«فردا» گزارش می‌دهد:

عملکرد مثبت مجلس، زمینه‌ساز انتخاباتی پرشور

کد خبر: 1243502

مجلس یازدهم با تمرکز بر تحقق وعده‌هایش نشان داد می‌شود با عملکردی قابل قبول امید انتخاباتی را در دل مردم زنده نگاه داشت.

عملکرد مثبت مجلس، زمینه‌ساز انتخاباتی پرشور

گروه سیاست سایت فردا: یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش مشارکت در انتخابات رضایتمندی عمومی نسبت به شرایط جاری است. یعنی در عین حال که مردم برای تحقق مطالباتشان پای صندوق‌ها حاضر می‌شوند اما اگر امیدی به بهبود اوضاع نداشته باشند، میلی هم برای مشارکت همه‌جانبه در انتخابات نخواهند داشت؛ از این رو چه دولت و چه مجلس وظیفه دارند به شعارهایشان جامه عمل بپوشانند.

در همین مسیر مجلس یازدهم از ابتدای روی کار آمدنش کوشید تا یک به یک شعارهای غالبی که در انتخابات سال98 ارائه می‌شد را محقق کند و سعی کند کاستی‌ها و البته اهمال‌های مجالس گذشته را نداشته باشد. مجلس یازدهم به گفته کارشناسان مجلسی پویا چه در حوزه تقنینی و چه در زمینه نظارتی بوده است. یکی از مسائلی که از ابتدای کار این مجلس در دستور کار همه نمایندگان قرار داشت، ریل‌گذاری درست برای دولت به ویژه در زمینه اقتصادی بود. از سوی دیگر نمایندگان در سه‌سال و اندی گذشته کوشیدند نظارت دقیقی بر اجرای درست قوانین داشته باشند. سرکشی مداوم از حوزه انتخابیه، بازدیدهای میدانی رئیس مجلس و حضور در میان مردم زمینه تصویب قوانینی عینی و واقعی را فراهم کرد تا هم مورد مطالبه مردم باشد و هم در عمل قابلیت اجرا داشته باشد؛ برخلاف مجلس قبل که طیف‌هایی خاص می‌کوشیدند طرح‌هایی را به تصویب برسانند که صرفا وجه رسانه‌ای داشته باشد و برایشان مهم نبود که آن مصوبات در عمل قابلیت اجرا دارند یا نه.

مجلس یازدهم با واقعی‌بودنش سعی کرد از اعتماد جامعه صیانت کند؛ به همین منظور هیچ‌وقت نطق‌های شعاری، رادیکال و تحریک‌آمیز در این مجلس مشاهده نشد. اصلاح‌طلبان در ابتدای روی کار آمدن مجلس کنونی چنین القاء می‌کردند که قرار است مجلس یازدهم بازوی تقنینی دولت باشد و با کلیدواژه «حاکمیت یکدست» به مردم چنین می‌رسانند که مجلس در مواجهه با دولت منفعل خواهد بود اما مجلس یازدهم ثابت کرد می‌شود در عین حال که با دولت ستیز نکرد و کوشید در تعاملی سازنده مسیر کار اجرایی دولت را هموار کرد اما بر عملکرد دولت نیز نظارت دقیق داشت؛ چه آنکه از ابتدای روی کار آمدن مجلس یازدهم هم وزیر استیضاح شد، هم بسیاری از وزرا در معرض جدی‌ترین سؤالات نمایندگان قرار گرفتند. چنین عملکردی به مردم نشان داد که می‌توان مجلس داشت که در عین تعامل سازنده با دولت و دوری از جنجال‌های سیاسی با حفظ اصل تفکیک قوا، منتقد دلسوز دولت هم بود.

از سوی دیگر نوع مواجهه نمایندگان در موضوعات سیاست خارجی هم ثابت کرد نمایندگان اهل وادادگی در مقابل غربی‌ها نیستند و با این روحیه از دولت می‌خواهند که مذاکراتی از سر عزت ملی را در دستور کار قرار دهد. قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» مؤید همین موضوع است.

با این اوصاف عملکرد مجلس یازدهم نمونه خوبی است بر آنکه عملکرد مسئولان می‌تواند زمینه مشارکت حداکثری انتخاباتی را فراهم کند، همان انتظاری که البته از دولت هم وجود دارد تا بتواند با عملکرد خوب خوش امید انتخاباتی را در دل مردم زنده نگاه دارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها