شاکری: تحریم‌ها می‌تواند اقتصاد ایران را از وابستگی به نفت نجات دهد

کد خبر: 959589

فعال سیاسی اصولگرا گفت: ما باید با قاطعیت به تهدیدات خود مبنی بر کاهش تعهدات برجامی عمل کنیم.

باشگاه خبرنگاران: مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی درمورد گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی گفت: معتقدم در گام‌هایی که تاکنون برای کاهش تعهدات برجامی برداشته شده، تغییر راهبردی در رفتار اروپا به وجود نیامده است.

فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اروپا به تعهداتی که نسبت به آمریکا داشته پایبندتر است، گفت: اروپایی‌ها به پیروی از آمریکا، برجام ۲، ۳ و ۴ را پیگیری می‌کنند که بهانه آنها برای نیل به این اهداف، مسائلی مانند گشایش‌های مالی است.

او با اشاره به اینکه اروپایی‌ها وقت‌کشی می‌کنند، گفت: معتقدم پیش‌بینی این مسئله که تغییری در رفتار اروپا ایجاد شود، دور از انتظار است، از این سو ما باید با قاطعیت به تهدیدات بازدارنده خود مبنی بر کاهش تعهدات برجامی عمل کنیم، البته بهتر بود زمانی که برجام امضا می‌شد و حتی بعد در مرحله اجرا، دولت به همه تعهداتش عمل نمی‌کرد تا روی میز، خالی از ابزار‌های تهدیدکننده نشود.

شاکری تصریح کرد: در حال حاضر کاهش تعهدات ما به صورت منفعلانه انجام می‌شود، به این معنی که در گذشته ما نباید به طور کامل به تعهدات خود عمل می‌کردیم، بلکه باید طبق فرمان ۹ ماده‌ای رهبری تعهد در مقابل تعهد انجام می‌شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و دست ما خالی شد و هزینه‌های بسیاری برای کشور به وجود آورد.

فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه گام‌های ایران در کاهش تعهدات به نوعی بازگشت به عقب محسوب می‌شود، گفت: در واقع ما می‌خواهیم خطا‌هایی را که در گذشته مرتکب شدیم جبران کنیم، به همین دلیل نباید فریب وعده‌هایی همچون fatf، cft و اینستکس را خورد، زیرا هیچ کدام از این وعده‌ها عملیاتی نمی‌شوند.

او با بیان اینکه ایران باید از اقتدار به وجودآمده جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده کند، تصریح کرد: تحریم نفت می‌تواند اقتصاد ما را از وابستگی نفت نجات دهد و به نوعی غربی‌ها متوجه شوند که دوران برده‌داری، استعمار کهن و هژمونی غرب به پایان رسیده، زیرا امروز دوره سقوط پهپادهای پیشرفته، فروریختن آرامکو و پاسخ قاطع به تهدید نفتکش‌ها است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت