در جلسه نفتی کمیسیون اصل نود مجلس چه گذشت؟

کد خبر: 1239072

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت نفت اقدامات متعددی برای بهینه‌سازی مصرف پیش بینی کرده است، گفت: تأسیس صندوق، طراحی الگو، تعرفه برای مشترکین پرمصرف و مشوق‌های صرفه جویی مصرف گاز از جمله این اقدامات است.

در جلسه نفتی کمیسیون اصل نود مجلس چه گذشت؟

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت نفت اقدامات متعددی برای بهینه‌سازی مصرف پیش بینی کرده است، گفت: تأسیس صندوق، طراحی الگو، تعرفه برای مشترکین پرمصرف و مشوق‌های صرفه جویی مصرف گاز از جمله این اقدامات است.

علی خضریان درباره جلسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با حضور جواد اوجی وزیر نفت به خبرنگاران گفت: در این نشست مدیرعامل شرکت ملی نفت، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مدیران وزارت امور خارجه، معاون قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای جبران ناترازی تولید گاز پیش از شروع فصل سرما حضور داشتند.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی افزود: بر اساس گزارشات شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت روزانه ۲۱۵ میلیون متر مکعب هدر رفت گاز به دلیل عدم مدیریت مصرف در کشور وجود دارد که شامل اتلاف گاز در بخش صنعت، خانگی، نیروگاه‌ها و گازهای مشعل است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تصریح کرد: در این جلسه وزیر نفت گزارشی از چرایی ناکامی در بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور ارائه کرد. همچنین پیرامون اینکه قیمت سوخت در کشور به شکلی محاسبه می‌شود که صنعت گران و شرکت‌های دانش بنیان انگیزه‌ای برای حرکت به سمت نوآوری در حوزه بهینه سازی ندارند، و فعالیت در این حوزه صرفه اقتصادی ندارد، توضیحاتی ارایه کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: عدم تنوع در سبد انرژی کشور و مصرف سوخت فسیلی به ویژه گاز در همه بخش‌ها باعث کمبود در این حوزه شده است. این در حالی است که حتی زغال سنگ بخش قابل توجهی از مصرف سوخت در سبد انرژی دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.

خضریان با اشاره به انتقاد وزیر نفت از بلاتکلیفی در بهینه سازی مصرف سوخت در کشور گفت: نبود یک متولی واحد و پاسخگو و فعالیت ۱۹ دستگاه در این بخش باعث شده بهینه سازی به نتیجه مطلوب نرسد. البته وزارت نفت اقدامات متعددی برای بهینه سازی مصرف پیش بینی کرده است که از جمله این اقدامات می‌توان به تأسیس صندوق بهینه سازی مصرف انرژی در قالب برنامه هفتم، اخذ مصوبه هیئت وزیران در خصوص الگوی مصرف خانگی و تعرفه مشترکین پر مصرف، مشوق‌های مرتبط با صرفه جویی مصرف گاز اشاره کرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس افزود: رئیس شرکت ملی نفت با اذعان به این موضوع که افزایش ظرفیت تولید راه حل مشکل ناترازی نیست در این جلسه گزارشی در خصوص افزایش ظرفیت تولید فازهای مختلف پارس جنوبی، میادین نفت مرکزی، پارس شمالی،کیش و... ارائه کرد.

خضریان خاطرنشان کرد: در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی ارائه شد که با توجه به پیشرفت پایین طرح‌های پالایشی با خوراک نفت خام مقرر شد وزارت نفت گزارشی از علت پیشرفت پایین این طرح‌ها ارائه کند. همچنین روند تکمیل پروژه خط لوله گوره به جاسک‌ و خط لوله تابش نیز به اطلاع اعضای کمیسیون رسید و مقرر شد گزارش آخرین وضعیت اقدامات انجام شده به کمیسیون تقدیم شود./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها