توصیه ویژه آیت الله مکارم شیرازی به اصحاب رسانه

کد خبر: 880007

یکی از مراجع تقلید شیعیان، عاشورا و اربعین را رمز بقای شیعه دانست و گفت: روا نیست که زائران اربعین در مرز‌ها دچار مشکلاتی باشند.

خبرگزاری مهر: آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار دست اندرکاران کمیته فرهنگی ستاد اربعین، از عاشورا و اربعین به عنوان رمز بقای شیعه یاد کرد و گفت: مذاهب دیگر چنین سرمایه گرانسنگی در اختیار ندارند، دشمنان، معاندان و بدخواهان هر چه تلاش کنند نمی‌توانند جلوی عاشورا و اربعین را بگیرند.

وی با تأکید بر استفاده حداکثری و درست از این ظرفیت، توجه به جنبه‌های فرهنگی اربعین را مهم قلمداد کرد و گفت: باید فلسفه زیارت ائمه علیهم السلام را برای مردم تبیین کرد؛ اربعین باید یک کلاس معرفت افزایی باشد.

استاد سطوح عالی حوزه با بیان این که اربعین ظرفیت زیادی دارد و نباید به کار‌ها و برنامه‌هایی که در سالیان گذشته انجام شده، بسنده کرد، گفت: هر سال باید با خلاقیت و ابتکارات جدید، برنامه‌های بهتری برای شرکت کنندگان در این مراسم باشکوه تدارک دید.

وی با اشاره به اقبال و توجه زیاد گروه‌های مختلف مردمی برای دائر کردن موکب در ایام اربعین به منظور پذیرایی از زوار اباعبدالله الحسین علیه السلام خواستار استقرار برخی موکب‌ها در مرز‌های کشور شدند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که روا نیست که زائران اربعین در مرز‌ها دچار مشکلاتی باشند، ابراز داشت: برخی معتقدند تعداد موکب‌ها در مسیر نجف به کربلا بیش از حد نیاز است، بنابراین لازم است تعدادی از این مواکب در مرز‌ها مستقر شده و خدمات رسانی لازم را به زوار اربعین انجام دهند.

وی در ادامه سخنان خود عصبانیت وهابی‌ها از شکوه راهپیمایی و زیارت اربعین را مورد اشاره قرار داد و گفت: وهابی‌ها از برنامه اربعین، عاشورا و زیارت قبور ائمه علیهم السلام بسیار عصبانی و ناراحت هستند و به نوعی به سیم آخر زده و کسانی که در این مراسم‌ها شرکت می‌کنند را تکفیر می‌کنند، ولی به گفته آن‌ها اعتنا نمی‌کنند.

این مفسر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم احترام به قوانین و مقررات کشور دوست، برادر، همسایه و مسلمان عراق از سوی زوار اربعین تأکید کرد و گفت: باید نسبت به میزبانی و میهمان نوازی آن‌ها تشکر و قدردانی داشته باشیم، به قوانینشان احترام بگذاریم و با آن‌ها همکاری کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین بر لزوم پرهیز از اسراف در ایام اربعین و پذیرایی از زوار تأکید کرد.

وی بر لزوم مراقبت نسبت به شیطنت‌های در ایام راهپیمایی اربعین و سوء استفاده‌های احتمالی تأکید کرد و گفت: نباید اجازه داد در این ایام ترویج جمعیت خاص و یا شخصیتی صورت گیرد، بسیاری هستند که در این ایام شیطنت می‌کنند و سراغ مسائل شخصی می‌روند؛ این‌ها ضربه می‌زند و باید تلاش شود جلوی آن گرفته شود.

مرجع تقیلد شیعیان در پایان با اشاره به حضور شمار زیادی از اصحاب رسانه و خبرنگاران داخلی و خارجی در برنامه راهپیمایی اربعین، ابراز امیدواری کردند که فعالان عرصه رسانه بتوانند به خوبی پیام اربعین را منتقل کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها