درخواست ۱۲۰ نماینده برای اولویت بررسی ساماندهی تعطیلات

کد خبر: 1240483

محسن پیرهادی عضو کمیسیون شوراهای مجلس از درخواست ۱۲۰ نماینده برای در اولویت قرار گرفتن لایحه ساماندهی تعطیلات در نوبت دستورکار مجلس، خبر داد.

 درخواست ۱۲۰ نماینده برای اولویت بررسی ساماندهی تعطیلات

محسن پیرهادی عضو کمیسیون شوراهای مجلس از درخواست ۱۲۰ نماینده برای در اولویت قرار گرفتن لایحه ساماندهی تعطیلات در نوبت دستورکار مجلس، خبر داد.

دولت لایحه‌ای را تحت عنوان لایحه اصلاح ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری  (ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری) به مجلس ارسال کرده بود که این لایحه به کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شد.

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه مورخ (22 خرداد ماه) با اکثریت آرا با کلیات و جزئیات این لایحه موافقت کردند پس از آن، لایحه مذکور جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد و در حال حاضر در نوبت دستورکار مجلس قرار دارد.

بر اساس مصوبه اعضای کمیسیون اجتماعی قرار است که روزهای شنبه به جای پنج‌شنبه تعطیل و ساعت کاری نیز به 40 ساعت کاهش یابد البته مصوبه اعضای کمیسیون اجتماعی برای تبدیل شدن به قانون نیاز به موافقت نمایندگان در جلسه علنی و تایید شورای نگهبان دارد.

محسن پیرهادی نماینده تهران و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در توئیتی خبر از درخواست جمعی از نمایندگان برای در اولویت قرار گرفتن این لایحه در نوبت دستورکار مجلس داد که در ادامه رشته توئیت این نماینده را می‌خوانیم:

لایحه ساماندهی تعطیلات مطالبه‌مردمی است؛اخیرا 120 نماینده خواستار بررسی اولویت‌دار این طرح شده‌اند. با توجه به اینکه ازنظر برخی مراجع تعطیلی«شنبه بجای پنج‌شنبه»فاقد اشکال شرعی است. در جهت‌منافع اقتصادی‌مردم و‌کشور از پیگیری تغییر تعطیلی«پنج شنبه  و جمعه»به«جمعه و شنبه»کوتاه نیاییم.

رویکرد جهانی تعطیلات دو روزه آخر هفته، الگوی موفقی است‌و پیوستن به این الگوی گامی موثر در بهره‌وری نیروی کار و رونق گردشگری است. شمار تعطیلات اغلب کشورهای بین 110 تا 129 روز است؛در ایران(با احتساب 27 روز تعطیلی رسمی و جمعه‌ها)به 79 روز می‌رسد.

براساس تقویم کاری بین‌المللی عمده کشورها شنبه و یکشنبه تعطیل هستند، اگرما بخواهیم جمعه و پنج‌شنبه را تعطیل اعلام کنیم رسما 4 روز از چرخه اقتصادی دنیا فاصله می‌گیریم که زیان بار است. از برخی علما و دفتر مراجع محترم تقلید استفتا کرده‌ایم هیچ یک اشکال و حرمتی بر تعطیلی شنبه نگرفتند،نباید با شبهه افکنی و حرفهای بی‌پایه مردم را از حقوق اساسی‌شان محروم کرد.

برخلاف برخی‌ابراز نگرانی‌ها؛ پنجشنبه تعطیلی مذهبی‌نیست و جمعه است که برای ما تقدیس شده و برای آن آیات‌قرآنی وجود داردکه کسب و کار را رها کنید ونمازجمعه بر پا کنید. تعطیلی جمعه به هیچ عنوان جابه‌جا نخواهد شد.

بر اساس تبصره 2 ماده 100 آیین نامه داخلی مجلس در صورتی‌ که پنجاه نفر از نمایندگان برای طرح یا لایحه‌ای تقاضای اولویت کنند هیأت رئیسه موظف است آن را در دستور هفتگی مجلس قرار دهد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها