ظريف: سخنان ترامپ در سازمان ملل، نقض برجام بود

کد خبر: 730109

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما برخلاف دوستان آمریکا در منطقه، مشروعیت خود را از مردم گرفته‌ایم.

العالم:محمد جواد ظریف در گفتگو با چارلی روز مجری برنامه "انجمن آسیا" گفت: ایران و دیگر اعضای پنج به علاوه یک بجز یک استثناء معتقدند نباید این توافق بازگشایی شود زیرا درباره هر جنبه از این توافق گفتگوی طولانی انجام شد. ایران همواره بدنبال تعامل با جامعه بین المللی درباره مسائل دیگر نیز هست. من با دبیر کل سازمان ملل نشست داشتم و به وی اطمینان دادم ایران برای پایان دادن به فاجعه در سوریه همچنان همکاری می کند. اجازه دهید بار دیگر به یاد شما آورم که من چهار سال پیش طرحی چهار ماده ای را برای حل بحران سوریه پیشنهاد کردم اما متاسفانه حاضر نشدند آن را بپذیرند. چند سال بعد، حوادث ثابت کرد که طرح من، طرح درستی بود. ما اکنون با آقای دمیستورا تلاش می کنیم ببینیم می توانیم چیزی را به روند آستانه اضافه کنیم.

مجری پرسید از نظر ایران چه اتفاقی در حال وقوع است و چه امکان دارد اتفاق بیافتد؟

ظریف گفت: اجازه دهید درباره توافق هسته ای صحبت کنیم. این توافق انجام شد، آمریکا اکنون می گوید می خواهد از آن خارج شود یا در آن بماند. آمریکا باید تصمیم راهبردی بگیرد و پیامی به جامعه جهانی بفرستد که شریک قابل اعتمادی است یا نیست و کسانی که با این دولت مذاکره می کنند باید فکر کنند چهار سال دیگر در دولت بعدی به تعهدات این دولت پایبند نخواهد بود. این شیوه کارساز نیست. توافق ها و معاهده های زیادی است که به تصویب کنگره نرسیده است و دستورات اجرایی در آمریکا است اما این (برجام) از بین اینها نیست بلکه قطعنامه شورای امنیت است.

مجری پرسید اگر در حقیقت آمریکا از این توافق خارج شود ایران چه کاری انجام می دهد؟ شما گفتید که اعتبار آمریکا آسیب می بیند اما ایران چه کار انجام می دهد؟

محمد جواد ظریف گفت: ما تصمیم مناسب را براساس شرایط خواهیم گرفت. به شما بگویم . ایران کشوری مونولیت (که در آن یک نفر تصمیم گیرنده باشد) نیست. من برای ایران تصمیم نخواهم گرفت و هیچ کس دیگری هم نخواهد گرفت. ما در ایران درباره پیامدها بحث خواهیم داشت. ما دیدگاههای مختلفی داریم. حتی امروز در ایران کسانی هستند که معتقدند آمریکا در جنبه های مختلف دیگر توافق کمتر تبعیت کرده است، بنابراین ایران نباید به آن متعهد باشد. این بحث ها از دیدگاه من در ایران در اقلیت قرار دارند اما این بحث ها در صورتی که آمریکا تصمیم گیرد از این توافق خارج شود، حمایت و پیشرفت بیشتری بدست خواهند آورد. من نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد اما نکته مهم این است که ما مشروعیت و قدرت خود را برخلاف دوستان شما در منطقه از مردم خود گرفته ایم. ما مشروعیت خود را از تجهیزات زیبای دفاعی که از آمریکا گرفته می شود، نگرفتیم! (تشویق حضار)

مجری پرسید آیا مناقشه بین عربستان سعودی و ایران مناقشه برای نفوذ در منطقه یا مناقشه بین شیعه و سنی و مناقشه بین دو کشوری است که ماموریت های متفاوتی دارند؟

محمد جواد ظریف گفت: من فکر می کنم این مناقشه برای این است که طرف دیگر، انتخاب های اشتباهی را برداشته است. من به شما می گویم این گزینه های اشتباه طالبان در افغانستان، داعش در عراق، النصره در سوریه هستند. همه اینها انتخاب های غلطی است. آیا این گناه ما است که گزینه‌های اشتباه را انتخاب نکردیم؟!

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت