رئیس‌جمهور در دیدار اعضای جامعه مدرسین: ‌

کشور را به تحریم گره نمی‌زنیم / حجاب در اولویت دولت /از فرهنگ هم غافل نمی‌شویم

کد خبر: 1239991

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت از حوزه فرهنگی غافل نیست و حجاب در اولویت قرار دارد، گفت: ما کشور را به تحریم گره نمی‌زنیم و اگر مشکلی هم باشد این مشکلات را به جامعه منتقل نمی‌کنیم.

کشور را به تحریم گره نمی‌زنیم / حجاب در اولویت دولت /از فرهنگ هم غافل نمی‌شویم

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت از حوزه فرهنگی غافل نیست و حجاب در اولویت قرار دارد، گفت: ما کشور را به تحریم گره نمی‌زنیم و اگر مشکلی هم باشد این مشکلات را به جامعه منتقل نمی‌کنیم.

سید‌ابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار با جمعی از علما و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ‌رفع مشکلات فرهنگی را مأموریت دولت دانست و اظهار ‌داشت: از همه ظرفیت‌های مختلف به ویژه دستگاه‌ها و ساز و کارهای موجود برای رفع مشکلات فرهنگی استفاده خواهیم کرد.

از فرهنگ هم غافل نمی‌شویم

وی بخشی از مشکلات امروز کشور را نتیجه برخی ولنگاری‌ها و محصول دوره‌های مختلف دانست و افزود: اگرچه که اولویت دولت اقتصادی است اما از فرهنگ هم غافل نمی‌شویم و برخی از امور که کم‌توجهی و بی‌توجهی شده بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.با وجود همه مشکلات، رویش‌های خوبی همانند شهید مصطفی صدرزاده صورت گرفته است اما باید نگران ریزش‌ها هم باشیم.

رئیسی با بیان اینکه در سال‌های گذشته ولنگاری در مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی صورت گرفت، تصریح کرد: در برخی از شهرها کارخانه‌ها از کار افتادند و این موضوع باب شده بود که چرا باید به سراغ تولید رفت، برخی به جای تولید به سراغ واردات می‌رفتند تا نیاز کشور را رفع کنند که این موضوع بی‌توجهی به اصول و ارزش‌هایی بود که انقلاب بخاطر آن ایجاد شده بود، در کل سمت و سوی مسائل کشور به سمتی رفت که کشور در حوزه اقتصاد، تولید و فرهنگ رو به ولنگاری رفت.

روایتی از ولنگاری‌های سالیان گذشته در کشور

وی با بیان اینکه ولنگاری‌ها در غربالگری‌ها، کنترل‌ها، حراست‌ها و گزینش‌ها هم قابل مشاهده بود به نوعی که برخی از افراد ناکارآمد در مجموعه‌ها بکارگیری می‌شدند، تاکید کرد: حجاب در اولویت دولت است، ‌فاصله‌ها میان مشی مجریان با مبانی مورد انتظار مردم، شهدا و رهبری ایجاد شده بود و حساسیتی که انتظار می‌رفت نبود، با هجوم رسانه‌های دشمن به مسائلی همانند حجاب، وضعیت خاص شد و فضاسازی به سمتی رفت که نیروهای حزب‌الهی هم نمی‌توانستند نسبت به منکرات تذکر دهند.

رئیسی با بیان اینکه در مسائل اقتصادی روزی که کشور را تحویل گرفتیم وضعیت تورم و گرانی نامناسب بود، کشور 480 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشت که راهکارهای جبران این کسری چاپ پول یا افزایش تولید بود که ما به دنبال افزایش تولید رفتیم، گفت: با افزایش درآمد، بودجه 1400 را پشت سرگذاشتیم و ماهی 15 هزار میلیارد تومان بودجه‌ای که هزینه نکرده بودیم را می‌پرداختیم؛ رشد اقتصادی کشور در 6 ماه نخست سال 1400 چهار دهم درصد بود که در 6 ماه دوم سال 1400 این عدد را به چهار درصد رساندیم.

برخی از گرانی‌ها دارای عوامل منطقه‌ای و جهانی است

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی و معدن ما شاهد رشد منفی بودیم که این آمار در کشاورزی به بالای یک درصد و در معدن هم به 2.5 درصد رسید. در سال 1401 منابع و مصارف دولت هم‌خوانی داشت و تلاش کشور این است که کسری بودجه نداشته باشیم و هزینه اضافی نکنیم، اظهار کرد: روز نخستی که دولت را تحویل گرفتیم آمار رشد نقدینگی 42 درصد بود که اکنون بانک مرکزی این آمار را 25 درصد اعلام کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برخی از گرانی‌ها دارای عوامل منطقه‌ای و جهانی است، مطرح کرد: کنترل بازار باید توسط دولت انجام شود و در این راستا کارهای مهمی انجام شده است.6 میلیون نفر از مردم را به صورت رایگان بیمه سلامت و گاز، برق و آب را برای این افراد رایگان کرده‌ایم و همه تلاش ما این است که سفره مردم را وابسته به دلار نکنیم؛ قیمت 10 قلم کالای اساسی را ثابت نگه‌خواهیم داشت تا افزایش دلار اختلالی در زندگی مردم ایجاد نکند.

برای انتقال پول‌های ایران کاری عزت‌مندانه انجام گرفت

رئیسی با بیان اینکه در رابطه با انتقال پول‌های ایران کاری عزت‌مندانه انجام گرفت، تصریح کرد: ما کشور را به تحریم گره نمی‌زنیم و اگر مشکلی هم باشد این مشکلات را به جامعه منتقل نمی‌کنیم و با مدیریت امور به دنبال رفع مشکلات خواهیم بود. دولت کشور را بدون باج دادن به دیگران مدیریت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ‌دولت حقیقا در ادوار مختلف درحال پیشرفت است و تهاجمات دشمنان بخاطر پیشرفت کشور است. پیامی که دشمن گرفته این است که تحریم نتوانسته ما را متوقف کند. من به علما اطمینان می‌دهم که امور دولت را پیش خواهیم برد و امیدواری حقیقی برای گذشتن از بحران‌ها وجود دارد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها