روحانی: خروج آمریکا از برجام به نفع هیچ کسی نیست

کد خبر: 840321

رئیس جمهور کشورمان گفت: خروج آمریکا از برجام به نفع هیچ کسی نیست؛ حتی آن یکی دو کشور کوچکی که از آمریکا حمایت می‌کنند، آن‌ها هم در این زمینه اشتباه می‌کنند.

خبرگزاری مهر: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امروز در نشست خبری مشترک با صدراعظم اتریش اظهار داشت: مذاکرات بسیار مفیدی راجع به برجام، روابط دو جانبه و منطقه‌ای با هم داشتیم. اراده دو کشور ایران و اتریش بر این است که تبادلات تجاری، اقتصادی، فرهنگی، عملی و توریستی را بتوانیم ادامه داده و بتوانیم در زمینه مسائل بانکی و مالی راه حل مناسبی پیدا کنیم تا لطمه‌ای به روند روابط اقتصادی و تجاری ما وارد نشود.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم در سال ۲۰۱۸ مانند سال ۲۰۱۷ و حتی بیشتر از ادامه دهیم. این وابسته به تلاش‌های دو دولت دارد که امیدواریم در این زمینه هر دو طرف موفق باشیم. بعدازظهر همراه با آقای صدراعظم، با کارآفرینان و صاحبان صنایع اتریش و ایران دیدار خواهیم داشت.

روحانی با اشاره به برجام گفت: درباره برجام نظرات ما کاملا یکی استو ما معتقدیم برجام دستاوردی مفید برای همه طرف‌ها و محصول منطق و دیپلماسی در پی ماه‌ها تلاش بوده است. امروز هر دو ما متفق هستیم که هر دو تلاش کنیماین توافق باقی بماند. هم نظر هستیم که کار آمریکا در خروج از برجام، خلاف قانون و تعهدات بین المللی و به ضرر خود آمریکا و همه کشور‌ها بوده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: خروج آمریکا از برجام به نفع هیچ کسی نیست؛ حتی آن یکی دو کشور کوچکی که از آمریکا حمایت می‌کنند، آن‌ها هم در این زمینه اشتباه می‌کنند. بقای ایران در برجام تا زمانی است که ما احساس کنیم به طور کامل از منافع این توافق برخوردار خواهیم بود.

روحانی گفت: ما تبعات مثبت این توافق و تبعات منفی نبود توافق را می‌دانیم. مردم ما راه حل خود را همواره بر اساس مصالح و منافع خود انتخاب می‌کنند و ما به عنوان دولت و نماینده مردم، به آنچه نظر مردم باشد، عمل خواهیم کرد.

وی درباره مذاکرات دو طرف درباره بحران یمن اظهار داشت: راجع به یمن و فشاری که بر مردم این کشوروجود دارد. ما امروز با چهار کشور اروپایی درباره یمن در حال مذاکره هستیم. علاقه‌مند هستیم که مردم یمن از این فشار آزاد شوند؛ راه حلش این است که به عربستان کمک نشود و عربستان احساس کند که راهی جز صلح، پیش رویش نیست و همه باور کنند که راه حل یمن، راه حل سیاسی و مذاکره یمنی با یمنی است.

روحانی گفت: موضوع سوریه مورد علاقه دو طرف بود. ما درباره روند آستانه و گفتگو‌هایی که ایران و روسیه و ترکیه با هم دارند، صحبت کردیم. ما علی رغم حمایت‌هایی که آمریکا و اسرائیل از داعش کردند، در قدم اول موفق بودیم و توانستیم داعش را شکست دهیم و امروز نسبت به بقیه تروریست‌ها هم در کنار ملت و دولت سوریه راه خود را ادامه خواهیم داد تا هم تروریست‌ها در سوریه از بین بروند و هم اینکه حامیان آن‌ها از جمله اسرائیل به طور کامل ناامید شوند.

وی تصریح کرد: برخی کشور‌های اروپایی بدهکاری تاریخی به یهودی‌ها دارند که البته این مساله به ما ارتباطی ندارد. یهود نسبت به ایران بدهکار است. ما ایرانی‌ها منجی یهودیان در بابل بودیم و آن‌ها همیشه مدیون ایران و ایرانی هستند. ما با یهودی‌های جهان روابط بسیار خوب و نزدیکی داریم، اما صهیونیست‌ها گروه اشغالگر و ظالمی هستند که به مردم ظلم می‌کنند. این رژیم مردم غزه را در محاصره دارد، از داعش حمایت و مجروحین این گروه را در اسرائیل مداوا می‌کند. نقش اسرائیل در منطقه بسیار مخرب است. هدف ما امنیت و صلح در منطقه خاورمیانه است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها