وزیر ورزش : ۳۴۲ خانه ورزش در روستاها ایجاد شده است

کد خبر: 1228244

نیاز مبرم به توسعه زمین فوتبال در جلسه هیئت دولت اعلام شد و قرار شد تا پیش از اتمام سال جاری هزار مورد زمین فوتبال احداث شود.

وزیر ورزش : ۳۴۲ خانه ورزش در روستاها ایجاد شده است

وزیر ورزش و جوانان دولت سیزدهم با بیان اینکه وزارت ورزش به دنبال توسعه و بهره برداری اماکن ورزشی در سراسر کشور است، از اضافه شدن یک هزار زمین چمن فوتبال به فضاهای ورزشی در سال جاری خبر داد.

حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در  نشست علنی امروز (دوشنبه 29 خردادماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال روح الله نجابت نماینده شیراز و زرقان در رابطه با چرایی بی‌عدالتی در توزیع زیرساخت‌ها و امکانات ورزشی در کشور و کوتاهی در اجرای مصوبات سفرهای استانی رئیس جمهور و وعده‌های اعلام شده وزیر درخصوص ساخت تأسیسات ورزشی، گفت: متاسفانه پس از حادثه بالگرد در شهر کرمان کمتر توانسته ایم خدمت شما عزیزان در مجلس باشیم، اما امیدواریم به زودی به شرایط بهتری رسیده که بهتر از قبل انجام وظیفه کنیم. البته عذرخواهی می کنم که ارتباط ما با شما طی یکی دو ماه اخیر دچار خدشه شده است و امیدوارم به زودی جبران کنیم. البته جا دارد یادی کنم از همرزم عزیزم مرحوم آقای اسماعیل احمدی که در حادثه بالگرد کرمان از پیش ما رفتند. همچنین 7 نفر از همکاران ما در این حادثه آسیب جدید دیدند که برای آنها آرزوی شفای کامل دارم.

وی افزود: در رابطه با سند ملی آمایش سرزمین که سوال آقای روح الله نجابت از اینجانب است، باید بگویم طبق برنامه ششم توسعه تهیه سند آمایش جزو تکالیف ما بود و بنده نیز در ابتدای آغاز به کار خود در وزارت ورزش عرض کردم طی 3 ماه این مهم را آغاز خواهیم کرد. البته این سند در حوزه زیرساخت هاست و ما توانستیم به آنچه قول داده ایم، عمل کنیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: در راستای تدوین سند آمایش 4 هدف اصلی وجود دارد که این اهداف شامل؛ 1- توزیع عادلانه منابع اعتباری در پیش بینی پروژه های عمرانی حوزه ورزش، 2- تصمیم سازی در برنامه اجرایی توسعه زیرساخت های ورزشی براساس پراکندگی ظرفیت ها و استعدادهای ورزشی متناسب با موقعیت جغرافیایی، 3- ترسیم توزیع فراوانی اماکن ورزشی با مالکیت دولت و بخش خصوصی که هم اکنون در این زمینه یک سامانه طراحی شده است که اتفاقاً به زودی آدرس این سامانه در گوشی های همراه شما ایجاد خواهد شد و می توانید در این سامانه وارد و از روند پیشرفت پروژه ها به ویژه پروژه های ورزشی حوزه های انتخابیه تک تک نمایندگان آگاه شوید، 4- ترسیم سیمای مرحله آتی توسعه یافتگی در ورزش کشور.

سجادی اضافه کرد: در تهیه این سند آمایش دو رویکرد را نیز دنبال کردیم؛ رویکرد نخست پایه ریزی مبتنی بر نظام آمار ثبتی در جمع آوری داده و رویکرد دوم استقرار پایگاه های داده یکپارچه در محورهای موضوعی سرمایه انسانی ورزش و اماکن ورزشی، همچنین در تهیه این سند آمایش 6 مرحله پشت سر گذاشته شده و اکنون در مرحله ششم یعنی اقدامات پیش رو هستیم و 5 مرحله پشت سر گذاشته شده مربوط به زمان ماضی است که اتفاق افتاده است، یعنی اقدامات پیش رو برخواسته از یافته های سند آمایش در دست انجام است.

وی با بیان مثالی مطرح کرد: اکنون با بیان چند مثال دستاوردهای این سند آمایش را خدمت شما عرض خواهم کرد. تعداد اماکن دولتی ثبت شده به تفکیک ماهیت مکان، در سامانه جامع مبین بدین شرح است؛ به عنوان مثال در کشور تاکنون 71 مجتمع ورزشی در این سامانه ثبت کرده ایم و در بحث مجموعه های ورزشی 925 مجموعه ورزشی داریم و باید با افتخار عرض کنم مجموعه ورزشگاه ها و یا همان ورزشکده ها در کشور حدود 11 هزار و 688 است که به دو بخش سرپوشیده و روباز تقسیم می شوند که 559 فضا سرپوشیده بوده و 4 هزار و 39 فضای روباز در کشور وجود دارد. در نهایت جمع کل ورزشکده ها هم اکنون در کشور 12 هزار و 684 مجموعه می شود.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: طبق یافته های استخراج شده از داده ها اتفاقا در استان فارس نیز با داشتن یک هزار و 99 مکان ورزشی دولتی ثبت شده بیشترین مکان ورزشی را در کشور دارد و استان قم با 150 مکان ورزشی دولتی ثبت شده دارای کمترین تعداد مکان ورزشی در کل کشور است. البته 18 درصد از این اماکن ثبت شده مستقر در مکان های روستایی است و 82 درصد در مناطق شهری واقع شده اند.

وی با ارائه آمارهای دیگر در این رابطه اظهار کرد: ما در کشور خود 224 استادیوم ورزشی نیز داریم، همچنین 392 استخر ثبت شده است و 178 پیست ورزشی شامل اتوموبیل رانی، موتورسواری، کارتینگ، دو و میدانی، دوچرخه سواری، ورزش های هوایی، سوارکاری و... نیز ثبت شده است. همچنین در بحث خانه های ورزش روستایی 1342 خانه ورزش روستایی ایجاد شده است. البته در رابطه با همین خانه های ورزشی گزارشی تقدیم هیات دولت شد و در آن تاکید شد که ما نیاز مبرم به توسعه زمین های چمن و زمین های فوتبال داریم که آقای مخبر به عنوان معاون اول رئیس جمهور در آن جلسه مصوب کردند که وزارت ورزش در این رابطه طرح جامعی برای توسعه زمین های چمن بیاورد. لذا باید با افتخار عرض کنم امسال طبق قول داده شده یک هزار زمین چمن فوتبال به فضاهای ورزشی کشور اضافه خواهد شد. البته در تهیه و مکان یابی این یک هزار زمین چمن فوتبال حتما از مشورت نمایندگان محترم استفاده خواهیم کرد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: همچنین در بحث زورخانه ها حدود 204 زورخانه در سراسر کشور داریم و در بحث سالن های ورزشی 5693 سالن ثبت شده است و در بحث سایر سالن های ورزشی 5 مورد سالن ثبت شده است و جمعاً 11 هزار و 688 مورد سالن ثبت شده است.

وی در ادامه افزود: باید تاکید کنم آماری که در رابطه استان فارس و قم عرض کردم صرفاً در رابطه با اماکن ثبت شده وزارت ورزش است و نه تمامی اماکن ورزشی ایجاد شده توسط ارگان ها و نهادهای دیگر. ضمن آنکه هر وزیری می تواند آرزوی پیشرفت و توسعه اماکن ورزشی را در سراسر کشور داشته باشد و من در آن فیلم پخش شده از سخنرانی خود عرض کردم امیدوارم سالن ورزشی مجهز و بزرگتری در شیراز داشته باشیم و هنوز هم این آرزو را دارم، اما در شیراز حدود 5 الی 6 سال گذشته سالن 5-6 هزار نفره سقف پوشیده ورزشی آماده شد و در تابستان 1400 به اداره کل جوانان استان فارس تحویل داده شد و اکنون مدیرعامل شرکت تجهیز می گوید هنوز بخش هایی از تهویه حرارتی این سالن و برق داخلی و... مشکل دارد، لذا در یک سخنرانی در دهه فجر یک آرزوی خوب برای یکی از مهمترین استان هایمان کردم و خدای ناکرده کار اشتباهی نکرده ام و همین سالن 5-6 هزار نفره در شیراز به درخواست استاندار محترم روز گذشته ترک تشریفات آن امضا شد تا تحویل بخش سازمان همیاری استان شیراز شود تا زودتر به بهره برداری برسد./

خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها