جمال عرف: هرچه مشارکت بیشتر شود امنیت ملی ما بیمه خواهد شد

کد خبر: 978011

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: هرچه مشارکت بیشتر شود امنیت ملی ما بیمه خواهد شد و مردم درک خواهند کرد بهترین قدرت، قدرت نرم است و حضور پای صندوق رأی.

خبرگزاری مهر:جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در رابطه با آخرین آمار داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در چند مرحله انصراف داشتیم. در پایان مرحله اول حدود ۸۶۴ نفر انصراف دادند. مابقی دواطلبین وارد مرحله دوم و نظارت استان‌ها و شورای نگهبان شدند. حدود ۷۰۰ نفر انصراف دادند. در مجموع از ابتدای ثبت نام تا این هفته بیش از ۱۵۰۰ نفر انصرافی داشتیم که عمدتاً ناشناخته بودند و تعدادی هم از نمایندگان مجلس دهم بودند. در این هفته نیز تعدادی از نمایندگان فعلی انصراف دادند. فرد در هر مرحله‌ای می‌تواند انصراف دهد و آن را به ما اعلام کنند.

وی در رابطه با برآورد خود از میزان مشارکت عنوان کرد: حدود ۵۰ درصد از مردم اعلام آمادگی کردند که در انتخابات مشارکت کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در رابطه با برنامه ریزی آب و هوایی روز انتخابات بیان کرد: سه دستگاه وزارت راه، نیرو و ارتباطات و دستگاه‌های ذی ربط و همچنین رئیس ستاد بحران را دعوت کردیم و شرایط را ارزیابی و بررسی کردیم. با استانداران گفتگو شد. امروز هم تماس گرفتیم و قول دادند تمام توان را بگذارند که راه‌ها باز شود. در راه‌های شهری مشکلی نیست عمدتاً راه‌های روستایی باید مدیریت شود. احتمال بهره مندی از نیروهای مسلح نیز وجود دارد. اگر آب و هوا برای پرواز اجازه دهد به مناطق صعب العبور هم صندوق ارسال می‌شود.

عرف در رابطه با اینکه افزایش مشارکت چه تأثیری در کشور دارد، افزود: باید به ماهیت جمهوری اسلامی که نظام مردم پایه است توجه کنیم. همیشه مردم مسائل را حل کردند. از مهار کردن توطئه گروهک‌ها تا سایر موارد. از ابتدا در ستاد انتخابات هدف گذاری که انجام دادیم و گفتیم باید به میانگین ده دوره برسیم.

وی تصریح کرد: تصور ما این است که ۵۰ و بالای ۵۰ هستیم. تبلیغات امروز تأثیر خواهد گذشت. هرچه مشارکت بیشتر شود امنیت ملی ما بیمه خواهد شد و مردم درک خواهند کرد بهترین قدرت، قدرت نرم است و حضور پای صندوق رأی.

رئیس ستاد انتخابات کشور بیان کرد: به موجب ماده ۶۵ قانون انتخابات از فردا ۸ صبح ممنوعیت تبلیغات در فضای مجازی و عینی وجود دارد و تبلیغات در هر دو ممنوع است و به عنوان تخلف رسیدگی خواهد شد. از حبس تا محرومیت و جزای نقدی مجازات متخلفین است.

باید با تخلفات برخورد شود

عرف در رابطه با سوال یک مخاطب مبنی بر اینکه آیا ارسال پیامک کانون بازنشستگی کرج و معرفی فردی توسط آنها تخلف محسوب می‌شود؟ گفت: اگر پیامک حاوی معرفی فرد باشد و این کانون از منابع دولتی استفاده می‌کند قطعاً تخلف است. بخشی از تخلفات هفته آینده بررسی خواهند شد و حتی اگر فرد رأی هم آورده باشد باز به تخلفات رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: اگر ماده ۶۵ قانون انتخابات را بررسی کنید خیلی روشن اشاره می‌شود که چه مواردی تخلف است و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. انجام هر فعالیتی از موارد نام برده شده از طریق فضای مجازی هم در این ماده مورد اشاره قرار گرفته است. تبصره این ماده هم مصادیق مجازات را مشخص کرده است. این جرایم اگر سنگین باشند یک یا دو دوره محرومیت را به همراه دارند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در رابطه با تبلیغات نامتعارف کاندیداها و عدم تطابق آن با فرهنگ، پخش موسیقی و توزیع غذا و اینکه آیا به این موارد رسیدگی می‌شود؟ گفت: در همین ماده ۶۵ کارناوال هم ذکر شده است. ما باید در انتخابات ایجابی عمل کنیم یعنی نامزد باید برنامه‌هایش را بیان کند. متأسفانه تعدادی از نامزدها سراغ کارهای دیگری می‌روند.

وی ادامه داد: همه اینها مستند سازی می‌شود و هیئت مرکزی بازرسی به آنجا ارسال می‌شود. شورای نگهبان هم بازرسینی دارند و دنبال می‌کنند و این موارد مغفول نمی‌مانند. اما اینکه امشب تخلفی شود و فردا بررسی شود باید مستند سازی شود که به بعد از انتخابات موکول می‌شود.

عرف عنوان کرد: کسی که نامزد است و می‌خواهد در مقام تقنین و نظارت قرار گیرد اولین انتظار این است که خودش قانون را رعایت کند. لذا باید با تخلفات برخورد شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور بیان کرد: کد ملی برای رأی دادن کفایت می‌کند و فاقدین شناسنامه می‌توانند با شناسنامه المثنی رأی بدهند و امکانات فراهم است که هر زمان مراجعه کردند کارشان انجام شود.

فضای مجازی را رصد می‌کنیم

عرف در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه مقررات فضای حقیقی در فضای مجازی هم حاکم است گفت: ما در ستاد انتخابات فضای مجازی را رصد می‌کنیم و در زمان خود تخلفات و مستند سازی ها انجام و رسیدگی می‌شود.

وی در رابطه با قانون شفافیت مالی کاندیداها که اخیراً ابلاغ شد، تصریح کرد: منطق این قانون، پول‌های کثیف و مواردی بود که گفته می‌شد و مردم مطرح می‌کردند. ۱۴ بهمن توسط رئیس جمهور به ما ابلاغ شد و ما به فرمانداری‌ها ابلاغ کردیم. منابع مالی در قانون مشخص شده است. شماره حسابی از سوی کاندیدا معرفی و در سامانه ثبت می‌شود. در هفته آینده وضعیت گردش پول‌ها را بررسی خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه سقف هزینه کرد نمایندگان را باید وزارت کشور مشخص می‌کرد و به شورای نگهبان اعلام می‌کرد عنوان کرد: اما این سقف هنوز مشخص نیست، در نتیجه کمی در رسیدگی تأثیر دارد. اینکه در هر شهر چه اندازه هزینه کرد سقف است.

عرف در رابطه با برخی اظهار نظرهای مقامات خارجی و هدفشان گفت: موضوع تحریم، موضوع تازه ای نیست. در هر دوره‌ای که انتخابات داشتیم جریانی از خارج سعی داشتند مردم را دلسرد کنند. هر دوره هم سرشان به سنگ خورد زیرا مردم مشارکت کردند. این خطی است که مستمرا دنبال می‌کنند و در دولت ترامپ این صریح‌تر شده است.

وی افزود: ترور سردار سلیمانی که یک ترور وحشیانه و ترور دولتی است را چه کسی انجام می‌دهد؟ بخشی از متفکرین آمریکایی این اقدام را بدعت می‌دانند که کشور ثالث می‌تواند شما را بزند. برداشت ما این است که مردم ما فهیم‌تر از آن هستند که درگیر این بازی‌ها شوند.

عرف خاطرنشان کرد: در تشییع سردار سلیمانی همه آمده بودند حتی آنکه خیلی همراه نبود. چرا؟ چون ایشان را نماد ملی می‌دانستند؛ شاید همه ما غافلگیر شدیم. عرض من این است اگر امروز یا جمعه سردار سلیمانی بود چه می‌کرد؟ من فکر می‌کنم همه مردم همان کار ایشان را می‌کنند و اقدام درستی انجام می‌دهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت