جانبازان مجاز به واردات خودرو با تعرفه صفر شدند

کد خبر: 1238246

آیین‌نامه واردات خودروی جانبازان که به تصویب هیات وزیران رسید، ابلاغ شد.

جانبازان مجاز به واردات خودرو با تعرفه صفر شدند

 محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری، آئین نامه واردات خودروی جانبازان را که به تصویب هیأت وزیران رسید ابلاغ کرد.

از نکات مهم این آئین نامه واردات خودرو با نرخ صفر سود بازرگانی، تعیین سقف ارزش خودرو و عدم امکان فروش رسمی، عادی و وکالتی تا پنج سال است.

4626408

2

3

 اسامی جانبازان مشمول واردات خودرو ظرف یک ماه به وزارت صمت اعلام می‌شود

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امورایثارگران با بیان اینکه مجلس از ظرفیت کارشناسی بنیاد در قانونگذاری بهره ببرد، گفت: اسامی جانبازان مشمول دریافت مجوز واردات خودرو ظرف یک ماه به وزارت صمت اعلام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن بزرگی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز (شنبه) در نشست با تشکل ایثارگری خانه نور (جانبازان بصیر) درباره آیین نامه واردات خودرو ویژه جانبازان اظهار داشت: بنیاد شهید ظرف یک ماه پس از ابلاغ آیین نامه طبق ماده 3، اسامی جانبازان واجد شرایط دریافت خودرو را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند و این وزارتخانه هم مکلف است مجوز واردات خودرو را به این عزیزان اختصاص دهد.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید براینکه مجلس شورای اسلامی از ظرفیت کارشناسی بنیاد شهید و امور ایثارگران در قانونگذاری ویژه قشر ایثارگران بهره ببرد، گفت: در بررسی این آیین نامه اتفاقات خوبی رقم خورد و سیاست دولت در بحث واردات خودرو در قالب لایحه اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو به مجلس ارائه و مجلس هم آن را در قالب دو فوریت تصویب کرد.

وی افزود: دولت از منع ورود خودرو به تجویز واردات آیین نامه را تغییر داد و دیگر انتقال فناوری و منع ورود خودروی کارکرده در اصلاحیه قید نشده بود. از طرفی دیگر برای جانبازان بالای 50 درصد امتیازات ویژه درنظر گرفته شد.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: از جمله این امتیازات اختصاص تسهیلات بیش از 20 هزار یورو برای واردات خودرو توسط جانبازان بالای 50درصد بود که این جانبازان به سه دسته تقسیم شده اند.

وی ادامه داد: ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان هفتاد درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ یا قطع نخاع) تا سقف 35 هزار یورو، سایر جانبازان 70 درصد تا سقف 30 هزار یورو و برای جانبازان 50 تا 69 درصد تا سقف 25 هزار یورو است.

اختصاص سود بازرگانی صفردرصد برای واردات خودرو توسط جانبازان

بزرگی امتیاز بعدی را سود بازرگانی صفر درصد عنوان و اظهار کرد: در فرایند تصویب آیین نامه براین باور بودیم این سود را برای جانبازان به 50 درصد یا صفر برسانیم و این پیشنهاد در دولت مطرح شد.

وی اضافه کرد: قرار شد در صحن دولت موضوع بررسی شود که بحمدالله با پیگیری ویژه دکتر قاضی زاده هاشمی ریاست عالیه بنیاد و نگاه ویژه حضرت آیت الله رئیسی به جامعه ایثارگری، معافیت کامل از سود بازرگانی به تصویب دولت رسید.

معاون بنیاد شهید خاطرنشان کرد: سومین موضوع بحث با بانک مرکزی بود که دولت او را مکلف به تامین ارز مورد نیاز جانبازان کرد و این سه امتیاز به جانبازان تعلق گرفت.

براساس این گزارش، جانبازان حاضر در نشست با قدردانی از بنیاد شهید و امور ایثارگران بابت پیگیری حق و حقوق ایثارگران، به طرح دغدغه‌های خود از جمله نوع ارز تخصیصی برای واردات خودرو، عدم حق فروش خودرو قبل از 5 سال، حق پرستاری بعد از شهادت جانباز و همچنین حذف مصوبه اعطای زمین به فرزندان شهدا و جانبازان قید شده در برنامه پنجم توسعه پرداختند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها