لاوروف: فعال کردن مکانیسم ماشه تصمیم سیاسی خطرناک است

کد خبر: 971285

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که اقدام کشور‌های اروپایی در فعال کردن مکانیسم حل اختلافِ برجام، یک تصمیم سیاسی خطرناک است.

خبرگزاری فارس: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که فعال کردن مکانیسم حل اختلاف از سوی کشور‌های اروپایی برای حل اختلافات موجود در چارچوب برجام یک تصمیم سیاسی خطرناک است.

به گزارش اینترفکس، لاوروف در ادامه تاکید کرد که این اقدام اروپایی‌ها درباره مکانیسم حل اختلاف، شانس باقیمانده برای نجات برجام را کاهش می‌دهد.

آلمان، انگلیس و فرانسه روز سه‌شنبه در اقدامیکه آن را تلاش برای حفظ برجام خوانده اند، با انتشار بیانیه‌ای، مکانیسم حل اختلاف در چارچوب برجام را فعال کردند.

فعال‌سازی این ساز و کار می‌تواند طی روندی چند ماهه به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود.

طبق بندهالی ۳۶ و ۳۷ برجام، در صورتی که کشور‌های اروپایی ایران را به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای متهم کنند و تصمیم بگیرند مسئله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهند، ایران به عنوان طرف متشاکی ۳۰ روز فرصت خواهد (قابل تمدید) داشت رضایت طرف شاکی (کشور‌های اروپایی) را جلب کند. در صورتی که رضایت طرف شاکی جلب نشود، پرونده ظرف مدت حداکثر ۵ روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه نیز ضمن مخالفت با این اقدام اروپا، از طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای خواسته تنش‌ها را تشدید نکنند و تصمیم خود برای فعال کردن این ساز و کار را کنار بگذارند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها