«تروریست ها را جمع کنید»

کد خبر: 1243794

۲۸ شهریور موعد خلع سلاح گروهک های تروریستی تجزیه طلب کرد در عراق است. رئیسی در گفت و گو با السودانی هرگونه تحرک این گروهک ها را به عنوان اقدامی ضدامنیت منطقه، غیرقابل تحمل دانست

«تروریست ها را جمع کنید»

مهلت به عراق برای خلع‌سلاح تجزیه‌طلب‌های کرد در اقلیم کردستان 28 شهریور به پایان می رسد   ، ضرب الاجلی که  مطابق توافق‌نامه امنیتی تهران-بغداد که اواخر اسفند گذشته در سفر دریابان شمخانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی به عراق تعیین شد و  سرلشکر باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه  تصریح کرده بود که تاپایان مهلت تعیین شده دولت عراق فرصت دارد که  بساط گروه‌های تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق را برچیند. مهلتی  که کنعانی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز گفته بود به هیچ وجه تمدید نمی‌شود. این یعنی تنها یک هفته بیشتر تا  پایان مهلت داده‌شده، وقت باقی نمانده و از این رو مسئولان کشوری و لشکری در لابه لای اظهارات و گفت و گو های خود به این موضوع اشاره می کنند. به عنوان نمونه رئیس جمهور کشورمان در  گفت و گوی خود با السودانی نخست وزیر عراق گریزی به این موضوع زد و هرگونه تحرک گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب را به‌عنوان اقدامی ضدامنیت منطقه، غیرقابل تحمل دانست. سردار عباس نیلفروشان معاون عملیات کل سپاه‌پاسداران نیز در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد: «ما از برادران‌مان در اقلیم کردستان انتظار برادری داریم. جا دادن به تروریست‌ها در اقلیم که تبدیل به منشأ عملیات علیه کشورمان شده، نه با منطق برادری و نه با حسن همجواری مطابقت دارد. ما پس از مذاکرات پی‌درپی، درنهایت با دولت مرکزی عراق و اقلیم، توافق نامه‌ای امضا کردیم که پایان مدت اجرای آن از لحاظ زمان بندی و موارد توافق‌شده ۲۸ شهریور است.»  وی اضافه کرده است: «ما به تمام مفاد توافق نامه نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر پایبند هستیم و انتظار داریم در مدت یادشده، همان‌طور که جمهوری اسلامی ایران به عهد خود وفا کرده است، طرف مقابل نیز به توافق نامه عمل کند. در غیر این صورت وضعیت ما به حالت قبل بازمی‌گردد و ناچار هستیم از منافع ملت ایران پاسداری کنیم.» حالا و در تازه ترین خبر «بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان نیز به همراه هیئتی از حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق،روز گذشته  برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. سفری که گفته می شود در راستای مهلت ایران برای خلع سلاح گروهک های تروریستی در اقلیم کردستان است.

هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری عراق برای تروریست‌زدایی

البته در همین باره، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در جلسه با هیئتی متشکل از برخی مدیران رسانه‌های کشورمان، در پاسخ به سوالی درباره روند اجرای تعهدات دولت متبوعش ذیل توافق نامه امنیتی تهران-بغداد جزئیاتی در این‌باره ارائه و بر جدیت دولت عراق برای انجام کامل مفاد این توافق نامه تاکید کرده است. نخست‌وزیر عراق در این‌خصوص گفته است: به دلایل متعدد ما به عنوان دولت عراق خود را موظف می‌دانیم که نگرانی‌های امنیتی تهران را از بابت جریان‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان برطرف کنیم. به همین منظور تاکنون بیش از ۲۰۰میلیون دلار برای این موضوع هزینه و بیش از ۳۰۰۰ نیروی ارتش ملی را در سراسر مرزهای ایران و اقلیم مستقر کرده‌ایم.

حق مشروع ایران

این در حالی است که فرماندهان ارشد نیروهای مسلح ایران در وقایع سال گذشته درخصوص تحرکات تروریستی و غیرقانونی گروه‌های تجزیه‌طلب کرد به دولت عراق و مسئولان اقلیم کردستان عراق هشدار داده بودند. اکنون باتوجه به ادامه حضور گروه‌های مسلح ضدانقلاب در اقلیم کردستان عراق و همچنین اتخاذ نشدن تصمیمات و اجرای طرح‌های عملی در راستای اخراج یا خلع‌سلاح گروه‌های تروریستی از مناطق مرزی توسط مقامات اقلیم کردستان، این حق قانونی برای ایران محفوظ است تا پس از پایان مهلت تعیین‌شده، از تمامی ظرفیت‌های موجود برای برقراری امنیت در مرزهای غربی خود استفاده کند. متاسفانه در آشوب امنیتی سال گذشته مقامات اقلیم نه‌تنها امنیت خود، بلکه امنیت کشورهای همسایه را هم فدای رابطه با رژیم صهیونیستی کردند و به همین دلیل مواضع احزاب تجزیه‌طلب «دموکرات کردستان ایران» و «کومله» در اقلیم کردستان عراق هدف حملات موشکی و پهپادی سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت؛ در آن بازه زمانی هم ایران اعلام کرد اگر مقامات اقلیم همچنان به حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب ایران ادامه دهند، حملات موشکی و پهپادی تا خلع‌سلاح تروریست‌ها ادامه خواهد داشت و این اتفاق هم در چندین نوبت افتاد اما بعد از توافق امنیتی تهران- بغداد، ایران انتظار دارد دولت عراق در راس به این موضوع ورود کند و تا ۲۸ شهریور پرونده این غائله بسته شود.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها