تحلیل الجزیره از سفر رئیس‌جمهور به آفریقا

کد خبر: 1232549

شبکه قطری الجزیره سفر رئیس جمهور ایران به قاره آفریقا را با هدف توسعه روابط سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار داد.

تحلیل الجزیره از سفر رئیس‌جمهور به آفریقا

شبکه الجزیره در گزارشی درباره سفر سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران به قاره آفریقا پرداخت که در تیتر این گزارش قاره آفریقا به عنوان «قاره فرصت‌ها» - که در اظهار نظر ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره این سفر به آن اشاره شده بود- نام برده شده است.

الجزیره همچنین این نکته را مورد توجه قرار داد که سفر رئیسی به سه کشور آفریقایی کنیا، اوگاندا و زیمبابوه پس از سفر ماه گذشته او به سه کشور ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه در آمریکای لاتین و با هدف «توسعه روابط سیاسی و اقتصادی» در سراسر این قاره انجام می‌شود.

در ادامه این مطلب با اشاره به این که این اولین سفر یک رئیس جمهور ایران به قاره آفریقا پس از گذشت ۱۱ سال است، مطرح شد: رئیسی در ماه مارس میزبان یک نشست با گروهی از نمایندگان آفریقای غربی بود که در آن ایران را شریکی متفاوت در مقایسه با کشورهای غربی تلقی کرد که دارای سوابق استعمارگرانه در این قاره هستند. رئیسی در این باره گفت که «توسعه روابط جمهوری اسلامی با آفریقا با چشم‌داشت به ثروت این منطقه نیست، بلکه هدف پیشرفت و رفاه تمامی ملت‌ها را دنبال می‌‎کند.»

الجزیره همچنین اشاره کرد که تهران از زمان خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، به دنبال ایجاد تنوع و چندگانگی در روابط خود با دیگر کشورها بوده است.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها