روحانی: شرکت‌های «شستا» باید واگذار شوند

کد خبر: 926302

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تأکید صد درصدی من و مقام معظم رهبری بر واگذاری شستا است، گفت: سال آینده سال واگذاری بزرگ شرکت‌های شستا است.

روحانی: شرکت‌های «شستا» باید واگذار شوند

خبرگزاری مهر: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه) پس از رونمایی از سامانه‌های مربوط به شفافیت و مبارزه با فساد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع مدیران این وزارتخانه اظهار داشت: شما با بیشترین حجم مخاطب از مردم در ارتباط هستید. از زحمات شما و وزیر قبلی آقای ربیعی تشکر می‌کنم.

وی یاد مرحوم نوربخش و تاج الدینی در سازمان تأمین اجتماعی را گرامی داشت و افزود: این دو از مدیران خوب دولت بودند که از دست ما رفتند.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک وزارتخانه اجتماعی بسیار مهم است، تأکید کرد: شما موضوع کار را برعهده دارید و کار واژه مشترکی بین کلمات کارگر و کارآفرین است.

کار مفید برای جامعه مقدس است

روحانی خاطرنشان کرد: باید محیط کار یک محیط فعالی باشد و همه جامعه نسبت به کار افتخار کنند. کار، آن محرکی است که جامعه را به حرکت وادار می‌کند و کار مفید برای جامعه مقدس است.

وی به تعبیری از امام راحل اشاره کرد و گفت: امام تعبیری داشته که خداوند کارگر است. در واقع کار مفید اساس زندگی جامعه است و اگر کار و فعالیت نباشد زندگی اقتصادی، اجتماعی و معنوی ما دچار مشکل می‌شود.

رئیس جمهور همچنین بیان کرد: نشاط کار خوب است؛ هرچه کار شایسته‌تر باشد نشاط بیشتری برای انسان به ارمغان می‌آورد و جامعه از این نشاط بهره مند می‌شود. این طور نیست که کارگری که کار می‌کند از کار خود نشاط داشته باشد بلکه مردم که محصول تولیدی دست آن کارگر را دریافت کرده اند نشاط پیدا می‌کنند و برای اجداد او دعا می‌کنند.

روحانی به اهمیت «برند» در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: اگر بتوانیم برندی را به مردم معرفی کنیم و مردم احساس کنند می‌توانند به آن اطمینان کنند، همین کافی است و دیگر لازم نیست فروشنده ۱۰۰ مرتبه قسم بخورد و کسی هم که می‌خواهد محصولی را خریداری کند، ۱۰ مرتبه سوال بپرسد.

وی یادآور شد: همین که یک برند معتبر باشد برای مردم کافی است و وقت آن‌ها برای تهیه نیازهایشان در فروشگاه‌ها تلف نمی‌شود و این یعنی زندگی مردم راحت می‌شود.

باید کاری کنیم مردم جنس ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهند

رئیس جمهور با تأکید بر تقویت محصول ایرانی بیان کرد: بسیار ارزشمند است که مردم به محصولات و تولیدات ایران اعتماد کنند و این چقدر ارزشمند است که محصولات ساخت ایران با محصولات تولید دیگر کشور‌ها رقابت کند.

وی ادامه داد: باید کاری کنیم مردم جنس ایرانی را به خرید جنس خارجی ترجیح دهند و یا لااقل این دو را مساوی بدانند. البته باید قیمت محصول با کیفیت متناسب باشد.

اولین قدم مبارزه با تحریم تولید با کیفیت است

روحانی اظهار داشت: یک قدم مبارزه با تحریم این است که ما کالای با کیفیت تولید کنیم و محصولی که خارج از کشور تولید می‌شود را در داخل کشور تولید و نیاز مردم را رفع کنیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: جوانان کشورمان می‌توانند محصولات با کیفیت در داخل کشور تولید کنند و لازم نیست که حتما تقوای صد درجه داشته باشند. کافی است به محصولی که تولید می‌کنند ایمان داشته باشند و همان را در زندگی خود استفاده کنند.

وی یادآور شد: همانطور که یک عالمی که زن و بچه اش، پشت سر او نماز می‌خوانند، عالم واقعی است چرا که آن‌ها به امور شخصی او واقف هستند. صاحب کارخانه، مهندس و کارگر هم اگر محصول کارخانه خود را برای خانواده خود تهیه نکند، یعنی به محصول خود ا. یمان ندارد.

روحانی با اشاره به اینکه کارگر واژه‌ای با مفهوم وسیع است و شامل تمام شاغلان و ارائه دهندگان خدمت می‌شود، ادامه داد: کار مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنظیم روابط کارگر و کارفرما است و در زمینه کارآفرینی و کارگر وظیفه سنگینی بر عهده این وزارتخانه است.

وی افزود: یکی از رسالت‌های مهم شما مهارت آموزی است که حرفه و فنی را آموزش می‌دهید تا افراد مشغول به کار شوند. همچنین لازم است آموزش‌ها به نحوی باشد که نتیجه با کیفیت و ماندگاری داشته باشد مانند آنکه یک نجار خوب دری بسازد و یا یک لوله‌کش برای ساختمان طوری لوله‌کشی کند که ۲۰ تا ۳۰ سال دوام داشته باشد.

رئیس جمهور به برندسازی در امور خدماتی پرداخت و گفت: در خدمات، برند مطرح است و اگر مردم نیاز به خدمات مختلف داشته باشند با اطمینان به برند‌ها مستقیم به سراغ آن‌ها می‌روند. اعتمادسازی کار مهمی است که می‌توان توسط برند‌ها انجام داد و این خود یک سرمایه اجتماعی است که شما در این وزارتخانه می‌توانید با نظارت‌های خود آن را محقق کنید.

هرجقدر اشتغال ایجاد شود، باز هم مردم حس نمی‌کنند بیکار کم شده است

روحانی ایجاد اشتغال را از مهمترین وظایف بزرگ دولت دانست و تصریح کرد: امروز یکی از وظایف بسیار بزرگ همه ما ایجاد اشتغال در جامعه است. بیکاری، مادر همه گرفتاری‌ها و مفاسد است.

وی با ذکر مثالی عنوان کرد: وقتی که فردی از صبح تا غروب مشغول کار است و سخت کار می‌کند، زمانی که به منزل می‌رود، هر شامی که جلوی او بگذارند، ایراد نمی‌گیرد و می‌خورد، کار و تلاش موجب استحکام خانواده می‌شود و بیکاری مشکلات روحی ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور یادآور شد: یکی از افتخارات دولت در حدود ۵ سال و نیم فعالیت، ایجاد اشتغال بوده درحالی که موضوع اشتغال را بسیاری از مردم باور نمی‌کنند چرا که می‌بینند که بیکاری کم نمی‌شود و خرمن بیکاری همچنان هست و می‌گویند این‌ها چطور می‌گویند که بیکاری از بین رفته است؟ راست می‌گویند.

روحانی ادامه داد: پیش از دولت یازدهم اشتغال خالص چقدر بوده و بهترین آماری که می‌توان به آن استناد کرد آمار شاغلین کشور است که پیش از دولت یازدهم ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شاغل داشتیم، امروز بر اساس آمار پاییز می‌توان گفت که ۲۴ میلیون شاغل در کشور وجود دارد که رقم دقیق آن ۲۳ میلیون و ۹۳۷ هزار نفر است.

وی یادآور شد: پیش از شروع کار ما ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شاغل در کشور وجود داشت و دولت موفق شده در مدت کار خود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار اشتغال ایجاد کند. در واقع سالانه ۵۰۰ هزار شغل خالص در کشور ایجاد شده، البته بسیاری هم بیکار شده اند و دقیق‌ترین آمار اشتغال، آمار شاغلین است. هرچند بسیاری هم به عنوان متقاضی کار مرتب به این آمار بیکاری اضافه می‌شوند.

رئیس جمهور تاکید کرد: لازم است سالانه یک میلیون اشتغال ایجاد شود تا بیکاری ریشه کن گردد.

روحانی گفت: ما باید بتوانیم اشتغال زایی را در جامعه افزایش دهیم و همانطور که گفته شد در بخش خدمات از ظرفیت بیشتری نسبت به کشاورزی و صنعت برخورداریم.

وی افزود: در اقتصاد دانش بنیان و شرکت‌های فناورانه ۳۰۰ هزار اشتغال وجود دارد و قرار است سالانه حداقل ۱۰۰ هزار اشتغال دیگر هم ایجاد شود. در سال گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان ما درآمدی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان داشته اند. این رقم بسیار بزرگی است و نشان دهنده این است که نوع کار ما به تدریج فرق خواهد کرد، نوع آموزش کارگری ما به تدریج متفاوت خواهد شد و این‌ها یعنی شما باید بر مبنای ۵ تا ۱۰ سال دیگر به کارگران آموزش بدهید به طور مثال مهارت جوشکاری ممکن است تا چند سال دیگر اشباع شود، بنابراین باید تحولات آینده کشور را مدنظر قرار بدهید.

رئیس جمهور تصریح کرد: سبک زندگی در آینده تغییر خواهد کرد، خانه‌های مردم، وسایل آنها، دارو‌ها و برخی موارد در آینده تغییر پیدا می‌کند. اگر ما بتوانیم آینده نگر باشیم، نیاز‌های آینده مردم را پیش بینی کنیم، محصولاتی را تولید کنیم و کارگرانی را آموزش دهیم که مورد نیاز آینده ما باشد این می‌تواند عملکرد درستی باشد.

روحانی با بیان اینکه در بخش آبزیان ما می‌توانیم صادر کننده ماهی و خاویار باشیم، بیان کرد: در محصولات کشاورزی ما می‌توانیم صادر کننده باشم، این‌ها همه در راستای صادرات غیرنفتی است که باید این موارد را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در وزارت کشاورزی ما اقدامات خوبی انجام شده و یکی از آن‌ها در بخش آبزیان است، آقای حجتی وزیر کشاورزی برای من توضیح می‌داد و می‌گفت که تولید آبزیان ما در مقایسه با سال اول انقلاب ۴۰ برابر شده که این موضوع بسیار مهمی است، یعنی تولیدات آبزیان و پرورش ماهی کار‌های بسیار بزرگ و ارزشمندی است.

رئیس جمهور گفت: یکی از موارد خوب در این حوزه این بوده که ما در یک محصول که گندم باشد خودکفا شده ایم در واقع سه سال است که خودکفا شدیم و انشالله سال آینده هم اینطور باشد، ۹۰ درصد شکر را خودکفا شدیم و تنها ۱۰ درصد آن وارد می‌شود. در موضوع روغن هم در همین مسیر حرکت می‌کنیم.

روحانی افزود: مردم در زندگی روزمره خود سختی دارند و ما باید این مشکلات را حل کنیم، شرایط امروز ما شرایط تحریم است، شرایط عادی نیست و اگر کسی بگوید مردم در زندگی خود مشکلی ندارند این حرف ناصحیحی است مخصوصا آن‌ها که حقوق ثابتی هم دارند و از همین جا از همه عزیزانی که اینجا هستند می‌خواهم که نسبت به کسانی که حقوق ثابت دارند تدبیر و تلاش بیشتری داشته باشند چرا که کار برای آن‌ها سخت‌تر خواهد بود.

وی گفت: میزان درآمد مستمری بگیران نسبت به سال ۹۲ در خانواده یک نفره بیش از ۳ برابر، در خانواده‌ای دونفره بیش از ۴ برابر، در خانواده چهار نفره بیش از ۵ برابر و در خانواده ۵ نفره بیش از ۵ برابر شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: این رقم که به عنوان مستمری می‌گوییم بسیار کم است و ما باید بتوانیم بیش از این به خانواده‌ها پرداخت کنیم، اما اینکه توانستیم پرداختی افراد مستمری بگیر را بیش از چهار برابر کنیم، کار بزرگی است. این آمار وارقام باید به مردم گفته شود و بدانند که دولت در حد توانی که دارد به عنوان خادم مردم تلاش می‌کند معضلات زندگی مردم را کم کند.

روحانی بیان کرد: بخش دیگری که برای ما اهمیت بیشتری دارد کمک به خانواده‌هایی است که نیاز به مدد دارند، این کار مددکاری بسیار ارزشمند است، یعنی کمک کردن به خانواده‌ای که مادر سرپرست خانوار است، معلولی دارد، این‌ها کار‌های ارزشمند و مهمی است. ما حتما باید بتوانیم نیازمندی‌ها و منزل آن‌ها را تامین و آن‌ها را با مهارتی آشنا کنیم.

وی ادامه داد: ما باید به افرادی که نیاز به مدد دارند مهارت یاد بدهیم و این بسیار مهم‌تر از کمک کردن صرف به آنهاست چرا که آن‌ها می‌توانند روی پای خود کار کنند، درآمدزایی داشته باشند و اینطور احساس استقلال بیشتری خواهند داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آقای فتاح رئیس کمیته امداد سال گذشته گزارش امیدوارکننده‌ای ارائه داد و شاهد بودیم که کار‌های ارزشمندی در آنجا صورت گرفته است. اینکه ۹۰۰ هزار نفر عضو جدید جهت تأمین نیازمندی‌های خود در بهزیستی و کمیته امداد زیر پوشش قرار گرفتند کار بزرگی است.

روحانی بیان کرد: از آنجا که مشکلات در کشور ما زیاد است باید این موارد گفته شود تا جامعه امیدوار شود، اما این به معنای آن نیست که نباید به فکر حل مشکلات مردم باشیم.

وی با بیان اینکه بهتر است بخشی از کار‌های خود را به سمن ها، انجمن‌های غیردولتی و به طور کل به مردم واگذار کنید، افزود: آنچه را که مردم انجام می‌دهند بهتر از آن چیزی است که ما انجام می‌دهیم. آن عشق، علاقه و احساس وظیفه‌ای که مردم دارند خیلی ارزشمند است.

روحانی همچنین افزود: امروز فقر مطلق نباید در کشور وجود داشته باشد و این یکی از اهداف بزرگ ماست که باید به ثمر برسد البته کمیته امداد در گزارشی اعلام کرده است که فقر مطلق، دیگر در کشور وجود ندارد. فقر و نیازمندی همچنان وجود خواهد داشت، اما باید کاری کنیم که حداقل زندگی برای مردم وجود داشته باشد که این بار سنگین بر دوش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی تصریح کرد: موضوع تأمین اجتماعی نیز که همان امنیت اجتماعی است، از اهمیت بالایی برخوردار است. این بدان معناست که ما می‌خواهیم به جامعه امنیت دهیم. حال کاغذی یا الکترونیکی بودن آن فرقی نمی‌کند، فقط باید به عنوان مثال با دفترچه بیمه تأمین اجتماعی، امنیت سلامت مردم را تأمین و خیال آن‌ها را راحت کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: بیمار می‌داند که اگر به سوی پزشک رفت، دفترچه بیمه به او کمک خواهد کرد. مردم باید بدانند که وقتی بازنشسته شدند، حقوق آن‌ها یاری‌شان خواهد کرد. این‌ها همه جزئی از امنیت اجتماعی است.

روحانی اظهار داشت: امروز ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند این نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از مردم کشور تحت پوشش این بیمه هستند که این در جای خود، کاری بسیار بزرگ و عظیم است. منتهی چه در تأمین اجتماعی، چه در بهزیستی و بخش‌های دیگر، ما اگر کار را به مردم بسپاریم، موفق‌تر خواهیم بود. امروز باید بگذاریم تا کار توسط بخش خصوصی انجام شود و ما تنها نظارت کنیم.

وی ادامه داد: اگر امروز شما سرمایه‌گذاری کردید و درآمدتان در سال پایین‌تر از ۱۰ درصد بود، ضربه بزرگی به فرد بازنشسته و بیمه‌دهنده است. حال از سوی دیگر، بار را بر روی دوش ملت می‌گذارند و دولت ناچار است تا برخی از مخارج و بخشی از بازنشسته‌ها را تحت پوشش قرار دهد. دولت امروز قریب به ۲.۵ میلیون نفر به کارمندان خود حقوق می‌دهد.

رئیس‌جمهور گفت: ما در بخش نیرو‌های مسلح، تمام حقوق را پرداخت می‌کنیم و حتی در دو جا حقوق پرداخت می‌کنیم که یکی شامل شاغلین و دیگری شامل بازنشستگان می‌شود. وضعیت نیرو‌های مسلح در حوزه حقوق و دستمزد، اوضاع بسیار نابسامانی دارد البته در حوزه بازنشستگان نیز اوضاع به همین روال است. حال باید پرسید که چرا این‌گونه است و برای حل این بحران چه کاری باید انجام داد؟

روحانی افزود: همین سازمان بازنشستگی چند کارمند دارد و چه ضرورتی دارد که این تعداد کار کنند؟ امروز بسیاری از بازنشستگان هستند که حاضرند روزی دو تا سه ساعت به صورت داوطلبانه کار کنند.

وی بیان کرد: ابتدا باید از خود شروع کنیم و سپس سازمان به روی پای خود بایستد. باید هر چه اموال، شرکت و ... دارد را به کار بگیرد. شما امروز به هیچ عنوان نباید کار اقتصادی انجام دهید، البته سهام داشتن ایرادی ندارد. مدیریت اقتصادی بر عهده‌ی شما نیست، ولی باید هر جا که بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کرد و شما دیدید می‌تواند سودآوری داشته باشد، شما هم سهام داشته باشید، زیرا در جایی که بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کند، حتماً سودده خواهد بود به این دلیل که بخش خصوصی به راحتی سرمایه خود را در جایی که نباید، هدر نمی‌دهد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید شرکت‌های زیرمجموعه آزاد شوند و مدیریت در دست دولت نباشد؛ من به مجلس و مردم قول داده‌ام.

رئیس جمهور اعلام کرد: من در مجلس اعلام کردم سال آینده سال واگذاری بزرگ شرکت‌های شستا است و لازم است که شستا مدیریت اقتصادی نداشته باشد بلکه ۲۰ تا ۳۰ درصد سهامدار باشد.

وی افزود: می‌دانم که در واگذاری‌های شستا، برخی کارشکنی می‌کنند با این وجود تأکید صد درصدی من و مقام معظم رهبری بر واگذاری شستا است.

روحانی یادآور شد: در آغاز دولت دوازدهم که به خدمت مقام معظم رهبری رسیدم، ایشان به من گفت: دولت دست از اقتصاد بردارد. باید توجه کنیم که یک دولت داریم و یک منهای دولت و این متفاوت از بخش خصوصی و تعاونی است.

رئیس جمهور تأکید کرد: منهای دولت، خصولتی است که این بدترین اقتصاد در کشور است چرا که نه خصوصی است که دلش بسوزد و نه تعاونی که عده‌ای سهیم باشند. خصولتی بدتر از دولتی است، هرچند که دولتی به واسطه دولت که منتخب مردم است، مورد نظارت ۱۴ دستگاه است.

وی خاطرنشان کرد: کسی جرئت نمی‌کند به خصولتی‌ها نظارت کند. دولت از کار آن‌ها بی اطلاع است. مردم هم اطلاعی ندارند فقط خالق جهان به امور آن‌ها نظارت می‌کند که آن هم کمتر در این دنیا به حساب‌ها می‌رسد و حساب‌ها را برای آخرت می‌گذارد.

روحانی اظهار داشت: خصولتی بدترین اقتصاد است. خودش هم ضابط قوه قضائیه است و خودش دستگاه‌های دیگر را برعهده دارد. ما باید اقتصاد را اصلاح کنیم. رهبری نسبت به نیرو‌های مسلح هم همین نظر را دارند که دست از اقتصاد بردارند چرا که انقدر کار و مسئولیت برعهده آن‌ها هست که به اقتصاد نمی‌رسند. باید اقتصاد را به مردم واگذار کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمان آقای ربیعی هم می‌گفتند تأمین اجتماعی برای بازنشستگان است، دولت چه کاری به آن دارد. در حالی که خصولتی یک مقوله بین دولتی و خصوصی است و باید آن را جمع کنیم تا خیال مردم راحت شود.

وی افزود: باید صرفاً به شرکت‌های شستا نظارت کرد و آن‌ها را واگذار کرد. حتی اگر بخش خصوصی می‌تواند به درستی شرکت‌ها را به سود دهی برساند باید به آن‌ها مجانی واگذار کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: به آقای شریعتمداری گفته ام واگذاری شستا مهم است و شرط اصلی من در زمانی که ایشان تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برعهده گرفت این بود که تا پایان دولت نباید شستا وجود داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: شستا نباید به عنوان مدیریت در اقتصاد وجود داشته باشد و اگر سهامدار باشد مانعی ندارد.

روحانی همچنین گفت: موضوع شفافیت مسئله خوبی است که امروز سامانه‌های مربوط به آن را رونمایی کردیم و اقدام خوبی که آقای شریعتمداری انجام داد این بود که اعضای هیئت مدیره شستا را در سامانه شفافیت اعلام کرده و مردم می‌بینند و در جریان واگذاری‌ها قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: دولت لایحه شفافیت و تزاحم منافع را در دستور کار دارد که به مجلس ارائه می‌دهد و این موضوع یکی از راهکار‌های مبارزه با فساد است که عموم مردم در جریان قرار گیرند و بر آن نظارت کنند.

رئیس جمهور شفافیت را موضوع مهمی در مبارزه با فساد دانست و خاطرنشان کرد: از این طریق مردم می‌توانند نظارت خود را اعمال کنند و امر به معروف و نهی از منکر کنند و بستر این موضوع از طریق سامانه‌های شفافیت تأمین می‌شود.

روحانی استفاده از اقلیت‌ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اقدام شایسته شریعتمداری دانست و تصریح کرد: اگر قرار است که مسیحیان و سنی‌ها به کار گرفته نشوند پس نباید مالیات هم بدهند و یا در صف‌های رأی آمده و در انتخابات مشارکت کنند. اگر بناست همه اقلیت‌ها در جنگ شرکت کنند و شهید بدهند باید در امور دیگر هم مشارکت داده شوند.

رئیس جمهور موضوع جوان گرایی را از دیگر مسائل مهم در دولت مطرح و تأکید کرد: جوانان انرژی بسیار خوبی دارند. من دیگر جوان نیستم البته جوان دیروز محسوب می‌شوم. ابتدای انقلاب ۳۰ ساله بودم و در زمان جنگ می‌توانستم ۷۲ ساعت نخوابم.

وی افزود: جوانان با انرژی و انگیزه پیش می‌روند و افراد مسن در ذهن خود مرتب دستگاه‌های نظارتی را مرور می‌کنند وبه دادگاه فکر می‌کنند. ما الان وزیر جوانی داریم که حتی وقتی قوه قضائیه می‌گوید از او شکایت می‌کند او نمی‌ترسد و کار خودش را انجام می‌دهد و به نفع مردم اقدام می‌کند.

روحانی اظهار داشت: وزیر ارتباطات به دستور‌های بی ربط عمل نمی‌کند و به این فکر نمی‌کند سه سال دیگر که دولت تمام شد، من را کجا می‌برند و برای من چه اتفاقی می‌افتد. در واقع اصلاً جایی ندارند که ببرند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها