محمد اسلامی: بهره‌برداری از معادن عمیق نیاز امروز کشور است

کد خبر: 1233035

رییس سازمان انرژی اتمی ایران از سیاست این سازمان برای تسهیل‌گری بابت حضور سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت‌های درونی و پیام دیگر بهره‌برداری از معادن عمیق خبر داد.

محمد اسلامی: بهره‌برداری از معادن عمیق نیاز امروز کشور است

رییس سازمان انرژی اتمی ایران از سیاست این سازمان برای تسهیل‌گری بابت حضور سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت‌های درونی و پیام دیگر بهره‌برداری از معادن عمیق خبر داد.

محمد اسلامی روز پنجشنبه در حاشیه عملیات بهره‌برداری از پروژه محدوده «آنومالی یازده» مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی ساغند اردکان با اشاره به نقش «آنومالی یازده» در توسعه بهره‌برداری از معادن اظهار کرد: عملیات امروز که با نام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آغاز شد، دو پیام مشخص دارد؛ پیام نخست، تسهیل کردن سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های درونی بوده که شرکت فولاد مبارکه سرمایه‌گذار این طرح است.

وی افزود: از این طریق می‌توانیم در تولید زنجیره ارزش نقش داشته باشیم و با فعال کردن آن از تولید ملی و گشایش در این عرصه پشتیبانی کنیم. همزمان که سازمان انرژی اتمی ایران، مواد پرتوزا را استخراج می‌کند، همچنین به بهره‌برداری از عناصر همراه می‌پردازد و آن‌ها را در چرخه فرآوری قرار می‌دهد و به این طریق گام نخست که پشتیبانی از تولید و گسترش ظرفیت تولید است، شکل ‌می‌گیرد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم تصریح کرد: پیام یا گام دوم در این پروژه، استفاده از معادن عمیق است. اینکه ما از معادن رخ نما بهره‌برداری کنیم و کمتر وارد معادن عمیق بشویم، غفلتی است که در گذشته رخ داده در حالی‌که با توجه به شرایط کشور و نیازهای داخلی، این مساله یک ضرورت به‌شمار می‌آید و استفاده از معادن عمیق به شکوفایی اقتصادی در صنعت معدن که همیشه مورد تاکید و اشاره مقام معظم رهبری بوده، منجر می‌شود. در همین راستا محدوده آنومالی یازده یکی از معادن عمیق قلمداد می‌شود که ذخیره مناسبی دارد و می‌توان از آن به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه به دنبال شناسایی طرف‌های مشارکت دارای اهلیت و ظرفیت هستیم تا بهره‌برداری از معادن را بیشتر رونق دهیم، گفت: در این دوره مدیریت سازمان انرژی اتمی ایران، پروژه محدوده «آنومالی یازده» مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی ساغند اردکان،هفتمین معدنی است که با چنین رویکردی به بهره‌برداری رسید و با ادامه این نهضت و در سال آینده تعداد این معادن بیشتر خواهد شد.

همچنین معاون سازمان انرژی اتمی ایران هم در مراسم آغاز عملیات بهره‌برداری محدوده آنومالی یازده مجتمع معدنی و صنعتی «سپهبد شهید سلیمانی» ساغند اردکان اظهار کرد: به حتم بهره‌برداری از پروژه محدوده آنومالی یازده از نظر اقتصادی در منطقه ساغند اردکان تاثیرگذار خواهد بود.

سیدجواد احمدی در این مراسم گفت: کار اکتشاف در آنومالی ساغند از سال ۱۳۶۱ آغاز و در ۱۴۰۱ عملیات مطالعاتی و اکتشاف آن انجام شد، طی یک مزایده عمومی با مشارکت شرکت فولاد مبارکه کار دنبال شد و امروز شاهد آغاز بهره‌برداری و استخراج از این معادن و محدوده آنومالی یازده هستیم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران (تماس) با اشاره به اینکه این منطقه از نظر مواد پرتوزا و عناصر همراه از جمله آهن، منطقه‌ای مستعد است، بیان کرد: در این منطقه برآورد استخراج ۲۰ میلیون تن آهن با عیار بالا انجام شده و قرار به سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

وی تاکید کرد: این میزان سرمایه‌گذاری می‌تواند موجبات اشتغال ۲۰۰ نفر را در این پروژه فراهم کند.

احمدی با بیان اینکه این بهره‌برداری بدون شک از نظر اقتصادی در این منطقه تاثیرگذار خواهد بود، گفت: در ادامه این عملیات بهره‌برداری که امروز شاهد آن بودیم، بحث فرآوری مواد پرتوزا در همین منطقه و تولید کنستانتره آهن را با مشارکت شرکت فولاد مبارکه دنبال خواهیم کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها