افزایش تنش‌ در دولت انگلیس بر سر اقدام علیه سپاه

کد خبر: 1237287

رسانه‌های انگلیسی می‌گویند اختلاف‌نظر وزیر امور خارجه با وزیر کشور انگلیس در زمینه قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست به اصطلاح «تروریستی» این کشور، باعث افزایش تنش‌ها میان آن‌ها شده است.

افزایش تنش‌ در دولت انگلیس بر سر اقدام علیه سپاه

روزنامه تلگراف گزارش داد که سوئلا براورمن، وزیر کشور انگلیس در اظهاراتی علیه سپاه پاسداران ایران، آن را «بزرگ‌تربن تهدید علیه امنیت ملی انگلیس» خواند.

براورمن درباره برخی گزارش‌های اطلاعاتی ابراز نگرانی کرد که در آن‌ها ادعا شده است، عوامل ایرانی در تلاش هستند اعضای گروه‌های مجرمانه را برای هدف قرار دادن مخالفان حکومت جذب کنند و به دنبال افزایش فعالیت‌هایشان در انگلیس هستند.

 وزیر کشور  انگلیس همچنین در اظهارنظری علیه سپاه پاسداران مدعی شد: «تهدید ایران بیشتر از هر چیزی ما را نگران می‌کند. این مسئله بزرگی است، چرا که خصومت آن‌ها و خواسته‌هایشان رو به افزایش است. آن‌ها نسبت به هر کسی که رژیمشان را به چالش بکشد، بسیار حالت تدافعی دارند و می‌خواهند آن را در هم بشکنند. تحریکات آن‌ها رو به افزایش است».

علاوه بر این، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که اختلاف نظرها میان وزیر کشور انگلیس و  جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه این کشور در زمینه موضوع قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست به اصطلاح تروریستی لندن بیشتر شده است.

به نوشته این روزنامه، در حالی که بروارمن این ادعاها را درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران مطرح می‌کند، کلورلی با نگرانی از این که چنین اقدامی نتیجه معکوس داشته و با پیامدهایی همراه باشد، در برابر این تصمیم مقاومت می‌کنند.

مقامات دولت انگلیس از آشفته بودن کلورلی به دلیل فشارهای ناشی از ابراز نگرانی‌های وزیر کشور خبر داده‌اند.

فایننشال تایمز با توجه به این که انگلیس یکی از کشورهای عضو توافق هسته‌ای است، نوشت که چنین اقدامی باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت احیای توافق هسته‌ای می‌شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چند ماه پیش در حاشیه نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در این باره گفت که «نمی‌توانیم بگوییم چون از شما خوشمان نمی‌آید، تروریست می‌خوانیمتان. باید حکم دادگاه یک کشور وجود داشته باشد.»

اظهارات بورل بر نبود یک مبنای قانونی برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی این نهاد اروپایی، مطابق خواست پارلمان اروپا تاکید داشت که مدتی بعد، آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز بر آن صحه گذاشت.

مقامات ایران نسبت به چنین اقدام تنش‌زایی هشدار داده و گفته‌اند هرگونه اقدامی علیه سپاه پاسداران را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها