دیدار هیات پارلمانی ایران با نخست وزیر سوریه

گلرو: بخش خصوصی ایران می‌تواند در سوریه فعال شود

کد خبر: 1237949

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه با بیان اینکه بخش خصوصی ما می‌تواند در این کشور با توجه به ظرفیت‌های مناسب سوریه، فعال شود، گفت: هرچند در حال حاضر این بخش حضور نسبی در این کشور دارد اما ضرورت دارد زمینه‌های حضور بخش خصوصی ما در سوریه تسهیل شود.

گلرو: بخش خصوصی ایران می‌تواند در سوریه فعال شود

عباس گلرو با اشاره به سفر هیات پارلمانی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به کشور سوریه و دیدار با حسین عرنوس نخست وزیر این کشور، گفت: در این دیدار آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی دو کشور بررسی و بر ضرورت استمرار و تعمیق همکاری‌ها تاکید شد.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به سفر چند ماه گذشته آقای رئیسی رئیس جمهور ایران به سوریه، امضای چند توافق‌نامه در این سفر و تاکید روسای جمهور دو کشور بر ضرورت تحرک‌بخشی به این توافقات، ما باید به سرعت به سمت اجرایی کردن توافقات پیش رویم که در این راستا نیز هفته گذشته سه  نفر از وزاری سوریه برای پیگیری این امر در ایران حضور داشتند.

ضرورت توجه به توسعه همکاری‌های اقتصادی

نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس یازدهم با بیان اینکه در جلسه هیات پارلمانی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با نخست وزیر سوریه بر ضرورت جدی گرفتن همکاری‌های اقتصادی تاکید شد، ادامه داد: آقای نخست وزیر از حمایت‌های ایران تشکر کرد و قرار شد مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس شعب سوریه نیز در چارچوب وظایف حمایتی و نظارتی، نقش خود را در تحکیم همکاری‌های اقتصادی که به نفع دو ملت است، ایفا کنند.

زمینه‌های حضور بخش خصوصی ایران در  سوریه تسهیل شود

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های مناسب سوریه، بخش خصوصی ما می‌تواند در این کشور فعال شود؛ هرچند در حال حاضر این بخش حضور نسبی دارد اما ضرورت دارد زمینه‌های حضور بخش خصوصی ما در این کشور تسهیل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه باید برخی الزامات همکاری بین دو کشور ایجاد شود، گفت: تسهیل روابط بانکی و ایجاد بانک مشترک که بتوان با پول رایج دو کشور تبادلات مالی را انجام داد از جمله این الزامات است.

گلرو با اشاره به تبادل نظر درباره حوزه حمل و نقل و سایر موضوعات به توافقات خوبی که طی چند ماه گذشته به دست  آمده بود اشاره کرد و گفت: این توافقات می‌تواند حرکت عظیم و رو به جلویی را در همکاری اقتصادی ایجاد کند.

استقبال سوریه از توسعه روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه در ادامه دیدار وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه را یادآور شد و گفت: در این دیدار درباره آخرین وضعیت همکاری‌های دو جانبه و وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر شد و از رویکرد مثبت کشورهای عربی به سوریه و گشایش سیاسی که در روابط سوریه با کشورهای عربی رخ داده، استقبال شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه سوریه از توسعه روابط ایران با کشورهای خلیج فارس به ویژه عربستان استقبال کرد، افزود: در این نشست تاکید بر این بود که منطقه باید به  سمت همکاری جمعی پیش رود تا به دور از حضور بیگانگان ملت‌ها و کشورهای منطقه بتوانند با یکدیگر بر مشکلات منطقه فائق آیند و منطقه امن و با ثبات همراه با پیشرفت‌های اقتصادی برای ملت‌ها به ارمغان آورند.

وی با اشاره به بررسی آخرین وضعیت مذاکرات روند آستانه، وضعیت میدانی سوریه و تلاش‌هایی که در جهت اعاده حاکمیت سوریه بر اراضی این کشور در حال انجام است در این دیدار، گفت: آقای جلال‌زاده در این نشست بر تمامیت ارضی سوریه تاکید و با حضور نیروهای اشغالگر بیگانه در این کشور مخالفت کرد، همچنین بر ضرورت آزادسازی کامل اراضی سوریه با توجه به اینکه بخشی از شرق و شمال شرق سوریه دست نیروهای هم پیمان با آمریکا است و ضرورت خروج نیروهای بیگانه از این منطقه به منظور تامین منافع مردم سوریه تاکید شد./

خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها