ریچارد نفیو: کاهش تحریم‌ها برای کمک به مقابله ایران با کرونا کافی نیست

کد خبر: 989095

یک مقام پیشین کاخ سفید با بیان اینکه کاهش تحریم‌ها برای مقابله ایران با ویروس کرونا کافی نیست، خواستار یک "رویکرد مدون" به منظور تضمین تراکنش‌های مورد نیاز شرکت‌ها برای دادوستد با ایران شد.

ریچارد نفیو: کاهش تحریم‌ها برای کمک به مقابله ایران با کرونا کافی نیست

خبرگزاری ایسنا: ریچارد نفیو مقام پیشین شورای امنیت ملی کاخ سفید که از او به عنوان معمار تحریم‌های ایران یاد می‌شود در گفتگو با موسسه کیتو (CATO) که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، تاکید کرد که کاهش تحریم‌ها برای کمک به ایران تا بتواند اقلام مورد نیازش برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را وارد کند، کافی نیست.

وی افزود: اگر شما به شکلی ساده، تنها تحریم‌ها را در طول دوره بحران تعلیق کنید، شما به طور بالقوه فقط انواع سردرد‌ها و موانع قبلی را که پیشتر نیز وجود داشت، ایجاد می‌کنید. وضعیتی که در آن شرکت‌ها نمی‌دانند تکلیف آن‌ها چیست.

نفیو در ادامه خواستار یک "رویکرد مدون" شد که طبق آن، آمریکا با شرکت‌ها و ایران برای تسهیل تراکنش‌های خاص و الگو‌های معاملاتی ویژه از طریق "نامه‌های اعطای مجوز" و دیگر تضمین‌ها همکاری کند.

در هفته‌های گذشته تعداد زیادی از اعضای کنگره آمریکا به علاوه نامزد‌های دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، شامل جو باید معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا از دولت ترامپ خواسته اند تا دست از کارزار فشار حداکثری علیه ایران بردارد و به این کشور اجازه دهد که با اپیدمی ویروس کرونا به درستی مقابله کند.

اما دولت آمریکا مدعی است که تحریم‌های کنونی علیه ایران شامل دستورالعمل‌های متعددی است که از اجازه فروش دارو، غذا، تجهیزات کشاورزی و پزشکی به تهران می‌دهد.

این عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا همچنین اظهار داشت: در یک شرایط نرمال، وقتی شما از زنجیره تامین عادی (کالا)، فعالیت‌های اقتصادی عادی، بانکداری عادی و تولید عادی و انواع دیگر آن برخوردار باشید، چنین چیزی (مستثنی بودن کالا‌های بشردوستانه از تحریم ها) کافی خواهد بود، اما در شرایط این اپیدمی حتی وضعیت و مشکلات ناشی از تحریم‌ها تشدید شده است.

ریچارد نفیو با اشاره به موانع شرکت‌هایی که خواهان تجارت منظم با ایران هستند، خاطر نشان کرد: انتشار اطلاعیه جدید وزارت امورخارجه که سوءاستفاده از کاهش تحریم‌های ایران را محکوم می‌کند، حتی شرکت‌ها را برای وارد شدن به تجارت با ایران بیش از گذشته ترساند.

وی ادامه داد: تحریم‌ها در واقع تلاش می‌کنند که در تجارت عادی مداخله کنند. هدف آن‌ها این است که یک تجارت عادی و فعالیت اقتصادی نرمال را تا حد امکان و هرچه بیشتر سخت و پیچیده کنند. این بخشی از چگونگی موثر بودن تحریم‌ها است.

مقام پیشین کاخ سفید با اشاره به سازوکار اینستکس بیان کرد: مشکل بزرگ‌تر احتمال ایجاد خطر برای آمریکا و ظهور سازوکار‌های جایگزین برای انجام تراکنش‌ها و معاملات است. بخشی از دلیل کارساز بودن تحریم این است که مردم خواهان تجارت هستند و اگر آن‌ها راه‌هایی برای محافظت از خود در برابر خطرات پیش رویشان بیابند، به طور قطع روی استفاده از این ابزار‌ها (تحریم) و توانایی ما برای بهره گیری از موقعیت اقتصادی مان تاثیرگذار خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها