نمایندگان موافق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی چه گفتند؟

کد خبر: 1228476

در جریان رسیدگی به طرح رأی اعتماد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تعدادی از نمایندگان موافق نیکبخت به بیان توانمندی ها و صلاحیت های وی پرداختند.

نمایندگان موافق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی چه گفتند؟

جلسه رسیدگی به طرح رأی اعتماد محمد علی نیکبخت، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در صحن علنی امروز سه شنبه ۳۰ خرداد با حضور محمد مخبر معاون اول رییس جمهور در حال برگزاری است.

در جریان این نشست، تعدادی از نمایندگان مجلس به بیان برنامه‌ها و توانمندی‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشورزی پرداختند که به شرح زیر است:

شلمزاری: نیکبخت مدیریت خود را از نقاط محروم آغاز کرده است

قدرت الله حمزه شلمزاری نماینده مردم فارسان در مجلس در موافقت با برنامه های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: یکی از مهمترین ویژگیهای نیکبخت این است که خود روستا زاده است و مدیریت خود را از محروم‌ترین نقاط کشور شروع کرده است و به صورت پلکانی بالا آمده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در اکثریت مدیریت هایی که داشته به شهادت و نظر کارشناسان ایشان شخص موفقی در حوزه های مختلف بوده است.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور بیان داشت: نیکبخت از بدنه جهاد کشاورزی بوده و مشکلات جهاد کشاورزی را به خوبی می شناسد .

حمزه با اشاره به برنامه های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی بیان داشت: برنامه های آقای نیکبخت احیای مدیریت جهادی در وزارتخانه و رفع زمینه های فساد در آن بخصوص در موضوع واگذاری و تغییر کاربری اراضی است دومین برنامه ایشان واگذاری کلیه امور تصدی گرایانه به بخش خصوصی و تعاونی ها با فرایند شفاف با اولویت تشکل های فراگیر کشاورزان، روستاییان و عشایر است.

وی اضافه کرد: اصلاح ساختار  شرکت های دولتی بخش کشاورزی و تبدیل آنها از شرکت های واردات محور به شرکت های توسعه ای و  اجرای وظایف قانونی وزارتخانه در حوزه توسعه روستایی و بهبود امورعشایری از دیگر برنامه های قابل دفاع وزیر پیشنهادی کشاورزی است.

نماینده مردم فارسان  فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای استفاده از توان جوانان انقلابی  و متخصص برای  تحول جهادی در اقتصاد روستا را از دیگر برنامه های مورد تایید وزیر پیشنهادی خواند و گفت: استفاده از ظرفیت دانشگاهها در حوزه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  ایجاد یکپارچگی در ترویج کشاوری و حذف موازی کاری ها از برنامه هایی است  که وزیر پیشنهادی ارائه داده و  مورد تایید است.

حمزه شلمزای اضافه کرد: اصلاح ساختار بانک  کشاورزی و صندوق های توسعه بخش کشاورزی با محوریت استفاده از الگوهای نوین تامین مالی از دیگر برنامه های وزیر پیشنهادی است که می تواند به تحول در این وزراتخانه کمک کند.

وی افزود: آقای نیکبخت  فردی متعهد و متخصص است در این چند روزی که در برنامه‌های ایشان شرکت کردیم انصافا مسائل و مشکلات جهاد کشاورزی  را به خوبی درک کرده و برنامه های خوبی برای حل مشکلات این حوزه ارائه داده است.

بسطامی: نیکبخت روستاییان و عشایر را مهمترین اقشار جامعه می‌داند

در ادامه علی اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: نیکبخت مرد روزهای سخت نظام است و شخصیتی انقلابی و ولایت مدار و عالم به مسائل اجرایی کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به سوابق اجرایی نیکبخت افزود: وی یار صاحبان اصلی انقلاب است و معتقد است که نظام باید در خدمت کسانی باشند که نه زبان شکایت دارند و نه زبان تشکر؛ من از دولت سیزدهم تشکر می کنم که نگاه جامع به همه نقاط کشور دارد و فردی از سیستان و بلوچستان برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی معرفی کرده است.

وی با اشاره به تایید کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به برنامه های نیکبخت یادآور شد: حتی نماینده های مخالف وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی هم نقطه تاریکی در برنامه‌های وی ندیده‌اند.

بسطامی یکی از مشکلات اساسی کشور را کمبود کالاهای اساسی دانست و ادامه داد: بخش اعظم مشکلات ما در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد و مهمترین برنامه نیکبخت تامین امنیت غذایی شهروندان است؛ وی برنامه های منسجمی برای این بخش دارد و امیدواریم این برنامه ها محقق شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس اصلی ترین مشکل کشور را آب و بحران آب دانست و به اهمیت زنجیره تولید اشاره و اظهار کرد: این موضوع مورد غفلت واقع شده بود و امیدواریم با برنامه‌های نیکبخت شاهد استقلال تولید و خودکفایی صنایع غذایی باشیم.

وی به اهمیت اصلاح الگوی کشت اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه نیکبخت زنجیره تولید محصولات کشاورزی باید مبتنی بر آمایش سرزمینی باشد که با حضور وی در وزارت جهاد کشاورزی این برنامه ها تحقق خواهد یافت.

نماینده مردم ایلام در مجلس یکی از مشکلات کشاورزان را عدم وجود کشاورزی قراردادی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با حضور نیکبخت در این وزارت مشکلات کشاورزان برطرف شود.

به گفته بسطامی، نیکبخت روستاییان و عشایر را مهمترین اقشار جامعه می‌داند؛ ضمن اینکه نیکبخت به بخش خصوصی اهمیت داده و در خصوص کاهش تصدی گری دولت اهتمام ویژه دارد هر چقدر از تصدی گری دولت کم شود به نفع دولت و مردم ما خواهد بود که در برنامه‌های نیکبخت هم دیده می شود.

وی گفت: نیکبخت در جلسات مختلف قول داد تا از جوانان و نیروهای ارزشی توانمند و متعهد در بخشهای مختلف به کار بگیرد؛ مشارکت نیکبخت در دیپلماسی اقتصادی در کنار دیپلماسی فعال سیاسی از دیگر برنامه‌هایی است که قطعاً تحقق خواهد یافت.

یوسفی: نیکبخت مدیریت جهادی را از مناطق محروم آغاز کرد/وزیر پیشنهادی برای کسب رای اعتماد با یک نفر هم لابی نکرده است

مجتبی یوسفی در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت:نیکبخت  فردی که در سال ۶۲ وارد جهاد کشاورزی شده و کار خود را  در استان ولایتمدار و انقلابی سیستان و بلوچستان  و از یک روستای کوچک آغاز کرده است .

عضو هیات رییسه مجلس بیان  با اشاره به تجربه نیکبخت در حوزه جهاد کشاورزی بیان داشت: وزیر پیشنهادی بیش از سی سال در وزارت جهاد کشاورزی به صورت پلکانی کار کرده و این از ویژگی های نیکبخت است که با این حوزه آشنایی دارد.

نماینده مردم اهواز با اشاره به سطح اراضی زیر کشت در کشور بیان داشت: حدود ۱۸ میلیون هکتار زمین برای کشت در کشور وجود دارد  که از این  مقدار فقط ۸ میلیون هکتار کشت می شود سهم  بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کمتر از ۵ درصد است که اگر به حداقل ۸ درصد افزایش یابد شاهد رشد و توسعه در این بخش خواهیم بود.

یوسفی با بیان اینکه امنیت غذایی کشور به بخش کشاورزی گره خورده است گفت: این موضوع باید در اولویت کاری جهاد کشاورزی قرار گیرد  و با نگاه جهادی و ترویج روش های نوین الگوی کشت می توان این شیوه را عملیاتی کرد.

وی افزود: باید از ظرفیت نیکبخت استفاده کنیم یکی از خصوصیات ایشان این است که از کارشناسی شروع کردند تا به معاونت رسیده است و  ایشان در جریان رای اعتماد با یک نفر هم وارد لابی نشده این ارزشمند است.

عسگری: نیکبخت سلامت اقتصادی دارد/ مقبولیت وزیر پیشنهادی در میان پرسنل وزارت جهاد کشاورزی

محمد جواد عسگری رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در موافقت با محمد علی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، بخش کشاورزی را محور توسعه دانست و گفت: در کشور ما کشاورزی بزرگترین بخش خصوصی کشور محسوب می‌شود که چهار و نیم میلیون بهره بردار دارد و ۲۵ درصد اقتصاد کشور را با حداقل سرمایه گذاری تشکیل می دهد که سه برابر صنعت بازدهی دارد.

وی ادامه داد: نیکبخت کسی است که فضای کاری خود را از ابتدا با بخش کشاورزی آغاز کرده و به فضای این بخش مسلط است و به کاستی‌ها و کمبودها احاطه دارد نیکبخت شخصاً یک کارشناس تمام‌عیار در بخش کشاورزی است.

عسگری با تاکید بر اینکه نیکبخت سلامت اقتصادی دارد، ادامه داد: وی در میان پرسنل وزارت جهاد کشاورزی نیز مقبولیت دارد و از پایین دست این وزارت خانه فعالیت خود را آغاز کرده و تا رتبه های بالای ستادی، سمت و مسئولیت داشته است؛ طعم تلخ محرومیت را چشیده و می‌تواند در حوزه محرومیت زدایی به درستی عمل کند.

عسکری با بیان اینکه نگاه نیکبخت می تواند گره گشا در بخش کشاورزی باشد تصریح کرد: ما در کمیسیون کشاورزی مجلس مسیر را برای حضور نیکبخت هموار کرده و امیدواریم مشکلات را با جدیت دنبال کند؛ کمیسیون کشاورزی نیز از وزیر پیشنهادی در صورت رای اعتماد حمایت کامل خواهد کرد بخش کشاورزی در کاهش تورم و رشد تولید بسیار موثر است.

وی تأکید کرد: در وزارت جهاد کشاورزی فساد نهادینه شده و باید کمک کرد تا وزیر پیشنهادی از این مسیر عبور کند این مشکلات خصوصاً در حوزه نهاده های دامی دیده می شود باید کمک شود تا از تصمیمات خلق الساعه در جهاد کشاورزی جلوگیری و نیز در تمدید تسهیلات کشاورزان کمک شود.

نماینده مجلس یازدهم با تاکید بر اهمیت در اختیار قرار گرفتن سریع تری نهادهای دامی به کشاورزان گفت: وزیر پیشنهادی در صورت تصدی پست وزارت می تواند مشکلات مذکور را برطرف کند./ ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها