مرتضوی: شفافیت و پاسخگویی راهبردی است که در شستا پیگیری می‌شود

کد خبر: 1234738

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: راهبرد صیانت از سبد سرمایه‌گذاری‌ها، شفافیت و پاسخگویی و توانمندسازی نیروی انسانی از جمله برنامه‌هایی است که در شستا پیگیری می‌شود.

مرتضوی: شفافیت و پاسخگویی راهبردی است که در شستا پیگیری می‌شود

سید صولت مرتضوی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال سید مجتبی محفوظی نماینده مردم آبادان پیرامون علت بی‌برنامگی در شرکت شستا و تاپیکو، اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی به عنوان هلدینگ چند رشته‌ای با سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف در حال فعالیت بوده و جایگاه شستا در اقتصاد ملی یک درصد و دارای سهم هفت درصدی از بازار سهام کشور است.

وی بیان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با سرمایه‌گذاری در صندوقهای سایر اوراق بهادار فعالیت می‌کند. راهبرد صیانت از سبد سرمایه‌گذاری‌ها، شفافیت و پاسخگویی، توانمندسازی نیروی انسانی، حرکت از بنگاه‌داری به سمت سرمایه‌داری، صیانت از ثروت ذینفعان با بعد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی، بهره‌مندی از فرصت‌های بهینه بین‌المللی، نوآوری، چابک‌سازی، مولدسازی دارایی‌ها و مبارزه با فساد از جمله برنامه‌هایی است که در شستا پیگیری می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: از دستاوردهای این راهبردها تحقق ۱۱۰ درصدی بودجه فروش و تحقق ۱۰۷ درصدی بودجه سود خالص در سال ۱۴۰۱ شرکت‌ها، رشد ۴۳ درصدی فروش در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ و رشد ۵۰ درصدی سود در سال ۱۴۰۱ را داشتیم و بر اساس بودجه ۱۴۰۲ پیش بینی می‌شود که رشد ۳۰ درصدی فروش و رشد ۲۲ درصدی سود را داشته باشیم.

مرتضوی تاکید کرد: روند رشد خالص شرکت سرمایه گذاری و تاپیکو کاملاً رشد صعودی دارد، همچنین رشد ۱۹ درصدی سود تاپیکو و رشد ۲۶ درصدی سود شستا را شاهد هستیم. در این مدتی که توفیق خدمت داشتم، ۱۶ واحد تعطیل شده و نیمه تعطیل به چرخه تولید بازگشته است.

وی افزود: ما برنامه‌هایی برای رونق در این مجموعه و سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی داریم که عبارت از تقدیم سند تحول و استراتژی یک، دو و پنج ساله به همراه سند اصلاح سرمایه گذاری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های متعدد، فعال سازی پروژه‌های پتروشیمی در ۷ مورد، بهره برداری در پروژه‌های متنوع و متعدد، آغاز عملیات اجرایی طرح اتانول در پتروشیمی فارابی و پذیرش عرضه سهام شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بازار سرمایه است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: شاید بخشی از سوال نماینده سوال کننده به پتروشیمی آبادان بازمی‌گردد. عدم ثبات مدیریتی در دو سال گذشته را شاهد بودیم و کما اینکه ۳ مدیر عوض شده و تلاش می‌شود مدیر چهارم هم تغییر کند. همچنین تراکم زیاد نیروی انسانی مجموعه را شاهدیم که بالغ بر ۱۵۰۰ نیرو به این مجموعه تحمیل شده و از سوی دیگر فرسودگی ماشین آلات و عدم سرمایه گذاری جدی از دیگر مشکلات این بخش است.

مرتضوی ادامه داد: نماینده آبادان گفت که بنده را تهدید کردند تا سوال خود را پس بگیرم که بنده روز گذشته در جلسه‌ای که با معاونان خود داشتم تاکید کردم که سوال و استیضاح حق نماینده است و منجر به تخلیه مطالبات انباشته شده مردم می‌شود. نماینده آبادان از لفظ تهدید استفاده کرد که بنده تقاضا می‌کنم تا کارگروهی تشکیل شود و اگر اثبات شد که فردی وی را تهدید کرده تا سوال خود را پس بگیرد، بنده آن فرد را فوراً عزل خواهم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: سوال کلی پیرامون بی‌برنامگی مطرح شده است، گفته نشده که در کجا و به چه دلیل بی‌برنامگی وجود دارد. بی‌برنامگی زمانی است که ما گفته باشیم چه میزان قرار است تولید و سود داشته باشیم اما تحقق پیدا نکرده است اما مجموعه‌ای که دارای برنامه یک ساله، دو ساله و پنج ساله بوده و روند رشد را طی می‌کند، نباید متهم به بی‌برنامگی شود.

وی متذکر شد: زمانی که برای رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی آمدم، یکی از دغدغه‌های اصلی نمایندگان این بود که کسورات از بازنشستگان کسر می‌شد اما به دلیل نبود منابع به حساب مودیان واریز نمی‌شد اما در ظرف دو ماه بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع تأمین شد و این دغدغه بازنشستگان مرتفع شد.

مرتضوی ادامه داد: مطالبه دیگر نمایندگان ناترازی صندوق‌های تأمین اجتماعی بود اما ما تلاش کردیم تا این موضوع نیز مرتفع شود. ما توانسته‌ایم بدون مشکلی پرداخت‌ها را انجام دهیم. بدهی به بانک رفاه یکی از بزرگترین چالش‌های موجود بود و ما بزرگترین تسویه بانکی را انجام دادیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در ابتدا با آن مواجه بودیم، تأمین آنتی‌بیوتیک و سرم بود که با اقدامات صورت گرفته سطح تولید سرم از سه میلیون واحد به چهار و اکنون در حال رسیدن به شش میلیون واحد است. مشکل تأمین آنتی‌بیوتیک‌ها نیز با افزایش تولید روزانه مرتفع شد و تلاش می‌کنیم که هر روز این مشکلات کمتر شود./ مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها