رئیس مخالفان کابینه نتانیاهو: امروز روز نابودی اسرائیل است

کد خبر: 1234915

رئیس مخالفان کابینه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به تصویب لایحه اصلاحات قضائی امروز را روزی غم‌انگیز برای این رژیم توصیف کرد.

رئیس مخالفان کابینه نتانیاهو: امروز روز نابودی اسرائیل است

یائیر لاپید، رئیس مخالفان کابینه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به تصویب لایحه اصلاحات قضائی واکنش نشان داد.

لاپید گفت: «[تصویب این طرح]، شکستن کامل قواعد بازی است. دولت و  کابینه ائتلافی می‌تواند مسیر حرکت کشور را تعیین کنند اما نمی‌تواند درباره ماهیت کشور تصمیم بگیرد.»

وی در ادامه گفت: «روز غم‌انگیزی است، روز نابودی خانه‌مان و روز نفرتی غم‌انگیز است، اما ببینید کابینه ائتلافی چطور جشن گرفته است.»

پارلمان رژیم صهیونیستی امروز دوشنبه (۲ مرداد/ ۲۴ جولای) با ایجاد تغییراتی جنجالی در نظام قضائی این کشور به عنوان بخشی از لایحه پیشنهادی نتانیاهو رأی مثبت داد.

تصویب بخش‌هایی جنجالی از طرح نتانیاهو به معنی نتیجه‌بخش بودن تلا‌ش‌هایی است که کابینه راست افراطی رژیم صهیونیستی از چند ماه پیش برای تضعیف قوه قضائیه آغاز کرده است. این تلاش‌ها، از سوی دیگر، تظاهرات‌های اعتراضی مستمر از سوی منتقدان و مخالفان طرح را در پی داشته است.

بندی که امروز به تصویب رسید مانع از آن می‌شود که قوه قضائیه توان ایجاد هر گونه اصلاح و تعدیل بر روی تصمیم‌های کابینه رژیم صهیونیستی را حتی اگر آنها را «غیرمعقول» تشخیص دهد نخواهد داشت. پیش از این اصلی به نام «عدم معقولیت» تضمین کرد که دیوان عالی رژیم صهیونیستی می‌تواند تصمیم‌های دیگر قوه‌ها را در صورت غیرمعقول بودن آنها ملغی کند. با تصویب این طرح چنین امکانی برای قوه قضائیه از بین رفته و دادگاه‌ها توان مداخله در تصمیم‌های سایر قوا را نخواهند داشت.

این طرح، بعد از خروج قانونگذاران مخالف از کنست به نشانه اعتراض بدون رأی مخالف به تصویب رسید. پیش از رأی‌گیری نمایندگان کنست نتوانستند به توافق برسند.

پس از تصویب این طرح، رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که جمع زیادی از شهرک‌نشینان مقابل پارلمان تجمع کرده‌اند. اعلام کرد که این احزاب در اعتراض به این قانون، فردا (سه‌شنبه)، درخواستی برای دیوان عالی ارسال خواهند کرد.

وبگاه «سما» به نقل از منابع صهیونیستی گزارش داد که هزاران شهرک‌نشین به دنبال تصویت این طرح ساختمان کنست را تحت محاصره خود درآورده‌اند.

شبکه «المیادین» همزمان به نقل از رسانه‌های صهیونیستی خبر داد که تظاهرات‌کنندگان در تلاش برای عبور از موانع و ورود به پارلمان هستند، اما نیروهای پلیس به‌شدت در حال مقابله با آن‌ها هستند.

این طرح در حالی به تصویب رسید که مذاکرات میان احزاب مخالف و نتانیاهو برای معلق کردن تصمیم‌گیری در این خصوص به شکست انجامید.

لاپید بعد از شکست این مذاکرات گفت: «رسیدن به هر گونه تفاهم با این دولت برای حفظ این دولت غیرممکن است. آنها می‌خواهند این کشور را نابود کنند. راهی برای ادامه گفت‌وگو با آنها نداریم. این غیرمسئول‌ترین دولت در تاریخ اسرائیل است.»

بنیامین نتانیاهو که به دلیل اتهامات فساد دادگاهی شده این اصلاحات را چند ماه پیش پیشنهاد کرد. منتقدان می‌گویند نتانیاهو در تلاش است با تضعیف قوه قضاییه از خود در برابر اتهامات فساد محافظت کند. به گفته این معترضان، اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو می‌تواند فرار از پیگرد قانونی علیه او در پرونده‌های فساد را آسان‌تر کند.

نتانیاهو در طول دوران نخست‌وزیری خود با اتهامات متعدد فساد در زمینه دریافت رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد عمومی مواجه بوده است.

با وجود این، پیشنهاد این طرح فراتر از اعتراضاتی که به همراه داشته توجه‌ها را به سمت تفرقه‌های موجود در فلسطین اشغالی جلب کرده است. بسیاری از کارشناسان مسائل مربوط به این رژیم حتی در داخل فلسطین اشغالی این تفرقه‌ها را نشانه‌ای از شکاف‌های بزرگی که می‌تواند موجب به پایان رسیدن موجودیت جعلی اسرائیل شود./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها