واکنش موسوی به بازی اتهام‌زنی آمریکا

کد خبر: 997099

سخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان اینکه رژیم بی‌مسئولیت آمریکا بعد از ناکامی در انجام وظایف در قبال مردم خود، همواره به دنبال راه فراری برای پنهان کردن افتضاحش بوده، گفت: جهان، فریب‌ بازی اتهام‌زنی آمریکا را نخواهد خورد.

خبرگزاری فارس: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به قطع ارتباط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت امروز (شنبه) در توئیتی نوشت: «در قسمت جدید سریال «خروج» و در بحبوحه یک همه‌گیری (کرونا) که جهان را پریشان کرده، ایالات متحده آمریکا رابطه خود را با سازمان جهانی بهداشت قطع کرده است.»

وی افزود: «این رژیم بی‌مسئولیت بعد از ناکامی در انجام وظایفش در قبال مردم خود، همواره به دنبال راه فراری بوده تا افتضاحی که به بار آورده را پنهان کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در عین حال خاطرنشان کرد: «اما بازی اتهام‌زنی، جهان را نفریفته و نخواهد فریفت.»

واکنش موسوی به بازی اتهام‌زنی آمریکا

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه نهم خرداد ماه با بیان اینکه چین به طور کامل بر سازمان جهانی بهداشت سیطره دارد، گفت: تصمیم گرفتیم تا رابطه واشنگتن با سازمان بهداشت جهانی را قطع کنیم.

در همین خصوص «ینس اشپان» وزیر بهداشت آلمان (+) در حساب توئیتری خود با اشاره به تصمیم آمریکا در قطع بودجه سازمان بهداشت جهانی نوشت: «این یک واکنش ناامیدکننده بود. اگر سازمان جهانی بهداشت به دنبال آینده‌ای متفاوت است نیاز به اصلاحات دارد و اتحادیه اروپا باید نقش پیشرو در تامین مالی این سازمان داشته باشد.» وی تاکید کرد که این اقدام آمریکا به وضعیت درمانی جهان آسیب جدی وارد خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز در نامه‌ای (+) به سازمان جهانی بهداشت، خواستار بهسازی اساسی و مهم در این سازمان ظرف ۳۰ روز شد و تهدید کرده بود که اگر در این بازه زمانی اصلاحاتی در سازمان مذکور صورت نگیرد، بودجه خود را قطع و در عضویتش در سازمان جهانی بهداشت بازنگری خواهد کرد. وی بار دیگر سازمان جهانی بهداشت را متهم کرد که تحت فشار «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در خصوص اعلام وضعیت اضطراری ناشی از شیوع ویروس کرونا ادعاهای تماما نادرست و گمراه کننده مطرح کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در این نامه‌ خطاب به «تدروس آدانوم» رئیس فعلی سازمان جهانی بهداشت مدعی شد در حال حاضر این سازمان به «عروسک خیمه‌شب بازی چین» تبدیل شده است.

بر اساس گزارش مجله «فوربز»، آمریکا در سال ۲۰۱۹، ۴۰۰ میلیون دلار به بودجه سازمان جهانی بهداشت کمک کرده است.

دولت چین در واکنش به نامه ارسالی دونالد ترامپ به مدیر سازمان جهانی بهداشت، از آمریکا خواست به جای اتهام‌زنی‌ها علیه چین به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۳۱ اردیبهشت ماه نیز در توئیتی در واکنش به تهدید مجدد سازمان جهانی بهداشت از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نوشت: «با آنکه سلامت جهانی در معرض خطر است و بیش از هر زمان دیگری نیازمند همبستگی جهانی و رهبری علم‌ محور هستیم، نامه دونالد ترامپ به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت حرفه‌ای‌گری و استقلال این سازمان را زیر سؤال برده است.این تلاشی بیهوده در زمانی اشتباه است.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها