«فردا» گزارش می‌دهد:

جرئیات طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف

کد خبر: 1233929

با 170رأی موافق طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف امروز به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

جرئیات طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف

گروه سیاست سایت فردا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس، گزارش کمیسیون فرهنگی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه کشور را بررسی کرده و در نهایت با ۱۷۰رأی موافق با آن موافقت کردند.

سال91 بود که از سوی کمیسین برنامه و بودجه مجلس وقت اعلام شد که قرار است طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و امورخیریه کشور بعد از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه کلید بخورد. در آن زمان این کمیسیون می‌گفت که درآمدهای اوقاف جزو درآمدهای دولت نیست و دیوان محاسبات بر این درآمدها نظارتی ندارد و اوقاف و امور خیریه ترازنامه شفافی را تهیه و منتشر نمی کند.

این موضوع بدون نتیجه خاصی گذشت تا آنکه در سال93 نمایندگان وقت بویژه کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون برنامه و بودجه موضوع تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و امور خیریه را در مجلس مطرح کردند. واگذاری زمین‌های اوقافی، مشارکت در زمین‌خواری، تخلفات در زمین‌های لواسان و واگذاری آن به برخی وابستگان، برداشت‌های غیرقانونی از عواید موقوفات و همچنین واگذاری برخی معادن موقوفه بدون مزایده به شرکت‌های پیمانکاری از جمله عمده اشکالاتی بود که به این سازمان وارد شد.

باز هم این طرح به جایی نرسید تا آنکه در یازده آبان سال گذشته در جلسه علنی مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان اوقاف و امورخیریه کشور مطرح شد و حالا این طرح مورد تأیید نمایندگان قرار گرفت.

احمد راستینه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، محور‌های این تحقیق و تفحص را به شرح زیر قرائت کرد: «۱-چرا موقوفات بسیار زیاد واقفین بدون برنامه رها شده است، برنامه سازمان در نذورات چند صد میلیارد تومانی مردم در بقاع متبرکه چیست؟ ۲-گزارشی از مصادیق، میزان و نحوه سرمایه گذاری اوقاف طی ۵ سال اخیر، از محل اعتبارات دولتی و موقوفات و بقاع متبرکه و سایر. ۳-گزارش از مصادیق، میزان و نحوه هزینه کرد حق النظاره و حق التصدی که به شکل متمرکز در دست ریاست سازمان قرار می‌گیرد و طی پنج‌سال گذشته. 4-گزارش مبسوط از رقبه‌ها و موقوفاتی که سالیان سال است به ثمن بخس در اختیار افراد ذی نفوذ و غیر مرتبط قرار گرفته است. 5-گزارش مبسوط از میزان مبالغ موجود در حساب‌های بانکی ادارات کل و سازمان که ماه‌ها است در بانک‌ها رسوب یافته است. ۶-گزارش از نحوه و چگونگی هزینه کرد حفظ عین و علت افزایش آن و مصادیق هزینه کرد آن.7-گزارش از نحوه و چگونگی نظارت بر عملکرد هزینه‌ای اعتبارات غیر دولتی اوقاف طی ۵ سال گذشته. 8-گزارش شیوه قیمت گذاری موقوفات جهت واگذاری به اشخاص اعم از مشارکت، اخذ پذیره یا اجاره و یا سایر. 9-گزارش از نحوه، مصادیق و میزان هزینه کرد نذورات مردم در بقاع متبرکه طی پنج‌سال گذشته. 10-ارائه گزارش عملکرد در خصوص احیاء ده‌ها میلیارد تومان موقوفات رها شده در کشور. 11-گزارش از نحوه، مصادیق و میزان هزینه کرد عایدات موقوفات کشور طی پنج‌سال گذشته. 12-گزارش از مصادیق و میزان وصول عایدات موقوفات در اختیار دولت و در صورت عدم وصول علت عدم وصول آن چیست؟ 13-گزارش از اعمال مدیریت طی پنج‌سال اخیر جهت کاهش نارضایتی مردم از عملکرد صف و ستاد سازمان اوقاف. 14-گزارش از موقوفات و املاک سایر مواردی که بصورت ترک تشریفات در کمیسیون املاک در سطح کشور و بویژه استان تهران که به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار شده همراه با نام اشخاص حقیقی و حقوقی و مستندات کارشناسی شده آن طی پنج‌سال گذشته. 15-گزارش از میزان کمک‌های بلاعوض به سازمان ها، نهاد‌های فرهنگی مذهبی و علمی طی پنج‌سال گذشته. 16-باغ موقوفه مدرسه علمیه سعدیه رامیان و موقوفات استان گلستان و نحوه هزینه کرد درآمد‌های آن. 17-شفاف سازی موضوعات مالی. 18-عدم پاسخگویی مدیران اوقاف به دستگاه‌های مختلف درآمد‌های اوقاف و امورخیریه و نحوه هزینه کرد آن در سطح کشور».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها