محسن هاشمی علیه تحریم کنندگان انتخابات

کد خبر: 1238142

محسن هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قهر از صندوق‌های انتخابات را نادرست خواند و تأکید کرد که پدرش هیچ گاه از صندوق رأی قهر نکرده است. او همچنین در سخنان خود انتخابات سال‌های ۸۴ و ۸۸ را در ردیف انتخابات‌های پر شور و رقابتی ایران توصیف کرد.

محسن هاشمی علیه تحریم کنندگان انتخابات

در حالی که طیف تندرو اصلاح‌طلبان بر طبل عدم شرکت در انتخابات می‌کوبد، محسن هاشمی که از طیف میانه اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود، در یک برنامه سیاسی صداوسیما شرکت و علیه قهر از صندوق‌های رأی صحبت کرد.

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران در این برنامه تلویزیونی با طرح مشکل «مشارکت پایین مردم در انتخابات مجلس گذشته»، گفته که «من انتخابات آزادی را که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مطرح کردند، به‌عنوان مسیر واقعی حل مشکل مطرح می‌کنم. ایشان هیچ‌وقت با انتخابات قهر نکردند و حتی خودشان رد صلاحیت شدند، اما قهر نکردند. ما کسی مانند او را در انتخابات رد صلاحیت می‌کنیم و او به میدان می‌آید و از مردم می‌خواهد که شرکت کنند و در همان انتخاباتی که رد صلاحیت می‌شود، به‌نوعی اثرگذار است».

او افزوده که «قهر از صندوق‌ها درست نیست و سیره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی این نبود، چون کم‌هزینه‌ترین راه برای حضور مردم در اداره کشور همین انتخابات است».

هاشمی همچنین با انتقاد از انتخابات‌های سال‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ به دلیل مشارکت پایین، تمامی انتخابات‌ها تا سال ۹۶ را پر شور و رقابتی دانست که طبعاً نشان‌دهنده نوع نگاه او به دو انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۸۴ و ۸۸ هم می‌شود: «اگر به انتخابات در ۴۵ ساله گذشته جمهوری اسلامی نگاه کنیم کارکرد این نظریات را می‌بینیم، در دهه نخست و دوران امام و همین طور تا سال ۱۳۹۶ در انتخابات ریاست جمهوری، ما همواره انتخابات پرشور و رقابتی داشتیم، چون مبنای مشروعیت نظام رأی مردم فرض می‌شد».

سال ۸۴ رقیب اصلی محمود احمدی‌نژاد که فرد منتخب بود، هاشمی رفسنجانی بود و سال ۸۸ هم که اصلاح‌طلبان کل انتخابات را با دروغ تقلب زیر سؤال بردند و فتنه سبز را به راه انداختند.

یک نکته هم بیانش خالی از لطف نیست و آن اینکه محسن هاشمی انتخابات ۱۴۰۰ را به خاطر میزان مشارکت مردم زیر سؤال می‌برد، اما تفاوت میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ با انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۲ که اکبر هاشمی رفسنجانی برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شد، فقط ۲ درصد است. میزان مشارکت در انتخابات سال ۷۲، پنجاه درصد و در سال ۱۴۰۰، چهل و هشت درصد بود. همین ۲ درصد انتخابات را پر شور و رقابتی می‌کند؟!

قبل از شروع مرحله پیش ثبت‌نام انتخابات، جبهه اصلاحات در بیانیه‌ای مدعی شد که «شرایط اجتماعی، شرایط مناسبی نیست و با توجه به این شرایط نمی‌تواند مردم را ترغیب به شرکت در انتخابات کند و اگر هم کند از طرف مردم پاسخ مثبتی نخواهد گرفت.»‌

در روز‌های بعد البته روشن شد که این پیش‌بینی اصلاح‌طلبان نادرست بوده و مرحله پیش ثبت‌نام با استقبال خوبی از سوی مردم و نخبگان جامعه مواجه شد. به طوری که رکورد ثبت نام دوره قبل انتخابات مجلس در روز سوم این مرحله شکسته شد.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها