جهانگیری: عراق به تامین حقابه هورالعظیم پایبند باشد

کد خبر: 867195

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتظار داریم عراق به تامین حقابه هورالعظیم پایبند باشد، گفت: وزارت امور خارجه موضوع حقابه کشورمان از رود‌های مرزی را فعالانه و با جدیت دنبال کند.

خبرگزاری مهر: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز (سه شنبه) در جلسه جلسه شورای عالی آب با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در خصوص آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم و تلاش‌های انجام شده برای مهار آتش در این تالاب، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در زمینه خاموش کردن آتش تالاب هورالعظیم کمک‌های لازم را به دولت عراق انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت و ملت ایران در مشکلات و مقاطع مختلف از هیچ کمکی به دولت و ملت عراق دریغ نکرده اند، افزود: دو کشور دوست و برادر باید تمام مساعی خود را برای حل و فصل مشکلات این چنینی بکار بندند و امیدواریم با استقرار دولت جدید این کشور شاهد گسترش همکاری‌ها در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی باشیم.

وی با اشاره به روابط مستحکم و صمیمانه تهران و بغداد، تصریح کرد: خوشبختانه تردیدی در اراده تهران و بغداد برای افزایش مناسبات فیمابین وجود ندارد. البته برخی مسائل نیز میان دو کشور وجود داشته و دارد که ممکن است به توسعه همکاری‌ها آسیب وارد کند که باید از طریق مذاکره و گفتگو نسبت به حل و فصل آن‌ها اقدام شود.

جهانگیری پیامد‌های زیانبار زیست محیطی ناشی از آتش سوزی تالاب هورالعظیم بر زندگی ساکنان استان خوزستان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: متأسفانه آثار این آتش سوزی شرایط زندگی در خوزستان را به مخاطره انداخته و مردم شریف این استان را در وضعیت بدی قرار داده است که امیدوارم با همکاری دولت عراق هر چه سریعتر شاهد رفع این مسائل باشیم. با وجود محدودیت منابع آب و خشکسالی در کشور، ایران همواره به تعهدات خود در تامین سهم ۲۰ درصدی آب هورالعظیم پایبند بوده و انتظار این است که عراق نیز در تامین سهم خود کوشا باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین به موضوع خشک شدن دریاچه هامون در شرق کشور و مصایب ساکنان شهر‌های شمال سیستان و بلوچستان از بابت ریزگرد‌ها اشاره کرد و از وزارت امور خارجه خواست تا برای تامین منافع ملی از طریق نهاد‌های بین المللی موضوع حقابه کشورمان از رود‌های مرزی را فعالانه و با جدیت دنبال کند.

وی از اقدامات صورت گرفته توسط نیرو‌های مسلح، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و مدیران استان خوزستان در کمک به خاموش کردن آتش تالاب هورالعظیم قدردانی کرد و از آنان خواست تمام مساعی خود را برای کمک به دولت عراق به منظور مهار آتش در تالاب هورالعظیم بکار بندند.

در این جلسه که وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان نیز حضور داشتند، رییس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از آخرین وضعیت آب و هوای کشور و پیش بینی بارش‌ها برای فصل پاییز ارائه کرد و گفت: براساس پیش بینی‌ها میزان بارش‌ها در کشور در فصل پاییز نرمال خواهد بود.

در ادامه این جلسه موضوع آتش سوزی در تالاب هورالعظیم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان هر کدام گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در جهت کمک به خاموش کردن آتش سوزی در این تالاب ارائه کردند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها