سخنگوی دولت: پمپئو می‌تواند با خانم مرضیه هاشمی گفت وگو کند

کد خبر: 948863

سخنگوی دولت گفت: این روز‌ها بسیار به مرصاد شباهت دارد و پشت تخریب چهره‌های نظام، سازمان منافقین هستند.

خبرگزاری تسنیم: علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: پمپئو گفته حاضرم با خبرنگاران ایرانی گفتگو کنم؛ ما می‌گوییم ما خانم مرضیه هاشمی را داریم که می‌تواند با او گفتگو کند و ما از این مسئله گریزان نیستیم.

وی افزود: همین برخوردشان با خبرنگاران ایرانی در نیویورک بی‌احترامی آنان به رسانه است و تصویر واقعی از دولت‌مردان آمریکاست.

سخنگوی دولت با اشاره به ایام بزرگداشت عملیات مرصاد گفت: یاد شهید صیاد شیرازی را گرامی می‌داریم. امروزِ ما، با روز‌های مرصاد بسیار شباهت دارد. آن روز‌ها از مهران تا تهران حرکت کردیم. فکر می‌کردند به روش نظامی و کمک‌های غربی‌ها از مهران تا تهران حرکت کنند. آن زمان شعار مذکور را مطرح کردند، زیرا باور داشتند یک نهاد مدنی در ایران وجود ندارد و رژیم تنهاست. امروز هم همین مسئله وجود دارد و فکر می‌کنند با تحریم ما تنها هستیم. باید بدانند مردم در مقابل تحریم‌ها ایستادگی خواهند کرد.

به گفته وی این روز‌ها بسیار به مرصاد شباهت دارد و پشت تخریب چهره‌های نظام، سازمان منافقین هستند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: فشار‌های تحریمی با این تحلیل صورت گرفت که مردم پشت نظام نیستند، اما صف‌های طولانی مردم‌سالاری را رقم زد. امروز هم ما در تنگه زبرجد هستیم و با همان مقاومت ایستادگی خواهیم کرد.

ربیعی در ادامه سفر‌های خارجی ظریف وزیر خارجه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: سفر به ۶ کشور صورت گرفت و باید گفت خوشبختاته گفت‌وگوی ظریف با رسانه‌های ایرانی پمپئو را به آن وا داشت که با ما گفتگو کند.

وی همچنین گفت: هرجا که آمریکایی‌ها خواستند مرزی ببندند، مقامات وزارت خارجه ما به‌خصوص دکتر ظریف جلوی او ایستاد و خط‌شکنی کرد.

سخنگوی دولت همچنین موفقیت تیم ملی جوانان والیبال را تبریک گفت: مردم به این پیروزی‌ها برای شیرین کردن کامشان نیاز دارند.

ربیعی همچنین درباره سفر برخی مقام‌ها برای میانجیگیری بین ایران و انگلیس جهت آزادی کشتی و یا معاوضه کشتی‌ها نیز گفت: پیشنهاد‌هایی مطرح می‌کنند، اما به معنای قبول میانجیگری نیست؛ درباره کشتی ایرانی سرقت رفته از سوی انگلیس مواضع مشخصی داریم و آن‌ها باید از سرقت دست بردارند و ما هم بر اساس حسن نیت تصمیم خواهیم گرفت؛ اینگونه نیست که اول ما آزاد کنیم بعد آنها. آن‌ها گفتند تضمین بدهیم که این کشتی به سوریه نفت نخواهد برد.

وی ادامه داد: ما اساسا این حق را قائل نیستیم که یک کشور تحریم بگذارد و بقیه کشور‌ها از آن تبعیت کنند، دلیلی به تضمین نیست و قائل بر آن نیستیم که سربازان اجرای تحریم‌های دیگران باشیم، ضمن اینکه قبلا اعلام شده مقصد این کشتی سوریه نبوده است. این اقدامات در شرایط فعلی تحریک‌کننده است و به تنش‌ها دامن خواهد زد.

سخنگوی دولت گفت: وارادات گندم نداشته‌ایم. ۶ میلیون و ۳۰۰ تن خرید تضمینی گندم داشته‌ایم. تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان هم پرداخت کردیم و ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد هم از پول‌خرید باقی مانده است.

ربیعی درباره انتشار لیستی درباره مسئولان دوتابعیتی تصریح کرد: شأن مجلس پیروی از شایعه‌های بی‌اساس نیست و دیدگاه هیئت رئیسه هم این نبوده است، کمیته تحقیق شرایطی دارد که هیچ‌کدام از این‌ها رعایت نشده است، عنوان این کار را هیاهو برای هیچ گذاشتم؛ واقعا منطقی نیست که در شرایط فعلی جامعه را دچار تنش کنیم، صدردصد دروغ و نادرست است و باید قوه قضاییه پیگیری کند. کسی که یک روز هم پایش را به ایالات متحده نگذاشته نوشته است که او دوتابعیتی است، جالب است اسم سرمایه‌گذاران هم در این لیست بود که آن‌ها باید سرمایه‌شان را به داخل کشور بیاورند.

وی همچنین درباره گزارش سالانه دولت به مجلس و اختلاف نظر‌ها در این‌باره گفت: ما به تمام قوانین احترام می‌گذاریم و این شعار دولت است. اما سوال و استیضاح در قانون پیش بینی شده و اینکه اگر سالی یک‌بار هم گزارش عملکرد بدهیم و بر اساس آن گزارش رفتار‌های دیگری سامان بگیرد را موجب شفافیت نمی‌دانیم و اتفاقا موجب تشتت و عدم شفافیت بیشتر می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما نگفتیم قانون را اجرا نمی‌کنیم؛ دولت دیدگاه خود را مطرح کرده و وقتی آقای امیری آن را مطرح کرد هم قرار شد نامه‌ای درباره آثار و تبعات و مواردی که با قانون همخوانی ندارد خدمت مقام معظم رهبری تنظیم و ارسال شود. ایشان مسئله را به هیئت حل اختلاف قوا که آقای ابوترابی مسئولیت آن را بر‌عهده دارد ارجاع دادند. هرچه از این ارجاع بیرون بیاید دولت از آن تبعیت می‌کند، اما معتقدیم سازو‌کار‌های موجود کفایت می‌کرد.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به حاشیه‌های پیش آمده برای وزیر بهداشت گفت: آقای نمکی محب اهل بیت (ع) است و افتخار این دولت نوکری امام حسین (ع) است. یاد جمله معروفی از زنده یاد شریعتی افتادم، اشک نه تنها نشان حزن نیست، بلکه بیان عشق است.

ربیعی افزود: از سخنان آقای نمکی سوء برداشت شده است، ایشان اقدامات خوبی در وزارت بهداشت انجام داده است که ما باید از این اقدام حمایت کنیم. من با ایشان صحبت کردم، گفتند ما راهی برای افزایش شادی در جامعه نداریم. بحث این بود که باید در رسانه‌ها شاد بودن را آموزش دهیم. سوءبرداشت‌ها ممنوع، آقای نمکی شاعر اهل بیت (ع) هستند و به سبک محتشم کاشانی شعری در وصف اهل بیت (ع) گفته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت