قدردانی امیرعبداللهیان از عمان در کمک به لغو تحریم‌ها

کد خبر: 1233843

السید بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان عصر دوشنبه در راس هیأتی دیپلماتیک به تهران سفر کرد و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

قدردانی امیرعبداللهیان از عمان در کمک به لغو تحریم‌ها

وزیر امور خارجه کشورمان در ملاقات با همتای عمانی خود، از روند رو به گسترش روابط دو کشور برادر و همسایه ابراز خرسندی کرد و ارتقای همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف را نشانه عمق روابط دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان موضوعات همکاری میان دو کشور را مختلف و متنوع دانست و افزود: پیشرفت های زیادی در روابط دو کشور داشتیم و در عین حال این دیدار فرصتی برای مرور توافقات قبلی و ارزیابی میزان پیشرفت امور و اجرای توافقات قبلی رؤسای دو کشور است.

امیرعبداللهیان مسؤلیت دستگاه های دیپلماسی ایران و عمان در پیگیری و اجرای توافقات قبلی میان دو کشور را مهم دانست و افزود: لازم است مشورت‌ها میان مدیران ارشد و کارشناسان دو طرف به منظور تنظیم سند جامع همکاری های بلندمدت دو کشور با جدیت ادامه یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان برگزاری اجلاس آتی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران در آینده نزدیک را حائز اهمیت دانست و ابراز اطمینان کرد که نتایج این اجلاس در کمک به تقویت همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف مثمر ثمر خواهد بود.

 امیرعبداللهیان عمان را دوست بسیار نزدیک ایران در منطقه توصیف کرد و از تلاش های سازنده این کشور در مسیر کمک به لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران و نیز کمک برای بهبود و ارتقای روابط با برخی کشورهای منطقه تشکر و قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حسن همجواری، گفت‌وگو و همکاری با همسایگان تاکید کرد و افزود: در همین چارچوب در سفر اخیر خود به ۴ کشور حوزه جنوبی خلیج فارس، پیشنهاد تأسیس مجمع گفت‌وگو و همکاری میان ۸ کشور ساحلی خلیج فارس را مطرح کردیم و اعتقاد داریم که تحقق این پیشنهاد می تواند گفت‌وگوها و همکاری‌های مشترک و امنیت پایدار در منطقه را تقویت کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین سلام و تحیات گرم رئیس جمهور کشورمان خطاب به سلطان عمان را به وزیر خارجه این کشور ابلاغ کرد.

 السید بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان نیز با ابلاغ سلام و تحیات گرم سلطان عمان به رئیس جمهور کشورمان، روابط میان دو کشور را الگو و مثال زدنی توصیف کرد و با ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط دو کشور افزود: لازم است ابعاد مختلف همکاری های دو کشور و روند اجرای اسناد امضا شده قبلی را بطور مستمر مرور کنیم و زمینه های ارتقای همکاری ها به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری را فراهم کنیم.

البوسعیدی نقش وزارتخانه های خارجه دو کشور در هدایت و مدیریت روابط دو کشور را حائز اهمیت دانست و نسبت به استمرار نشست ها و مشورت‌های مشترک مدیران وزارتخانه های خارجه دو کشور به منظور مرور اسناد و توافقات امضا شده قبلی و روند اجرای آنها برای کمک به پیشرفت روابط و رفع موانع اظهار آمادگی کرد.

وزیر خارجه عمان ضمن مهم خواندن اجلاس آتی کمیسیون‌ مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، از زمینه سازی برای دیدار دیگر مقامات عالیرتبه دو کشور در آینده نزدیک در تهران و مسقط استقبال کرد.

تسهیل همکاری های تجاری میان دو کشور و نیز تقویت همکاری ها در حوزه ترانزیت و حمل و نقل در چارچوب توافقنامه عشق آباد و کریدور شمال جنوب از دیگر موضوعات مورد گفتگوی دو وزیر در این دیدار بود.

همچنین برخی دیگر از موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزرای امور خارجه ایران و عمان در پایان گفت‌وگوهای رسمی خود با حضور در یک کنفرانس مشترک خبری، گزارشی از دیدار و گفت‌وگوهای دیپلماتیک خود را در اختیار رسانه های خبری قرار دادند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها