«طرح تجزیه» مقام ناتو مقابل نظم نوظهور بریکس

کد خبر: 1241764

یک مقام ناتو به تازگی در شبکه اجتماعی ایکس تصویری از ایران چندپاره منتشر کرده که هرچند، در نگاهی گذرا یادآور طیفی از مواضع افراطی اوست، اما کنکاش در اظهارات مشابه این چهره جنجالی، به ویژه پس از نشست اخیر اعضای بریکس نشان می‌دهد که او بلندگوی مواضع غرب و به ویژه ناتو علیه اعضای بریکس است که حالا ایران هم یکی از آن‌ها شده است.

«طرح تجزیه» مقام ناتو مقابل نظم نوظهور بریکس

به گزارش «جوان»، گونتر فلینگر، اقتصاددان اتریشی که از سال‌های نه‌چندان دور تا امروز عهده‌دار سمت‌های متعددی در اتریش و اتحادیه اروپا بوده و در شبکه اجتماعی لینکداین از عنوان کمیته اتریشی برای عضویت اتریش، کوزوو، بوسنی، اوکراین و اتحادیه اروپا در ناتو برای معرفی خود استفاده کرده، در شبکه اجتماهی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «من از سازمان ملل می‌خواهم که سال ۲۰۳۰، خود را برای ۳۰۰ عضو آماده کند.» او به صراحت کشور‌هایی را که تجزیه خواهند شد فهرست کرده و پس از عبارت بسیاری از امپراتوری‌های نابود شده در کنار نام هر کدام، متشکل از روسیه سابق، چین سابق، ایران سابق، برزیل سابق، هند سابق، سوریه سابق و اتیوپی سابق، از هشتگی ویژه استفاده کرد و از «آمادگی برای حکمرانی بهتر بر جهانی آزادتر» صحبت می‌کند. فلینگر نقشه‌ای از ایران را ضمیمه این اظهارات کرده که در آن ایران به هفت قلمرو تقسیم می‌شود. این چهره اروپایی پا از این هم فراتر گذاشته و نه تنها هر کدام از این قلمروها را نامگذاری کرده بلکه برای هریک، پرچمی در نظر گرفته و قلمرویی که به زعم وی عربستان است را در دو ناحیه یعنی استان‌های خوزستان و بوشهر قرار داده است.

جهت‌گیری این اظهارات که در عمل نقض حاکمیت ملی یک کشور به حساب آمده، زمانی روشن می‌شود که فلینگر، برزیل را هم هدف مواضع تجزیه طلبانه خود قرار می‌دهد و علناً از «گروه بریکس» یاد می‌کند. این چهره پرحاشیه، خواستار تقسیم برزیل به پنج ایالت شده است. او جمعه گذشته علاوه بر اینکه این را در شبکه ایکس نوشت، با اشاره به عضویت برزیل در بریکس، مسئله را به مشارکت برازیلیا با مسکو پیوند داد و مردم برزیل را برای آنچه به زعم وی برچیدن پیمان نسل‌کشی سوسیالیست هم پیمان روسیه است، به همراهی با خود فراخواند، چراکه از نظر او این اقدام برای آزادی کشور ضروری است.

نام فلینگر در شبکه‌های اجتماعی با انواع مطالب و تصاویری از پرچم‌ها و نقشه‌های مربوط به جدایی و پیشنهاد تجزبه‌طلبی کشور‌ها گره خورده است. او پیش‌تر هم خواستار تقسیم روسیه به ۳۴ ایالت شده بود و این اظهارات را بر اساس طرح مونته‌نگرو مطرح کرد: «اگر مونته‌نگرو می‌تواند عضو ناتو باشد، چرا کوبا یا چچن نباشند؟... ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این فدراسیون وحشتناک و تروریستی (روسیه) در شرق ما تداوم داشته باشد. وجودش با منافع راهبردی ما مطابقت ندارد... ما باید روسیه را نابود کنیم... این برای آینده بسیار مهم است.»

حتی اگر فلینگر هم به این صراحت به بریکس اشاره نمی‌کرد، پر واضح بود که او در قامت فردی که برای توسعه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تلاش می‌کند، دل خوشی از نشست سران بریکس در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی ندارد و در مطلبی که علیه ایران نوشته هم با نام بردن از اعضای بریکس تلویحاً این را نشان داده است. اظهاراتی از این دست به ویژه تقسیم روسیه به ده‌ها ایالت، در کنار تقلای این مقام اروپایی برای عضویت اوکراین در ناتو قطعاً به مذاق ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین خوش خواهد آمد، اما همزمان، دیدگاهی معطوف به اینکه ناتو از تجزیه کشور‌ها حمایت می‌کند و پیش‌تر در حد گمانه زنی بود را هر چه بیشتر تقویت خواهد کرد.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها