رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه چین

کد خبر: 1239817

وزیر خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان، از سفر همتای ایرانی به عربستان سعودی و پیشرفت روابط ۲ کشور ابراز خرسندی کرد.

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه چین

وزیر خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان، از سفر همتای ایرانی به عربستان سعودی و پیشرفت روابط ۲ کشور ابراز خرسندی کرد.

حسین امیرعبداللهیان و وانگ یی وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و چین امروز (یکشنبه) ۲۹ مرداد ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

در این گفت‌وگوی تلفنی، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و موضوعات بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو، انتصاب مجدد «وانگ یی» به عنوان وزیر امور خارجه چین را تبریک گفت و مناسبات ایران و چین را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.

وانگ یی که پیش از این هم در سمت وزیر امور خارجه چین مشغول به فعالیت بوده است، مجددا به عنوان وزیر خارجه جدید چین و جایگزین «چین گانگ» منصوب شده است.

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی با اشاره به پیشرفت‌های خوب حاصل شده در راستای اجرای توافقات روسای جمهور ایران و چین، پیشبرد برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله را در مسیر درست خواند و بر آن تأکید کرد.

وانگ یی وزیر خارجه چین نیز با ارزیابی مثبت از مناسبات راهبردی دو کشور، دیدگاه چین درباره نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی و موضوعات مرتبط با گسترش اعضا را مورد اشاره قرار داد.

نشست سران بریکس و بریکس پلاس قرار است در ژوهانسبورگ برگزار شود. آیت‌الله رئیسی و شی جین پینگ رئیس جمهور چین هم در این نشست شرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به ابتکار کمربند راه، ایران را یک عضو مهم در این ابتکار خواند و حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست آتی کمربند راه را مهم برشمرد.

وزیر امور خارجه چین همچنین از سفر حسین امیرعبداللهیان به عربستان سعودی و پیشرفت روابط ایران و عربستان ابراز خرسندی کرد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان پنجشنبه و جمعه ۲۶ و ۲۷ مرداد ماه و در پاسخ به دعوت فیصل بن فرحان همتای سعودی به ریاض و جده سفر کرد.

وزرای خارجه ایران و چین در این گفت‌وگوی تلفنی با ابلاغ سلام روسای جمهور دو کشور، بر نقش مهم دیپلماسی سران تأکید کرده و درباره برخی موضوعات بین‌المللی رایزنی کردند.

به گزارش فارس، ایران و عربستان ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ و بعد از چندین دور مذاکره در بغداد و عمان، در نهایت در پکن به توافق دست یافتند که مناسبات دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و بعد از آن در ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن ملاقات کردند. در آن زمان چین گانگ وزیر خارجه سابق چین عهده‌دار وزارت خارجه چین بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها