امیرعبداللهیان: تمامیت ارضی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نبوده و نیست

کد خبر: 1234006

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای خود در روسیه گفت: استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نبوده و نیست.

امیرعبداللهیان: تمامیت ارضی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نبوده و نیست

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای خود در روسیه گفت: استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نبوده و نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه طی تماس تلفنی در خصوص مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای و لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورها تبادل نظر کردند.

طرفین در این تماس، مناسبات دو کشور را رو به رشد خواندند و بر اراده رؤسای جمهور دو کشور بر توسعه هر چه بیشتر مناسبات تاکید کردند.

همچنین طرفین با اشاره بر تحولات قفقاز گفتگوی اخیر وزیر امور خارجه ایران و رئیس جمهور جمهوری آذربایجان را مورد توجه قرار دادند.

در این راستا چارچوب مذاکرات منطقه‌ای از جمله فرمت موسوم به ۳+۳ شامل ایران، روسیه، ترکیه و جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان مورد تاکید قرار گرفت.

در این گفتگو در خصوص برگزاری نشست دوم وزرای خارجه چهار کشور ایران، روسیه، ترکیه و سوریه رایزنی به عمل آمد.

امیرعبداللهیان با ابراز تعجب از مفاد بند مربوط به جزایر سه‌گانه ایرانی خلیج فارس در بیانیه مشترک روسیه و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، بر تعلق تاریخی و ابدی این جزایر به ایران تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نبوده و نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در عین حال روابط ایران و روسیه را دارای پایه‌های محکم خواند و خاطرنشان کرد: نباید کاری صورت گیرد که به روابط عمیق دو کشور آسیب برساند.

وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در این تماس با اشاره به پایبندی روسیه به تمامی اصول منشور ملل متحد از جمله اصول مربوط به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها تاکید کرد: فدراسیون روسیه هیچ تردیدی در مورد حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران به خود راه نمی‌دهد و کاملاً به آن احترام گذاشته و خواهد گذاشت.

در این تماس طرفین بر لزوم احترام و حفظ و تقویت روابط دوستانه دو کشور تاکید کرده و در خصوص مراحل نهایی تدوین متن توافقنامه راهبردی ایران و روسیه نیز به تبادل نظر پرداختند.

محورهای رایزنی «لاوروف» و «امیرعبداللهیان»

وزارت خارجه روسیه امروز اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور با همتای ایرانی خود به صورت تلفنی رایزنی کرده است.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه امروز سه شنبه در بیانیه ای از رایزنی وزرای خارجه روسیه و ایران خبر داد.

به گزارش راشا تودی، در بیانیه صادره از سوی وزارت امور خارجه روسیه در این باره آمده است: سرگئی لاوروف (وزیر خارجه روسیه) در تماسی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در خصوص رایزنی ها و دیدارهای مستقیم میان مقامات دوکشور در سطوح مختلف تأکید کردند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که گفتگوی تلفنی میان سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی وی انجام شد. در این گفتگوی تلفنی، دو وزیر درباره موضوعات فوری و مبرم در دستور کار روسیه و ایران گفتگو کردند.

این خبرگزاری به نقل از وزارت خارجه روسیه در این باره ادامه داد: در فضایی از اعتماد متقابل، دیدگاه ها در مورد تعدادی از مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه مشترک، از جمله در چارچوب ششمین نشست گفتگوهای راهبردی در سطح وزراء که در ۱۰ ماه جاری میلادی ( ۱۹ تیرماه) در مسکو برگزار گردید، تبادل نظر شد.

بیانیه مسکو اضافه می کند: طرفین (در این رایزنی تلفنی) بر پایبندی خود به اصول اساسی حقوق بین الملل مندرج در منشور سازمان ملل متحد و ارتباط متقابل از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، تأکید کردند./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها