سعید جلیلی: مجلس مطلوب باید اهداف نقطه زن داشته باشد

کد خبر: 977762

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلس مطلوب باید اهداف نقطه‌زن داشته باشد، هم از لحاظ ایجابی و هم سلبی.

باشگاه خبرنگاران جوان: سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز (سه‌شنبه ۲۹ بهمن) در همایش انتخاباتی در دانشگاه صنعتی شریف، گفت: یکی از موضوعات قابل بحث، رابطه دانشگاه و سیاست است.

جلیلی در این همایش با اشاره به وظیفه سیاسی دانشگاه در جهت‌دادن به گفتمان حاکم بر انتخابات مجلس به موضوعاتی مثل اصلاح ساختاری بودجه، درآمدزایی ارزی دستگاه‌ها، تعاملات خارجی اقتصادی، برخورداری ناعادلانه مردم از تسهیلات بانکی، خلق افسارگسیخته پول، درآمد مالیاتی و بازتوزیع عادلانه، کاهش هزینه‌های دستگاه‌ها، زیان‌ده بودن و نابه‌سامانی حاکم بر شرکت‌های دولتی، طرح وان و مسئله یارانه انرژی و همچنین پروژه‌های پیشران پیشرفت کشور پرداخت و آن‌ها را شایسته مطالبه شدن توسط دانشجویان از نامزد‌های مجلس دانست.

او ادامه داد: رهبر معظم انقلاب، کسانی را که سعی می‌کنند دانشجو غیر سیاسی باشد مورد نکوهش قرار می‌دهند، سیاسی بودن استاد و دانشجو، به چه معناست؟

جلیلی افزود: معنای این جمله رهبر انقلاب که دانشگاه باید سیاسی باشد این است که دانشجو باید روند‌های کشور را دنبال کند و بر آن تاثیر مثبت بگذارد.

جلیلی با بیان اینکه دانشگاه نه تنها نباید جزیی منفعل از جامعه باشد بلکه باید در همه عرصه‌ها نقش پیشران داشته باشد، عنوان کرد: ما موضوع دولت سایه را مطرح کردیم و گفتیم این به‌معنای حزب و گروه سیاسی نیست، بلکه یک نوع حرکت عمومی است. درواقع دولت سایه یعنی اینکه یک خیزش عمومی برای تقویت نهاد‌ها و قوای کشور شکل بگیرد.

اوادامه داد: تقویت نهاد‌ها لزوماً به‌معنای تائید نیست؛ گاهی کمک به تصحیح روند است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نقش دانشگاه بر این مبنا اهمیت پیدا می‌کند، تصریح کرد: هرکدام از دانشگاه‌های ما می‌توانند یک دولت سایه باشند و روند کشور را پیگیری کنند و بیینند چطور می‌توان تاثیر مثبت گذاشت و مانع روند‌های ناصحیح شد.

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی با بیان اینکه سیاست به این معنا نیست که آقای الف، درِ گوشِ آقای "ب" چه گفت. این‌ها مسائلی زرد است.

جلیلی ادامه داد: سیاست یعنی اینکه ببینیم آیا روند‌هایی که در اقتصاد، فرهنگ و جامعه طی می‌شود ما را به آرمان‌ها نزدیک می‌کند یا نه.

او نقش دانشجو را دیده‌بانیِ صحیح و سپس، کُنش و واکنشِ به‌موقع دانست و گفت: حرکات موفق دانشجویی در چند دهه اخیر، این خصوصیات را داشته‌اند. کُنش دانشجویی اگر بخواهد اثرگذار باشد باید در زمان خودش انجام شود وگرنه تاثیر لازم را نخواهد داشت.

جلیلی با طرح این سوال که تفاوت حرکت دانشجویی که می‌خواهد در سیاست موثر باشد، با اندیشکده‌ها چیست؟ گفت: تفاوت این دو، در حرکت آرمانخواهی دانشجو است که از طرفی به آرمان‌ها نگاه می‌کند و از طرفی واقعیت‌های جامعه را می‌بیند؛ و از سوی دیگر تلاش می‌کند نگاه‌های صحیح را تبدیل به باور عمومی جامعه کند.

او یکی از شروط تاثیرگذاری دانشگاه را شناخت صحیح تحولات روز دانست و گفت: باید تحولات داخل کشور و تحولات بین‌المللی را شناخت.

جلیلی با بیان اینکه ظرف زمانی نیز بسیار اهمیت دارد، گفت: شما در زمانی منقطع از گذشته نیستید، باید بدانید قبلا کجا بوده‌اید و اکنون در کدام نقطه قرار دارید و به کدام نقطه می‌خواهید حرکت کنید؟

او ادامه داد: نکته بعد این است که باید دید موضوعاتی که شما به آن رسیده‌اید، در ظرفِ مجلس می‌گنجد یا نه. این بسیار مهم است.

جلیلی افزود: نکته دیگر اینکه اگر موضوعی را دنبال می‌کنیم باید ببینیم ناظر به ظرف زمانی چهارسال آینده است یا خیر. نباید موضوعی را مطرح می‌کنیم که خارج از این ظرف ۴ساله باشد. اینجاست که باید بدانیم در چه شرایطی هستیم و در چهارسال گذشته کجا بوده‌ایم و می‌خواهیم برای آینده چکار کنیم.

او با بیان اینکه بر همین مبنا ما می‌توانیم موضوعات مختلفی را مطرح کنیم، گفت: اینکه کدام یک از این موضوعات اولویت دارد، مهم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید تعریف کنیم که برای چهار سال آینده چه برنامه‌ای باید در دستور کار کشور قرار بگیرد، گفت: موضوع بودجه از موضوعات اساسی است و باید از کاندیدا‌های مجلس پرسید که در مجلس بر چه مبنایی می‌خواهید در بحث بودجه حرکت کنید.

او ادامه داد: باید پرسید تفاوت برنامه شما برای بودجه با چیزی که اکنون اجرا می‌شود، چیست و چه ابداعاتی در موضوع بودجه خواهید داشت.

جلیلی با اشاره به اختصاص ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه به شرکت‌های دولتی و عدم ورود مجلس به بررسی آن‌ها گفت: بنا به اعلام رئیس دیوان محاسبات این شرکت‌ها سال‌به‌سال زیان‌ده‌تر می‌شوند، شرکت‌هایی که گردش مالی آن‌ها بعضا چندبرابر یک وزارت‌خانه است؛ نامزد‌های نمایندگی مجلس باید روشن کنند برای نظارت و تحقیق و بررسی این شرکت‌ها چه برنامه‌ای دارند؟

او ادامه داد: میانگین طول مدیریت در برخی از این شرکت‌ها و موسسات با گردش مالی بالا، یک سال است و در شش سال می‌بینید شش بار رئیس آن عوض می‌شود، در حالی که یک مغازه کوچک هم اگر گرداننده آن هر یک سال عوض شود نمی‌تواند سرپا بماند.

جلیلی ادامه داد: اگر مشخص شود که کاندیدا‌ها به چه دیدگاه و ابتکاراتی می‌خواهند نسبت به بودجه عمل کنند، آن‌وقت است که رأی‌دادن بر اساس این شناخت، یک رأی روشن است. می‌گوییم به این دلیل می‌خواهیم از آقای الف حمایت کنیم که برنامه‌ای روشن برای فلان موضوع دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر مجلسی قوی با این مختصات شکل بگیرد، کشور را به جلو می‌برد، گفت: مجلس مطلوب باید اهداف نقطه‌زن داشته باشد، هم از لحاظ ایجابی و هم سلبی. جنبه سلبی‌اش این است که تحریم‌ها را بی‌اثر کند و از لحاظ ایجابی هم باید طرح‌هایی پیشران داشته باشد که یک جهش در کشور ایجاد کند.

جلیلی با بیان اینکه باید همه داده‌ها و اطلاعات در مجلس شفاف شود، گفت: نیاز به مجلسی داریم که موانع را بردارد. گاهی برداشتن موانع، به اصلاح قوانین است. قانونی که مثلاً چهل سال پیش نوشته شده است، در شرایط امروز ممکن است کارایی نداشته باشد و نیاز به اصلاح داشته باشد.

او در پاسخ به سؤالی درباره وحدت نیرو‌های انقلاب گفت: موضوعاتی که گفته شد، کار جبهه‌ای است. اگر هر کدام از ما، این‌ها را بپذیریم کار پیش می‌رود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یک بخش جبهه باید به این اختصاص داشته باشد که چه کسانی را در معرض رأی مردم قرار دهیم، گفت: در این بخش، خیلی خوب کار شده است و بیش‌تر تلاش ها، صرف این قسمت شده است. امّا یک قسمت مهم‌تر جبهه این است که به چه چیزی رأی بدهیم؛ که باید در این قسمت جبهه که اولویت‌های ما چیست باید بیشتر وقت بگذاریم.

جلیلی در پاسخ به این سؤال که چرا علی‌رغم خبر‌های اولیه، باز هم بین دو گروه جریان انقلاب، وحدت حاصل نشد، گفت: هرگاه در اولویت‌ها وحدت داشته باشیم و سپس در مسئله‌ها به وحدت برسیم و سپس به پاسخ‌های مشترک برای آن مسئله‌ها برسیم، در مصداق و در «چه کسی» نیز به وحدت نزدیک می‌شویم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت