امکان افزایش یارانه‌ها /برنامه‌های مجلس برای اصلاح ساختار بودجه

کد خبر: 998299

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های مجلس یازدهم در راستای تحقق عدالت اجتماعی گفت: به دولت پیشنهاد داده می‌شود به جای اختصاص ارز نیمایی به کالا‌های نا مرتبط بودجه آن را مستقیما به مردم واگذار کند.

خبرگزاری تسنیم: مشکلات اقتصادی کشور در دولت یازدهم و دوازدهم به گونه‌ای بود که به اقشار کم درآمد بسیار فشار آورد، اما با توجه به رویه مجلس دهم در همراهی دولت و عدم توجه به معیشت مردم برخی از مردم در مورد کارآیی مجلس و نقش آن در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی دچار تردید شدند و از سوی دیگر درخواست، ولی امر مسلمین در توجه به اقتصاد و تحقق عدالت اجتماعی وظیفه سنگینی بر دوش مجلس یازدهم انداخته است در همین راستا با حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس گفتگو کردیم.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم اهمیت اقتصاد و وضعیت فعلی مردم کشور را درک کرده است گفت: به همین سبب اولین موضوع بررسی که در مجلس یازدهم کلید خورد، فراخواندن رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه به مجلس بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تصریح بر عدم برآورده شدن انتظارات نمایندگان از پاسخ‌های رئیس بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: گزارش‌های آن‌ها مورد نقد و ارزیابی نمایندگان مجلس قرار گرفت بنابراین گزارش آن‌ها نیاز به بررسی بیشتر و جلسات دیگری دارد.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه چنین اقدامی از سوی نمایندگان در جلسه اول مجلس شورای اسلامی نشان دهنده اولویت اقتصادی مجلس یازدهم است افزود: امیدواریم جلسات بعدی منجر به تصمیمات و گام‌های عملی برای بهبود وضعیت معیشت اقشار کم درآمد جامعه شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست‌های ارزی دولت گفت متاسفانه قوه مجریه پیرامون مسئله ارز جابجا فکر می‌کند، آنجا‌هایی که دولت باید ارز دولتی بدهد نمی‌دهد و آنجا‌هایی که نباید بدهد می‌دهد.

وی با تصریح بر اینکه مسئله اختصاص ارز نابجا به برخی مسائل که نه تنها جزء نیاز‌های اساسی کشور نبودند بلکه جزء اولویت‌های اختصاص ارز دولتی نیز نبودند در سال ۹۷ در مورد انتقاد برخی از نمایندگان بود گفت:، اما دولت با بی توجهی به این تذکرات، ادعای وجود ارز گسترده در خزانه می‌کرد و می‌گفت که جای نگرانی ندارد و با این اقدام می‌خواهیم نرخ ارز را در کشور تثبیت کنیم.

حاجی دلیگانی با انتقاد از عدم برنامه ریزی برای استفاده مناسب از ارز دولتی گفت: از سال ۹۷ بحث اختصاص ارز دولتی برای واردات سگ و گربه و اعطای ارز به مسافران و دانشجویان گرفته تا سال ۹۸ که بحث اختصاص ۴۰ درصد ارز دولتی به کالا‌های غیر ضرور و موجود در کشور وجود دارد نشاندهنده اقدام نامتوازن دولت در اختصاص ارز نیمایی است.

* تلاطم در تصمیمات ارزی دولت

این نماینده مجلس افزود: بخشی از این اقدامات نابه جای ارزی دولت برای تثبیت قیمت ارز در سال ۹۷ در گزارش تفریغ بودجه توسط دیوان محاسبات نیز آمده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود:، اما اکنون شاهد آن هستیم که با کمبود ارز دولتی، ارز دولتی برخی کالا‌های اساسی نیز برداشته شده است و قیمت برخی کالا‌های اساسی افزایش چند برابری پیدا کرده است.

* دولت وظیفه خود را نسبت به اقشار کم درآمد انجام نداد

حاجی دلیگانی با انتقاد از این رویکرد قوه مجریه گفت: بنابراین دولت در تشخیص اولویت‌ها در عمل موفق عمل نکرد و دولت باز با یک خطا سبب فشار به روی اقشار کم درآمد شد و به عبارت دیگر وظیفه خود را نسبت به اقشار کم درآمد به درستی انجام نداد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های مجلس یازدهم در راستای تحقق عدالت اجتماعی گفت: به دولت پیشنهاد داده می‌شود به جای اختصاص ارز نیمایی به کالا‌های نامرتبط بودجه آن مستقیما به مردم واگذار شود.

وی با بیان اینکه بهترین راهکار اختصاص ۱۴ میلیارد ارز نیمایی به صورت یارانه‌ای به خود مردم است تا آن‌ها تصمیم گیرنده نحوه مصرفشان در خرید کالای اساسی باشند گفت: دولت وظیفه خود را در قبال اقشار کم درآمد به خوبی انجام نمی‌دهد و دچار خطای محاسباتی شده است.

حاجی دلیگانی در مورد ساز و کار‌های مجلس یازدهم برای کمک به بهبود معیشت مردم گفت باید از ساز و کار‌هایی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنند و آن را در قالب سوال تحقیق و تفحص در قالب‌های مختلف نظارتی پیگیری کنند.

* مجلس قوی و کارآمد توان به تحرک درآوردن دولت را دارد

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا یک مجلس کارآمد می‌تواند باعث تحرک در فضای اجرایی کشور شود گفت: یقینا یک مجلس قوی و کارآمد توان به تحرک آوردن دولت را دارد؛ ماده ۳۴ و ۴۵ آئیین نامه داخلی مجلس در این زمینه راهگشا است.

وی افزود: در ماده ۴۵ کسب اطلاع از کم و کیف اداره امور کشور، دریافت و بررسی گزارش‌های عملکردی و نظارتی از اجرای قوانین مربوط به دستگاه‌های ذی‌ربط را از وظایف مجلسه دانسته و حتی سؤال از رئیس جمهور را نیز پیش بینی کرده است.

جرئیات برنامه‌های مجلس یازدهم برای اصلاح ساختار بودجه عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه، جزئیاتی از برنامه‌های دوره یازدهم پارلمان در این زمینه را نیز تشریح کرد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به تصمیم سازمان برنامه و بودجه برای ارائه برنامه‌هایی جهت اصلاح ساختار بودجه، گفت: این تصمیم دولت بسیار پسندیده است و جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه در دوره دهم مجلس نیز مطرح بوده است، اظهارداشت: در دوره دهم مجلس، مطالبه جدی نمایندگان از دولت، ارائه برنامه‌ای جامع برای اصلاح ساختار بودجه بود، که خوشبختانه قرار است از سوی دولت تقدیم مجلس یازدهم شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: اصلاح ساختار بودجه‌نویسی یک امر ضروری است و باید در اولین اولویت‌های مجلس یازدهم قرار گیرد، اگر روش‌ها و ساختار‌ها در بودجه‌نویسی اصلاح شود، می‌توان به توسعه و عدالت در همه بخش‌ها به طور یکسان نیز امیدوار بود.

حاجی‌دلیگانی با تأکید بر اینکه اصلاح ساختار بودجه منجر به گسترش عدالت و توزیع مناسب ثروت می‌شود، گفت: معتقدم باید یکی از پایه‌های برنامه دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه، اتکا به ظرفیت‌های درونی کشور برای رشد و توسعه روزافزون باشد.

وی اضافه کرد: اصلاح ساختار بودجه مورد تأکید مقام معظم رهبری است، اما متأسفانه دولت در این سال هاگام‌های اساسی برای آن برنداشته است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس در پایان با اشاره به برنامه مجلس برای اصلاح ساختار بودجه، خاطرنشان کرد: هر زمان که دولت برنامه‌اش برای اصلاح ساختار بودجه را به مجلس ارائه کند، به محض تشکیل کمیسیون‌ها، در دستورکار کمیسیون‌های اقتصادی مجلس قرار خواهد گرفت و مهلتی به کمیسیون‌ها داده خواهد شد تا نتیجه بررسی‌های خود را به هیئت‌رئیسه اعلام کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت