سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۴۰۵ برگزار می‌شود

کد خبر: 993953

وزیر بهداشت در جلسه دولت درخصوص اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان گزارش ارائه کرد.

خبرگزاری تسنیم: در جلسه امروز هیئت وزیران که به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مهار بیماری کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مراسم شب نوزدهم ماه مبارک رمضان گزارش داد.

وی ضمن تشکر از کادر پزشکی، مردم با فرهنگ کشور و شهروندان متدین که ضمن رعایت موازین بهداشتی مراسم احیاء شب نوزدهم را برگزار کردند، به آثار و آسیب‌های بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: تحریم‌های همه جانبه و مهندسی شده به علاوه بحران جهانی کرونا باعث شده است که دولت دوازدهم در چنان شرایط دشواری قرار گیرد که نمونه مشابهی برای آن نمی‌توان سراغ گرفت.

رئیس‌جمهور در ادامه، ضمن تشکر از خدمات آقای رحمانی در سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز تبریک به آقای مدرس خیابانی، از وی خواست با جدیت وظایف سنگین این وزارتخانه را در هر سه بخش صنعت، معدن و تجارت دنبال کند.

روحانی همچنین با اشاره به متعدد و متنوع بودن مسئولیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، تأکید کرد که این وزارتخانه نیازمند مدیریت بسیار قوی، هماهنگی و سنجیده است.

** ارائه گزارش مرکز آمار ایران درخصوص «طرح آمارگیری نیروی کار در سال 1398 با تمرکز بر فصل زمستان»

در جلسه امروز هیئت وزیران هم‌چنین، گزارش مرکز آمار ایران درخصوص «طرح آمارگیری نیروی کار در سال 1398 با تمرکز ویژه بر فصل زمستان قبل» به اطلاع اعضای دولت رسید.

مطابق داده‌های این طرح که در ماه میانی هر فصل با هدف شناخت ساختار و وضعیت جاری نیروی کار کشور و تغییرات آن اجرا می‌شود، در کل سال 1398 نسبت به سال 1397 در حدود 430 هزار نفر به خالص آمار شاغلان افزوده شده که این میزان افزایش تقریباً معادل متوسط افزایش سالانه از ابتدای سال 1392 تا پایان سال 1398 یعنی رقم 428 هزار نفر بوده است.

هم‌چنین، از مجموع 61 میلیون و 666 هزار نفر جمعیت 15 ساله و بیشتر در سال مورد بررسی، حدود 1 /44 درصد در گروه جمعیت فعال و 9 /55 درصد در گروه جمعیت غیرفعال قرار دارند. علاوه بر این 3 /89 درصد از جمعیت فعال کشور در زمره افراد شاغل و 7 /10 درصد این گروه در زمره افراد بیکار قرار داشته‌اند.

گفتنی است، جمعیت فعال، حاصل جمع جمعیت شاغل و جویای کار (بیکار) و جمعیت غیرفعال افرادی را که صرفا محصل، خانه‌دار یا دارای درآمد بدون کار می‌باشند، شامل می‌شود.

هم‌چنین، بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر در فصل زمستان گذشته نشان می‌دهد که ١� ,٦ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند، که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩٧ معادل 1.7 درصد کاهش یافته است و نیز نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله در زمستان سال 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.4 درصد کاهش داشته است. هم‌چنین، نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله در زمستان ١٣٩٨، نسبت به زمستان ١٣٩٧ به میزان 1.6 درصد کاهش نشان می‌دهد.

** موافقت دولت با تشکیل «ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا» و ثبتی مبنا شدن سرشماری سال 1405

در این جلسه هم‌چنین، هیئت وزیران به استناد قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و در راستای نوسازی نظام آماری و با هدف افزایش سرعت و کاهش هزینه اجرا و نیز کاهش بار پاسخگویی، با تشکیل «ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا» موافقت کرد.

بر این اساس، مرکز آمار ایران مکلف است نسبت به تشکیل این ستاد به ریاست رئیس سازمان برنامه و بودجه و عضویت دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، اقدام و سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1405 را با رویکرد ثبتی مبنا و پس از آن در دوره‌های زمانی معین اجرایی نماید.

هم‌چنین، مطابق این تصمیم کلیه وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی غیردولتی مکلفند ضمن همکاری کامل با مرکز آمار ایران، هر نوع ریزداده و اطلاعات آماری موردنیاز را در چارچوب قانون مرکز آمار ایران، بدون مطالبه ما به ازاء در اختیار آن مرکز قرار دهند.

فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای ارتقاء و توسعه پایگاه‌های اطلاعاتی، فعال‌سازی ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن و تحقق قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، از دیگر اهداف تشکیل این ستاد به شمار می‌روند.

بر همین اساس، تصویب‌نامه قبلی هیئت وزیران در سال 1386 مبنی بر انجام سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر پنج سال یکبار لغو گردید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت