دکه/ بررسی مهم‌ترین عناوین مطبوعات کشور

اصلاح طلبان و تحریم انتخابات؛ استراتژی فعلی یا تصمیم قطعی

کد خبر: 1238785

در بسته خبری پیش رو به بررسی مهم‌ترین عناوین مطبوعات کشور می‌پردازیم.

اصلاح طلبان و تحریم انتخابات؛ استراتژی فعلی یا تصمیم قطعی

گروه سیاست سایت فردا - در بسته خبری پیش رو به بررسی مهم‌ترین عناوین مطبوعات کشور می‌پردازیم.

 

بهزاد نبوی: برخی اصلاح‌طلبان دچار مرض «چپ‌روی بچه‌گانه» شده‌اند/ حرکت جامعه‌محور از اصلاح‌طلبان ندیدم/ نمی‌توانید بگویید که فضا تا آن حد بسته است که باید به خیابان ریخت

اختلافات اصلاح‌طلبان با قدرت گرفتن رادیکال‌های این جریان در حال شدت گرفتن است چنانکه آنان دیگر سعی در پنهان کردنش ندارند.

در این راستا بهزاد نبوی که با فشار اصلاح‌طلبان تندرو از ریاست جبهه اصلاحات کنار رفت گفته: تصور می‌کنم برخی افراد در بدنه اصلاح‌طلبان طی یک سال گذشته، به این نتیجه رسیده‌اند که کار دارد تمام می‌شود پس بگذارید ما برای حرکت‌های بعدی خودمان را آماده کنیم و جا باز کنیم در حرکت بعدی. استنباط من این بود. حالا نمی‌دانم چقدر درست است و چقدر غلط. ولی احساس می‌کنم که نگران بودند که سرشان بی‌کلاه بماند. من تفکر چپ روانه را قبول ندارم. خیلی از کارهایی که انجام می‌شود چپ روی است؛ چون وقتی کاری بکنیم که عاقبت آن را ندانیم چه می‌شود، همین‌طور دیمی حرکت کنیم، اسمش می‌شود چپ روی...خدا بیامرزد مرحوم شعاعیان را که با هم مبارزه مسلحانه می‌کردیم، در نقد چپ‌روی در آن زمان می‌گفت «این‌ها چپ نیستند، لوچ‌اند یعنی چشم‌هایشان تا‌به‌تا می‌بیند و نمی‌شود اسم این‌ها را چپ گذاشت». واقعا ما الان هم دچار مرض بچه‌گانه چپ‌روی هستیم. یعنی کسانی که لوچ‌اند...در مجموعه خودمان هم می‌بینیم، نه این‌که فکر کنید منظورم نیروهای بیرون از مجموعه است، به آن‌هایی که کف خیابان بودند کاری ندارم. در مجموعه‌های خودمان هم لوچ داریم. چند روزنامه اصلاح‌طلب منتشر می‌شود که می‌توانند مواضع اصلاح‌طلبان را منعکس کنند؛ وجود فضای مجازی سبب می‌شود که حتی اگر شما روزنامه هم نداشته باشید، بتوانید با یکدیگر و جامعه ارتباط بگیرید؛ بنابراین در شرایطی که شما می‌توانید گروه رسانه و سایت داشته باشید و در فضاهایی چون کلاب‌هاوس جلسات مجازی گسترده برگزار کنید هنوز نمی‌توانید بگویید که فضا تا آن حد بسته است که نمی‌شود هیچ کاری کرد و باید یا به خیابان ریخت یا سیاست صبر و انتظار پیش گرفت. در جبهه اصلاحات یک زن که فعالیت سیاسی گسترده‌ای هم از گذشته داشته رئیس‌شده است که مبارک است ولی بعضی از دوستان تصورشان این است که با شعار جوانگرایی یا استفاده از خانمها، جوان‌های کف خیابان به سمت ما خواهند آمد که من چنین تصوری ندارم. من در ظرف یکی دو سال اخیر حرکت موثری در جهت اصلاحات جامعه‌محور ندیدم سؤال از افرادی که در جبهه اصلاحات شعار جامعه‌محوری داده و می‌دهند این است که این جامعه‌محوری چیست؟

 

کیهان: اصلاح‌طلبان چندبرابر ظرفیت مجلس ثبت‌نام کردند/ جریان اصلاحات به‌دنبال سوژه مظلوم‌نمایی

وجود مرحله پیش ثبت‌نام برای انتخابات باعث شد بخش عمده‌ای از برنامه برخی جریان‌ها برای فضاسازی‌های سیاسی در قالب تحریم و ابراز عدم تمایل به مشارکت با هدف جلب توجه و امتیازگیری نقش بر آب شود‌.

روزنامه کیهان در این خصوص نوشته: برخی نشریات زنجیره‌ای اصلاح‌طلب در حالی ثبت‌نام نامزدهای این طیف برای انتخابات را انکار می‌کنند که خبر‌های غیررسمی از ثبت‌نام چندبرابری نیروهای این طیف در مقایسه به 290 کرسی مجلس حکایت می‌کند. اگر این محافل واقعا نامزدی در انتخابات ندارند، طبیعتا باید هنگام اعلام فهرست نامزدها (و عدم احراز و یا رد صلاحیت برخی داوطلبان)، بی‌تفاوت باشند و جیغ و داد و جنجال و هیاهو کنند. اما به تجربه ثابت شده که آنها بیش از همه قیل و قال می‌کنند! گفته می‌شود در کنار ثبت‌نام افراد سیاسی مشهور، جبهه اصلاحات از افراد رده دوم و سوم و خاکستری این طیف هم خواسته چندبرابر ظرفیت ثبت‌نام کنند تا هم برای رقابت انتخاباتی و هم مظلوم‌نمایی درباره رد صلاحیت‌ها سوژه داشته باشند و درواقع به‌جای کار ایجابی و ارائه برنامه در انتخابات، از حربه مظلوم‌نمایی استفاده کنند؛ چنان‌که در انتخابات سال 92 درباره مرحوم‌ هاشمی و در انتخابات سال 1400 ریاست‌جمهوری درباره امثال جهانگیری انجام دادند. اساسا برخی افراد فاقد صلاحیت را اساسا برای اینکه رد صلاحیت شوند و براساس آن بشود آمار ردشدگان را بالا برد و به نفع نامزد‌های تایید شده مظلوم‌نمایی کرد، مامور به نام‌نویسی کرده‌اند!

 

رسالت عنوان کرد: اقدام تروریستی، در شاهچراغ اسم رمز اغتشاش و هرج‌ومرج ۱۴۰۲

برخی رسانه‌ها میان ترور اخیر در حرم شاهچراغ و دنباله پروژه‌های آشوب‌آفرینی ارتباطی می‌بینند‌.

با همین رویکرد روزنامه رسالت نوشته: به نظر می‌رسد این اقدام تروریستی، اسم رمز اغتشاش و هرج‌ومرج در سال ۱۴۰۲ باشد. چنین اقدام وحشیانه‌ای، همه گروهک‌ها و ضربه‌خوردگان از مردم را از لانه‌هایشان بیرون خواهد کشید تا در سالگرد وقایع سال گذشته، بار دیگر بر چهره آرام و نجیب نظام، پنجه بکشند. از این‌رو باید دستگاه‌های امنیتی، با هوشیاری کامل، در پی مقابله با ناامنی باشند. جریانی که از سال گذشته، در پی ناآرام کردن فضای کشور در داخل و امتیازگیری از ایران اسلامی در بعد خارجی است، پشت این اقدامات تروریستی ایستاده است. بدخواهان به‌زعم خود خواسته‌اند با یک تیر، چند نشان بزنند، اول آن که فضای کشور را ناامن جلوه دهند، دوم آن‌که با تکرار اقدام تروریستی و تخریب و گلوله‌باران مردم در مضاجع شریف اهل‌بیت علیهم‌السلام، این اماکن مذهبی را از کانون اقبال و رجوع مردم خارج کرده و خلوت کنند، سوم اینکه به هسته‌های خیابانی آشوب، پیغام خروج دهند.

 

فرهیختگان: اصلاح‌طلبان نیامدند یا آمدند؟

در هفته‌های اخیر کفه مواضع اصلاح‌طلبان در قبال انتخابات به سمت نیامدن و عدم تمایل به مشارکت سنگینی می‌کرد اما آیا در عمل نیز چنین اتفاقی افتاده است؟

روزنامه فرهیختگان در این ارتباط نوشته: برخی از احزاب از جمله کارگزاران سازندگی، حزب اعتماد ملی، ندای ایرانیان، اعتدال و توسعه که جناح‌های اصطلاحا میانه‌روتر اصلاح‌طلبان هستند، مشخصا مخالف تحریم انتخابات هستند و به انحای مختلف این را اعلام می‌کنند که قصد تحریم انتخابات را ندارند. در نقطه مقابل چپ‌های اصلاحات با محوریت حزب اتحاد ملت قرار دارند. افراد این طیف که آذر منصوری، دبیرکل جبهه اصلاحات از جمله آنها به شمار می‌رود، ردصلاحیت‌هایی که در انتخابات سال98 و ریاست‌جمهوری 1400 اتفاق افتاد را بهانه‌ای برای تحریم انتخابات پیش‌روی مجلس قرار می‌دادند و از عدم مشارکت صحبت می‌کردند. به‌نظر می‌رسد که جبهه اصلاحات کم‌رمق‌تر از اصلاح‌طلبان میانه و اعتدالیون در انتخابات شرکت کرده اما مشخصا انتخابات را تحریم هم نکرده است و به‌نظر می‌رسد‌ صحبت از تحریم انتخابات، بیشتر از آنکه یک تصمیم قطعی باشد استراتژی فعلی اصلاحات است تا اعلام نتایج نهایی پیش‌ثبت‌نام‌ها حداقل در موضع بازنده قرار نگیرد.

 

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها