واکنش امیرعبداللهیان به تداوم تحریم‌های تسلیحاتی ایران

کد خبر: 1244666

وزیر امور خارجه عدم پایبندی اروپا به تعهداتش پس از خروج ترامپ از برجام را «بازی با زمان» توصیف کرد و درباره قرار گرفتن نام برخی از افراد در لیست تحریم‌ها گفت: اقدامات طرف‌های مقابل را بدون پاسخ نمی‌گذاریم؛ آنها نمی‌توانند از یکطرف درخواست مذاکره کنند و از سوی دیگر با تکرار و ادامه سیاست‌های نادرست، فشار بر ایران را افزایش دهند.

واکنش امیرعبداللهیان به تداوم تحریم‌های تسلیحاتی ایران

حسین امیرعبداللهیان پس از پایان اجلاس مجاهدان در غربت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار سیاسی ایرنا در مورد بیانیه اروپایی‌ها درباره تداوم تحریم‌های تسلیحاتی ایران، گفت: مسیر همکاری‌های ایران با آژانس به خوبی پیش می‌رود و ما با دبیرکل این نهاد ارتباط نزدیکی داریم و مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماههای گذشته پیشرفت‌های خوبی در حوزه همکاری‌های دو طرف داشته‌اند.

وزیر امور خارجه افزود: متاسفانه سه کشور اروپایی در پی این هستند که با اعمال فشارهای کاذب، فرار به جلو کنند. قرار بود زمانی که ترامپ از برجام خارج شد اروپایی‌های بر تعهد خود باقی بمانند اما آنها با زمان بازی کردند و آن را عاملی قرار دادند تا یک گام هم به سوی تعهدات خود بر ندارند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران متعهدترین و پایبندترین طرف به تعهدات خود بود، تصریح کرد: برمبنای متن برجام، هر مقدار که طرف‌های مقابل کارشکنی کنند و از تعهدات خود فاصله گیرند ایران هم در چارچوب برجام اقدامات خود را انجام خواهد داد.

وی افزود: در این باره قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام مصوب مجلس شورای اسلامی تکلیف این مساله را مشخص کرده و دولت در این چارچوب گام‌های مناسب و متناسب را برمی‌دارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به قرار گرفتن نام برخی افراد در لیست تحریم‌ها گفت: نام برخی از افرادی که در این فهرست حضور دارند، چند سال پیش فوت کرده‌اند قرار گرفتن نام‌ آنها شبیه یک جوک و شوخی است و خودشان هم از این بازی مسخره خسته شده‌اند و به چنین بازی‌هایی روی آوردند اما ما اقدامات طرف‌های مقابل را بدون پاسخ نمی‌گذاریم. آنها نمی‌توانند با یک دست درخواست مذاکره به ایران ارائه دهند و از طرف دیگر با تکرار و ادامه سیاست‌های نادرست، فشارها را بر ایران افزایش دهند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه تحریم‌های تکراری و بی‌اثر هیچ تاثیری روی اراده و اهتمام جمهوری اسلامی ندارد، گفت: این تحریم‌ها نشان می‌دهد که آمریکا دست از زیاده‌خواهی خود برنمی‌دارد؛ توصیه می‌کنیم در مسیر درست حرکت کنند. ما در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کنیم؛ تازمانی که طرف مقابل با یک عزم جدی در مسیر دیپلماسی در رسیدن به اهداف و منافع مشترک گام بردارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اجلاس مجاهدان در غربت که به منظور تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی طباطبایی نماینده امام و رهبری در لبنان شد، از برگزار کنندگان این همایش قدردانی کرد و گفت: منطقه ما و جهان به باز تعریف متناوب مجاهدت‌ها و مقاومت نیاز دارد تا صدای مقاومت به گوش جهانیان برسد.

وزیر امور خارجه افزود: یک سنت بسیار نیکو در اجلاس‌های هشتگانه مجاهدان در غربت که تاکنون برگزار شده وجود دارد که هر سال یکی از مقامات و چهره‌های منطقه و جهان مورد قدردانی و تکریم قرار می‌گیرد که امسال یکی از شخصیت‌های دامغانی که سال‌ها پیش به لبنان هجرت کرده و در حوزه مقاومت در لبنان منشا خدمات بوده، مورد تجلیل قرار گرفت که به‌خاطر این ابتکار ارزنده از همه دست‌اندکاران تشکر می‌کنم.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها