شریعتی: یکی از چند مسئله اساسی کشور حل ناترازی انرژی میان تولید و مصرف است

کد خبر: 1228327

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه باید در برنامه هفتم با مسئله محوری و تعیین اولویت به فوریت‌های اساسی کشور بپردازیم، گفت: برنامه هفتم طلایی ترین فرصت جبران عقب ماندگی در مدیریت کشور است.

شریعتی: یکی از چند مسئله اساسی کشور حل ناترازی انرژی میان تولید و مصرف است

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه باید در برنامه هفتم با مسئله محوری و تعیین اولویت به فوریت‌های اساسی کشور بپردازیم، گفت: برنامه هفتم طلایی ترین فرصت جبران عقب ماندگی در مدیریت کشور است.

مالک شریعتی نیاسر در نشست علنی صبح امروز (دوشنبه،29 خردادماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، با سلام  و درود خدمت ملت شریف ایران و عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت جواد الائمه(ع)؛ با اشاره به تقدیم لایحه برنامه هفتم توسط رئیس جمهور گفت: تاکنون دوبار برنامه ششم توسعه تمدید شده است و در حال حاضر هم یکسال و نیم از از زمانبندی عقب هستیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: مقطع مهم سند چشم اندازه سال 1404 در زمان اجرای برنامه هفتم توسعه فرا خواهد رسید و ارزیابی نهایی خواهیم شد. در بسیاری از زمینه پیشرفت داشته ایم اما متاسفانه در حوزه انرژی عقب ماندگی جدی وجود دارد خطر بزرگ ناترازی انرژی  پیش روی ماست که قبلا گزارشات متعدد کمیسیون انرژی تقدیم مجلس و مردم شده است.

وی افزود: از ابتدای شروع برنامه پنجم توسعه، هدفگذاری و تکلیف شد که طی 10 سال شاخص شدت انرژی را به نصف کاهش دهیم اما متاسفانه امروز افزایش هم یافته و دوبرابر میانگین جهانی است؛ برنامه هفتم طلایی ترین فرصت و تنها فرصت جبران عقب ماندگی در مدیریت کشور است تا نگذاریم تاسیسات انرژی ما متروکه و اقتصاد و زندگی مردم دچار چالش جدی شود.

 نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه اظهار داشت: قبل از مجلس یازدهم برنامه‌ای تحت عنوان تحول حوزه انرژی منتشر  و امروز کارنامه عملکرد ان قابل ارزیابی است؛ چه اقداماتی برای آن دنبال شده است، خنثی سازی تحریم و توسعه زنجیر  ارزش پتروشیمی  با اصلاح  قانون پترو پالایشگاه‌ها، رایگان کردن هزینه انرژی محرومین در سطح الگوی مصرف با تصویب نظام تعرفه گذاری  افزایشی و پلکانی موسوم به (آی بی تی)، حذف رانت انرژی به ویژه تعرفه برق صنایع  پر مصرف  دارای محصولات صادراتی، ایجاد تنوع در سبد سوخت کشور با تصویب و احیای اتوگاز، تامین منابع پایدار برای توسعه زیر ساخت و حمایت از تجدید پذیرها و ساماندهی یارانه‌ها زنجیره تولید و توزیع برق با تصویب قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق، حمایت از سرمایه گذاری بالادستی نفت و گاز با ایجاد حساب 95 هزار میلیارد تومانی در بودجه 1402، اصلاح فرایند حمایت از بهینه سازی انرژی با ایجاد حساب ۴۰ هزار میلیارد تومان بهینه سازی انرژی،تمرکز و تعیین اعتبار بالغ بر ۳۰هزار میلیارد تومان برای نیازهای اساسی حوزه انرژی نظیر ذخیره سازی گاز ،هوشمند سازی و رصد لحظه ای، شفافیت و انضباط بخشی به منابع و مصارف شرکت‌های تابعه وزارت نفت که در سیاست‌های برنامه هفتم توسعه هم ابلاغ شده است،اما عزیزان ومردم عزیز ایران،کارهای مهم تری هم باقی مانده است.

وی تصریح کرد: در دهه ۹۰ اقتصاد انرژی پایه ما دچار تعطیلی نسبی بود و باید با همت مضاعف جبران کنیم، زمان کم است امابه قول شهید سلیمانی دردل تهدیدها فرصت‌های بزرگی نهفته است که در خود فرصت‌ها نیست و این در حوزه ناترازی انرژی هم مصداق دارد.

عضو کمیسیون انرژی ادامه داد: همه بدانند و بدانیم که با اقدامات معمولی نمی‌توان جبران مافات کرد و راه به جایی برد، باید در برنامه هفتم با مسئله محوری و تعیین اولویت به فوریت‌های اساسی کشور بپردازیم، یکی از چند مسئله اساسی کشور امروز حل ناترازی انرژی میان تولید و مصرف است که نیازمند اجماع ملی، تمرکز در ساختار، اقدامات فوری و ضربتی است.

این نماینده مردم اظهار داشت: در حوزه انرژی بخش تولید در وزارتخانه‌های نفت و نیرو متولی متمرکز دارد اما متولی مصرف انرژی  فاقد تمرکز ساختاری و دچار ضعف مفرط مدیریتی است،از یک طرف دبیرخانه شورای عالی انرژی در سازمان برنامه و بودجه، ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور در وزارت راه، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در وزارت نفت، معاونت بهره وری انرژی ساتبا در وزارت نیرو پراکنده کاری می کنند و از سوی دیگر مسئولان انرژی در بخش‌های کشاورزی، صنعت، ساختمان وغیره متولی ندارند رها شده و هرکس کار خودش را می کند.

وی ادامه داد: تاکنون مردم بیشترین همراهی را داشته‌اند و خواهند داشت، مردم مقصر نیستند،این ما بودیم که خود روی کم مصرف به آنها ندادیم، این ما بودیم که بخاری وکولر مناسب را با قیمت درست به آنها عرضه نکردیم بارها گفته‌ایم و باز هم می گویم که مقدمه راه حل، ایجاد یک الگوی مناسب در ساختار متمرکز حوزه انرژی با استفاده از یک تجربه موفق در کشور است.

عضو کمیسیون انرژی یادآور شد: در حوزه علم و فناوری، معاونت این حوزه توانسته با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی بار توسعه فناوری دانش بنیان را از دوش وزارت علوم بردارد و موفقیت نسبی داشته باشد، امروز هم لازم است در برنامه هفتم و در گامی مهم اصلاح ساختاری ویژه‌ای صورت پذیرد.

وی  افزود: معاونت راهبردی مدیریت انرژی ذیل رئیس جمهور از ادغام نهادهای پراکنده فوق الذکر تاسیس شود و صندوق بهره وری انرژی هم به عنوان بازوی مالی طرح‌های ضربتی،مدیریت مصرف انرژی را با مشارکت وایفای تعهد شرکت های بزرگ دولتی و عمومی حمایت مالی کند،آنچنان که رهبری فرمودند این شرکت ها وظیفه خود را تا به امروز انجام ندادند.

شریعتی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم در پایان برنامه هفتم به اهداف عملیاتی که ذکر می‌کنم برسیم و همه در کمیسیون  تلفیق این موضوع را دنبال کنیم، ما ۳ الی ۴ سال بیشتر برای حل ناترازی انرژی فرصت نداریم،1 .رابطه مالی حوزه انرژی با انتقال تمام یارانه ها به همه ماقبل مصرف کننده نهایی2 .حذف لااقل یک سوم اختلافات کلی زنجیره انرژی معادل ۳۰۰ میلیون بشکه نفت خام3.افزایش راندمان نیروگاه های کشور تا ۵۵ درصد و خود تأمینی کامل انرژی صنایع  بزرگ کشور4. بازتوزیع یارانه های  انرژی  با توجه به قیمت تمام شده داخلی و ریالی و سهیم شدن هر ایرانی از یارانه انرژی نه آنچنانکه امروز هست و پرمصرف ها بیشتر سهم دارند 5.حذف کامل قاچاق حامل‌های  انرژی از کشور با استقرار نظام هوشمند رصد لحظه ای شبکه ای6 .تقویت دیپلماسی انرژی و تبدیل ایران به مرکز تبادل انرژی منطقه ای با محوریت گاز اشاره می کنم.

وی گفت: خوشبختانه فعالیت دیپلماسی دولت بویژه در حوزه انرژی مناسب بوده است. سفر پربار رئیس جمهور به آمریکای لاتین، در تداوم سیاست درست توسعه روابط چند جانبه با تمام کشورهای منطقه و فرامنطقه مبتنی بر احترام و منافع متقابل، قابل ارزیابی و شایسته تقدیر است که امیدواریم اثرات مثبت آن بزودی در اقتصاد و معیشت مردم نمایان شود./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها