای انتخابات را نمی‌پذیرفتند و اصطلاحاً نتیجه انتخابات باب میل شان نبود و در همه این سال‌ها حرف رهبری این بود که بنده زیر بار ابطال انتخابات نمی روم و به نظر و نگاه مردم احترام و اعتقاد داشتند.

وی افزود: باید بگویم اگر ما یک وظیفه برای رهبری قائل باشیم آن هم صیانت از جمهوری اسلامی است.

فضائلی با بیان اینکه در بحث واکاوی نگاه امام و رهبری و بحث پذیرش نگاه های مختلف از منظر ایشان مثال‌های زیادی مطرح است، خاطرنشان کرد: ما در دوران امام جریانی که به عنوان چپ شناخته می شود را داریم که در آن زمان جدی ترین تفکر در دفاع از ولایت مطلقه فقیه، را دارا بودند و بعدها کم کم با تفکر سابق خودشان فاصله پیدا کردند.

وی ادامه داد: امام (ره) در سال 66 انشعاب مجمع روحانیون مبارز و جامعه روحانیت را می پذیرند و برآن صحه می گذارند، در واقع در چارچوب انقلاب اسلامی، همان امامی که با نهضت آزادی آن برخورد را دارد در چارچوب نظام اسلامی نیز مجمع روحانیون مبارز و جامعه روحانیت مبارز را تایید می‌کنند.

این کارشناس رسانه عنوان کرد: رهبر انقلاب بیان داشتند زمانی آقای خاتمی و موسوی‌خویینی ها آمدند پیش من  و نگاه تند و تیزی نسبت به دولت  هاشمی داشتند من به آن‌ها گفتم  اگر شماها نبودید من یک جریانی مثل شما ایجاد می کردم که برای اینکه در کشور  تنوع سلیقه ها  به وجود آید و  توازن و تعادلی شکل گیرد.

این فعال رسانه ای عنوان کرد: این افراد در دهه هفتاد خدمت رهبری رسیدند و بیان داشتند که جریانی می‌خواهد شما را مصادره کند و می گویند رهبری از ماست  رهبری هم فرمودند؛ من چکار کنم که آن‌ها می گویند رهبری از ماست من انکار کنم؟ شما هم بگوید رهبری از ماست.

فضائلی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به نگاه رهبری و امام نسبت به احزاب گفت: من برداشتم از نگاه امام و آقا در مورد تحزب، این است که اولا تحزب به معنای غربی یعنی دعوت به خود و تلاش برای تصاحب قدرت که این موضوع را آقا و امام به شدت با آن مخالف اند. اما اگر احزابی باشند که مؤید و دنبال کننده آرمان های انقلاب باشند این یک امر پذیرفته شدنی است و باید در مسیر تمدن اسلامی با رفع نواقصی که وجود دارد به سمت این موضوع برویم.

این فعال رسانه ای در پایان گفت: یکی از ایرادات در نگاه تحزبی این است که مقوله ای به نام منافع ملی در مقابل منافع حزبی و قبیله ای رنگ می بازد و احزاب خسارت بار می شوند. لذا؛ اگر که ما در بخش های مختلف به یک جایگاهی برسیم که حزب را قربانی منافع ملی نکنیم، قطعا در این موضوع هم رشد خواهیم کرد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها