مراسم افطاری در دستگاه‌های اجرایی ممنوع شد

کد خبر: 812859

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، از ممنوعیت برگزاری مراسم افطاری بر اساس بند و تبصره ۲۰ قانون بودجه ۹۷ برای دستگاه‌هایی که از بودجه کلی کشور استفاده می‌کنند، خبر داد.

خانه ملت: قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، از ممنوعیت برگزاری مراسم افطاری بر اساس بند و تبصره ۲۰ قانون بودجه ۹۷ برای دستگاه‌هایی که از بودجه کلی کشور استفاده می‌کنند، خبر داد.

غلامرضا اسداللهی با اعلام این خبر که بر اساس قانون اجرای مراسم افطاری در دستگاه‌های اجرایی ممنوع شده است در تشریح جزییات آن گفت: امسال در قانون بودجه محدودیت‌هایی را نسبت به سنوات گذشته برای هزینه کرد‌ها در نظر گرفته اند، کما اینکه در بند و تبصره ۲۰ قانون بودجه ۹۷ تامین هزینه افطاری تمام دستگاه‌های اجرایی از محل بودجه کل کشور چه اعتبارات عمومی، چه اختصاصی و چه منابع داخلی یا اعتبارات خارج از شمول یا منابع حاصل از صرفه‌جویی با هر میزانی که باشد ممنوع شده است که در ماده ۵ قانون خدمات کشوری هم تمام دستگاه‌ها را شامل می‌شود.

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس مجلس شورای اسلامی به لحاظ اجرای صحیح قانون بودجه هم به معاونت نظارت مجلس دستور داده که اجرای این بند از قانون را پیگیری کند و هم خود به دولت و سایر دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند متذکر شده که تمهیداتی بیندیشند تا قانون به نحو صحیحی اجرا شود.

دستگاه‌ها نمی‌توانند از بودجه کلی کشور برای شرکت در امور خیر استفاده کنند

وی تصریح کرد: این بند از قانون در حالی ابلاغ می‌شود که هر سال برخی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی سفره‌هایی را تحت عنوان افطاری برای کارمندان و برخی مدیران دولتی مهیا می‌کردند و این روند هم در سطح وزارتخانه ها، شرکت‌ها و ادارات کل استانی و برخی شهرستان‌ها هم رویه شده بود به همین دلیل این ممنوعیت به صراحت در قانون بودجه آمد.

اسداللهی با تاکید بر اینکه باید این امر در قالب حکم کلی و ارشادی عملیاتی شود یادآورشد: این نوع هزینه کرد‌ها پرده نویسی برای مراسم گوناگون اداری اعم از خیر مقدم گویی را نیز شامل می‌شود تا در پی آن به سمتی حرکت کنیم که بودجه به نحوه بهینه و در جهت هدف گذاری‌های صورت گرفته هزینه شود و از بریز و بپاش پرهیز شود.

وی اظهار کرد: البته در سنوات گذشته دستگاه‌هایی هم بودند که با نیت خیر بودجه‌ای از محل صرفه جویی خود و وجوهی که از کارکنان آن‌ها جمع آوری شده بود ارزاقی تهیه کرده و در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار می‌دادند تا به خانواده‌های نیازمند برسد که این امری پسندیده است که در سیره ائمه اطهار (ع) نیز بدان تاکید شده است، اما استفاده از اموال دولتی حتی در جهت این نوع اقدامات هم نه تنها مجوز شرعی و قانونی ندارد، بلکه به صراحت منع شده است.

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: امسال قطعا در راستای اجرای صحیح قانون بودجه بعد از ابلاغ رئیس مجلس شورای اسلامی این معاونت نیز روند اجرای آن را به طور جدی پیگیری می‌کند تا تخلفی در این زمینه صورت نگیرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت