کنایه عارف به اظهارات اخیر کرباسچی

کد خبر: 961766

کمتر از ۱۰۰ روز مانده به موعد انتخابات مجلس، جریان‌های سیاسی فعالیت انتخاباتی خود را به شکل جدی‌تری دنبال می‌کنند. در این میان وزارت کشور، شورای نگهبان و دیگر دستگاه‌های اجرایی در تلاش‌ برای پیگیری روند قانونی برگزاری انتخابات هستند.

خبرگزاری تسنیم: کمتر از 100 روز مانده به موعد انتخابات مجلس یازدهم، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی فعالیت انتخاباتی خود را به شکل جدی‌تری دنبال می‌کنند. در این میان وزارت کشور، شورای نگهبان و دیگر دستگاه‌های اجرایی در تلاش‌اند تا روند قانونی برگزاری انتخابات با نهایت نظم و امنیت پیگیری شود. از سوی دیگر هر روز که به موعد ثبت نام کاندیداها که از دهم آذر ماه به مدت یک هفته خواهد بود، نزدیک می‌شویم بر تعداد خبرها و گمانه‌‌زنی‌ها مبنی بر حضور یا عدم حضور چهره‌های سیاسی در انتخابات دوم اسفند افزوده می‌شود.

**کنایه عارف به اظهارات اخیر کرباسچی درباره سامانه "سرا"

فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان مدتی است که در قالب شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در حال پیگیری است. این شورا اخیرا کلیات سامانه‌ای انتخاباتی با عنوان "سرا" را به تصویب رسانده و امیدوار است بتواند با پیاده‌سازی این طرح بار دیگر بدنه اجتماعی خود را که به دلیل عملکرد دولت مورد حمایتش آسیب جدی دیده، بازیابی کند. با این حال برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب معتقدند با اختلافاتی که بر سر نحوه اجرای طرح سرا وجود دارد بعید به نظر می‌رسد که بزرگان این جریان به پیاده‌سازی آن در فاصله سه ماه مانده به انتخابات رضایت دهند.

محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان که روز گذشته نشست مشترکی با اعضای ستاد استان تهرانِ این شورا داشت، نسبت به عواقب اظهارنظرات برخی چهره‌های اصلاح‌طلب هشدار داد. عارف با اشاره به انتقادات نسبت به طرح انتخاباتی "سرا" گفته است: "برخی آیه یاس خواندن‌ها در داخل جبهه اصلاحات مطمئنا بازی کردن در زمینی است که رقیب ما طراحی کرده است." عارف همچنین با کنایه به اظهارات اخیر غلامحسین کرباسچی که از عدم وجود راهبردی مشخص در جریان اصلاحات انتقاد کرده بود، گفته است: "با سخنان تند و آتشین می‌شود یک شبه قهرمان شد اما آیا نتیجه ای برای کشور و گفتمان اصلاحات دارد؟"

**اصلاح طلبان تمایلی به پذیرش محوریت لاریجانی در انتخابات ندارند

از سوی دیگر بهروز نعمتی دبیرکل حزب رفاه ملت ایران که اظهارنظرات ضد و نقیض روزهای اخیر او درباره کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری علی لاریجانی حاشیه‌‌هایی را به همراه داشته، درباره نحوه فعالیت‌های حزب متبوعش و احتمال ائتلاف با دیگر گروه‌ها و جریان‌های سیاسی گفت: "هنوز در این زمینه که به صورت مستقل وارد انتخابات شویم یا با سایر جریان‌ها ائتلاف کنیم به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم". نعمتی که برخی‌ها از او به عنوان یکی از چهره‌های نزدیک به رئیس مجلس یاد می‌کنند، درباره احتمال کاندیداتوری لاریجانی در انتخاب آتی مجلس گفته است: "من سخنی از آقای لاریجانی نشنیده‌ام که بگوید در انتخابات حاضر نمی‌شوم".

در عین حال ید‌الله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران که سال گذشته در گفت‌وگو با تسنیم احتمال حمایت حزب متبوعش از لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را رد نکرده بود، در تحلیل علل عدم موضع‌گیری مشخص علی لاریجانی مبنی بر کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری در انتخابات آتی مجلس به تسنیم گفت: "من شخصا پیش‌بینی نمی‌کنم که جریان سیاسی مقتدری که بتواند ضمن دعوت از آقای لاریجانی، از ایشان حمایت مورد نظر را انجام دهد داشته باشیم".

طاهرنژاد ادامه می‌دهد:‌ "دروازه ورود به انتخابات 1400 انتخابات آتی مجلس است و هر جریان سیاسی که موفق شود اکثریت مجلس یازدهم را داشته باشد به احتمال بسیار قوی و بر اساس سابقه فعالیت جریانات سیاسی، شانسش برای موفقیت در انتخابات ریاست‌جمهوری بالا می‌رود. بنابراین اگر آقای لاریجانی نتواند در انتخابات آتی مجلس نقش‌آفرینی مطلوبی داشته باشد نقش‌آفرینی او در 1400 بسیار کاهش پیدا می‌کند".

**مصوبه‌ای مبنی بر منع ثبت نام اعضای شورا ائتلاف در انتخابات نداشتیم

در اردوگاه اصولگرایان که این بار فعالیت‌های انتخاباتی خود را در قالب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب پیگیری می‌کنند، در روزهای اخیر برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اجماع اعضای این شورا درباره ممنوعیت ثبت نام اعضا و مسئولان این شورا در انتخابات مجلس مطرح می‌شد که مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان و از اعضای این شورا در گفت‌وگو با تسنیم با رد این گمانه‌زنی گفت که این موضوع در جلسات اخیر شورا از سوی برخی اعضا مطرح شد ولی هیچ مصوبه‌ای در این رابطه در شورا ائتلاف نداشته‌اند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت